Gerus, derlingus metus – štai ką simbolizuodavo riešutai anksčiau, kai visus namus aplankydavo Kalėda ir dalindavo riešutus. Buvo tikima, kad tai stiprybės ir turtų, klestėjimo simbolis, ne tik puikiai tinkantis dovanoti, bet ir puošiantis Šv. Kūčių stalą.
Pasak Vilniaus etninės kultūros centro vyr. koordinatorės Marijos Liugienės, riešutai buvo ypač reikšmingi, kai nebuvo tiek saldėsių. Vaikams jie buvo tikras gardumynas! Kuo daugiau jų prisirinkti ir išsaugoti iki Kalėdų stengdavosi ir jaunimas. Iš vaikino kišenės ištraukti ir į merginos delną įdėti riešutai būdavo suprantami kaip užuomina, pranašavo greitas piršlybas. Merginos taip pat, sukaupusios ir išslapsčiusios iki Kalėdų savo rinktus riešutus, per Kalėdas gausiai juos dalindavo. Aukštaitijoje ir Dzūkijoje ant Kūčių stalo būtinai turėdavo būti riešutų. Juos valgyti būtina, „kad dantys būtų sveiki“, „kad kitais metais riešutai derėtų“. Tad riešutų reikšmė tikrai labai plati – nuo piršlybų iki stiprios sveikatos, darnos ir turtų. Ši dovana tinkama tiek jaunimui, tiek tėvams ar draugams ar kolegoms, linkint visokeriopos sėkmės”, – sakė M. Liugienė.
Laimę simbolizuojantys migdolai
Šie riešutai, dar vadinami supermaistu, mėgstami visame pasaulyje, tačiau ar kada nors pagalvojote, kad Kinijoje migdolai simbolizuoja moteriškumą, o Švedijoje tikima, kad gavus migdolų dovanų – būsi laimingas.
Štai paprastas receptas, kaip paruošti šventinius skrudintus ir labai gardžius migdolus:
Sumaišykite šiltą medų, migdolus, žiupsnelį druskos ir sezamo sėklas. Kruopščiai išmaišykite, kad migdolai tolygiai pasidengtų medaus mišiniu.
Paskirstykite migdolus ant kepimo skardos, išklotos kepimo popieriumi. Kepkite apie 10 minučių. Leiskite jiems atvesti, tuomet išimkite. Paruoštus riešutus suberkite į stiklinį indą arba puošnų maišelį. Pradžiuginkite savo artimąjį parašydami raštelyje, ką simbolizuoja šie riešutai ir kad linkite jam kuo didžiausios laimės!
Pistacijos – sveikatai, sėkmei ir meilei
Riešutai, įvairiems patiekalams suteikiantys egzotišką skonį, Kinijoje yra vadinami sveikatos, sėkmės, laimės simboliu. Indijoje pistacijos yra dovanojamos kaip meilės ir gerų norų simbolis.
Norite nustebinti artimuosius ir palinkėti klestėjimo bei sveikatos? Padovanokite karališkąjį Baklava desertą!
Puošnus, skanus ir labai egzotiškas tikra gėrybė ir nuostabi dovana tiems, kurie tikri saldumynų mėgėjai.
Ingredientai:
2 pakeliai arba šaldytos Filo tešlos
4 puodeliai išlukštentų ir stambiai pjaustytų pistacijų
1/2 puodelio cukraus
2 šaukštai vandens
2 šaukštai medaus
2 puodeliai išlydyto sviesto
1 puodelis smulkiai pjaustytų pistacijų papuošimui
Gamyba:
Įkaitinkite orkaitę iki 300 laipsnių. Ant lengvai miltais pabarstyto paviršiaus iškočiokite 4 tešlos lakštus. Kepimo skardą ištepkite kambario temperatūros sviestu, įdėkite 1 tešlos lakštą ir ištepkite jį sviestu. Ant viršaus uždėkite kitą sluoksnį tešlos ir taip pat ištepkite sviestu.
Vidutiniame dubenyje sumaišykite pistacijas, medų, cukrų ir vandenį. Supilkite mišinį ant tešlos lakštų. Ant mišinio viršaus uždėkite kitą tešlos pyrago lakštą, tada sutepkite sviestu. Ant viršaus uždėkite paskutinį tešlos pyragą, ant viršaus užpilkite likusį sviestą. Aštriu peiliu baklavos viršutinį sluoksnį išpjaukite, kad forma primintų deimantą arba kvadratą.
Įdėkite baklavą į orkaitę ir kepkite 90 minučių. Iškepusios tešlos viršus turi būti šviesiai auksinės spalvos, o tešlos lakštai turi būti traškūs. Likusias pistacijas susmulkinkite ir papuoškite iškepusį, atvėsusį pyragą.
Riešutų mišinys – simbolių įvairovė
Jei trūksta laiko desertų gamybai, puiki dovana, kuri pradžiugins ir bus simboliška – įvairių riešutų mišinys: pistacijų, pekaninių karijų, brazilinių bertoletijų, graikinių, anakardžių, migdolų lazdyno – bus puikus ir vertingas užkandis tiek mamai, tiek draugei ar vyrui. O visa dėžutė ar maišas riešutų simbolizuos ir visas gėrybes – turtus, sėkmę, laimę, skalsą ir gerovę.