Atsiųstame pranešime prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė dalijasi įdomybėmis apie cukinijas ir pateikia naujų receptų, pagal kuriuos jas pasigaminsite įvairiais būdais.
Pasak pasaulio Gineso rekordų knygos, didžiausia pasaulyje cukinija buvo užauginta 2014 metais Kanadoje. Tąsyk jos ilgis siekė net 2,52 metrų, tačiau auginimo procese nebuvo naudota jokių trąšų – tik vanduo. Maisto ekspertės teigimu, šis rekordas – išties įspūdingas, tačiau norint pasigaminti ką nors iš cukinijų, užteks ir savo daržo gėrybių.
„Pačios skaniausios yra dar iki galo neprisirpusios, mažo ir vidutinio dydžio cukinijos. Maždaug 12–24 cm ilgio cukinijų odelė yra pakankamai plona, o minkštimas – ne per daug vandeningas, ryškesnio skonio ir tekstūros“, – pasakoja V. Juodkazienė.
Tuo metu prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Berta Čaikauskaitė pastebi, kad didžiausias šių daržovių pikas – liepos ir rugpjūčio mėnesiai, kai jos atkeliauja iš skirtingų Lietuvos ūkių.
„Nors cukinijomis prekiaujame ištisus metus, tačiau jų paklausa labiausiai išauga antrąjį ir trečiąjį vasaros mėnesiais. Kai lietuviškas derlius pasibaigia, siekdami išlaikyti šių daržovių pasiūlą, šaltuoju metų laiku cukinijas vežamės iš Ispanijos, pavasarį – iš Olandijos, o vėliau iš Lenkijos, kol vėl sulaukiame gėrybių iš Lietuvos ūkių“, – pasakoja B. Čaikauskaitė.
Cukinija – makaronų pakaitalas
Tiems, kurie skaičiuoja kalorijas, tačiau negali gyventi be makaronų, maisto ekspertė siūlo alternatyvą – sveikuoliškus makaronus iš cukinijų.
„Cukinija – mažai kaloringas ir vitaminais praturtintas produktas. Stiklinėje griežinėliais pjaustytos cukinijos yra vos 19 kalorijų, o tai – beveik du kartus mažiau lyginant su kitomis daržovėmis, pavyzdžiui, brokoliais. Cukinija yra puikus pasirinkimas vakarienei, nes pavalgysite ne tik skaniai, bet ir neapsunksite“, – sako maisto ekspertė, kurios teigimu, cukinija gali itin lengvai pakeisti netgi makaronus, kas yra aktualu ir gliuteno netoleruojantiems žmonėms.
„Norint pasigaminti cukinijų makaronus reikia tik specialaus virtuvinio įrankio, kuris sutarkuotų cukiniją plonais šiaudeliais, panašiais į makaronus. Tokių makaronų galite net nevirti ir valgyti kaip salotas, tačiau jei norite šiltų – trumpai apkepkite keptuvėje ar orkaitėje. Jeigu nusprendėte cukinijų makaronus apvirti, reikėtų atidžiai stebėti laikmatį, kad makaronai neištežtų“, – sako V. Juodkazienė.
Galima valgyti ir žiedus
Ar žinojote, kad cukinija, kaip ir jos giminaitis agurkas, iš tiesų yra vaisius? Maisto ekspertė atskleidžia, kad galima valgyti ne tik cukinijos vaisius, bet ir jos žiedus.
„Žvelgiant iš biologinės pusės, daržovės yra žoliniai augalai, kurių lapai, stiebas arba šaknys yra valgomi. Cukinija nėra nei viena šių dalių, be to, jos viduje yra sėklų, iš kurių galima išauginti naują cukinijos augalą. Būtent todėl biologai cukiniją vadina vaisiumi“, – pasakoja maisto ekspertė.
Maisto ekspertės teigimu, įdomu tai, kad cukinijos augalo žiedai yra valgomi.
„Juos galime kepti arba įdaryti, taip pat naudoti salotoms. Žiedai priduoda ne tik skonio, bet ir spalvų jūsų patiekalui. Žinoma, parduotuvėse sunku įsigyti cukinijų žiedų, tačiau jei patys auginate šiuos vaisius – paeksperimentuokite“, – pataria maisto ekspertė.