„Maximos“ duomenimis, lapkričio mėnesį mandarinų paklausa pradeda pastebimai augti, o jau netrukus, gruodžio viduryje, stiprėjant kalėdinėms nuotaikoms, pasieks piką – įprastai tuo metu mandarinų paklausa padidėja apie 3 kartus. Atsiųstame pranešime atskleidžiama, kad praėjusiais metais šis prekybos tinklas pardavė beveik 5 tūkst. tonų mandarinų – daugiau negu pusę šio kiekio pirkėjai įsigijo būtent vadinamuoju mandarinų sezono metu – lapkričio–sausio mėnesiais.
Šiuo metu parduotuvėse parduodami mandarinai atkeliavo iš saulėtosios Ispanijos. Sezonui įsibėgėjus į prekybos tinklus ima važiuoti mandarinai ir iš kitų saulėtų šalių – Maroko, Turkijos, Albanijos.
Prekybos tinklo komercijos vadovė Vilma Drulienė pastebi, kad pirkėjai yra labiau linkę patys prisikrauti maišelį mandarinų, o fasuotus perka rečiau.
Įdomu tai, kad mandarinus dovanoti ir valgyti per šventes mėgsta ne tik lietuviai, skirtingose šalyse šie populiarūs vaisiai turi įvairių, net ir simbolinių, prasmių. O tam, kad dalytis mandarinais su šeimos nariais būtų smagu ir įdomu, susipažinkite su septyniais įdomiais faktais:
- Mandarinuose yra daug natūralaus cukraus, taip pat vitaminų B1, B2 ir provitamino A. Suvalgęs vos vieną mandariną per dieną žmogus gauna net trečdalį rekomenduojamos paros vitamino C normos. Todėl šaltuoju metų laiku Lietuvą ir kitas Šiaurės Europos šalis pasiekiantis mandarinų derlius nuo seno buvo laikomas svarbiu natūralių vitaminų šaltiniu.
- Manoma, kad mandarinai po pasaulį pasklido iš Kinijos ir Japonijos – Azijos šalyse šie citrusai auginami kone 3 tūkst. metų. Senovės Kinijoje mandarinų medžiai augo tik kilmingų didikų soduose. Į Europą mandarinai buvo atgabenti XIX amžiaus pradžioje.
- Mandarinas iki šiol turi simbolinę reikšmę kinų tradicijose. Citrusinius vaisius kinai vieni kitiems dovanoja per šventes, taip linkėdami turtų ir sėkmės savo šeimos nariams, draugams ar verslo partneriams.
- Jau daugiau kaip šimtmetį mandarinai yra Kalėdų palydovas JAV. Į žalią popierių suvynioti vaisiai dažnai atsiduria Kalėdų kojinėse. Teigiama, kad tradiciją mandarinus dovanoti per Kalėdas amerikiečiai perėmė iš japonų imigrantų, kurie per žiemos šventes visada sulaukdavo kvapnių oranžinių siuntinių iš tekančios saulės šalies.
- Pasaulyje suskaičiuojama daugiau negu 50 mandarinų rūšių – gali skirtis vaisių skonis, forma ir net spalva. Dalis mandarinų yra dekoratyviniai – nevalgomi. O didžiausio populiarumo pasaulyje sulaukia saldūs besėkliai vaisiai.
- Žmonės mėgsta mandarinus ne tik dėl malonaus skonio, bet ir dėl to, kad šiuos vaisius labai lengva nulupti. Todėl mandarinai dažniausiai valgomi švieži. Vaisiaus skiltelės taip pat tinka salotoms paskaninti, desertams ar džemams gaminti.
- Didžiausia mandarinų augintoja yra Kinija – šioje šalyje nuskinama beveik pusė viso pasaulio derliaus. Antra pagal užauginamų mandarinų kiekį pasaulyje rikiuojasi Ispanija. Dauguma mandarinų į Lietuvos prekybos tinklą atkeliauja būtent iš vaisių augintojų šioje šalyje.