Atsiųstame pranešime rašoma, kad paleo dietos pagrindą sudaro pirmykščiams žmonėms būdingas mitybos racionas, kuriame – daug neapdoroto, ekologiško, genetiškai nemodifikuoto maisto: vaisiai, daržovės, sėklos, riešutai.
Taip pat tokios dietos šalininkai dažnai valgo mėsą, žuvį ir kiaušinius, tačiau atsisako pieno produktų, cukraus, dirbtinių saldiklių, druskos, grūdinės kilmės produktų, ankštinės kilmės daržovių, kurios savyje turi daug angliavandenių, apdirbtų ir perdirbtų maisto produktų.
Laikantis paleo mitybos plano pagrindiniu tikslu tampa maitintis kokybišku ir ekologišku, vien gamtoje randamu maistu, kurį kadaise valgė Akmens amžiuje gyvenę žmonės. Dietos šalininkų teigimu, pasirinkus tokį mitybos režimą išreiškiama pagarba gamtai, taip pat pačiam žmogui, mat puoselėjama jo sveikata.
Svarbu rinktis atsakingai
Ir iš tiesų paleo mityba padeda atsikratyti antsvorio nekeliant streso organizmui, stabilizuoja cukraus ir mažina cholesterolio kiekius kraujyje, sportininkams padeda auginti raumenų masę, mat dažnai valgomas daug baltymų savyje turintis maistas – žuvis, mėsa, taip pat daržovės. Teigiama, kad dieta mažina cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų tikimybę, taip pat vėžio riziką.
Vis dėlto, pasak prekybos tinklo „Maxima“ maisto gamybos departamento direktoriaus Aido Polenino, ryškūs ir tokio mitybos plano trūkumai. „Visų pirma – negalintiems užsiauginti produktų patiems, vadovautis tokia mitybos filosofija gali būti sudėtinga. Kadangi vartojami produktai turi būti natūralūs, mažai apdoroti, juos ir suvartoti reikia itin greitai. Be to, nors iš pirmo žvilgsnio dietos laikytis atrodo paprasta, vyraujant greitam gyvenimo tempui išvengti „draudžiamų“ produktų ir greitai paruošiamų patiekalų gali pasirodyti sudėtinga“, – sako A. Poleninas.
Padės praktiški patarimai
Tam, kad trūkumai būtų kompensuoti, ir mitybos plano laikytis būtų lengviau, pašnekovas išskyrė kelis patarimus, praversiančius kiekvienam paleo mitybos šalininkui.
Visų pirma, pasak jo, siekiant maitintis subalansuotai svarbu ne tik valgyti daugiau šviežių daržovių, bet ir rinktis jas pagal sezoną. Pravartu skirtingas daržoves ir net vaisius užšaldyti – taip jie nuolat bus pasiekiami ranka ir, palyginti su kitais konservavimo būdais, praras mažiausiai naudingųjų medžiagų.
„Ieškodami alternatyvos grūdiniams produktams užmeskite akį į netradicinius gaminius, pavyzdžiui, žiedinių kopūstų „ryžius“. Kalbant apie mėsą, sveikiau rinktis tokią, kurios galvijai maitinasi žole – jautieną, ėrieną. Taip pat racioną puikiai papildys paukštiena ir kiaušiniai.
Pakeiskite ir įprastą aliejų – verčiau rinktis kokosų, makadamijos riešutų, avokadų aliejus. Prisiminkite, kad viena rūšis labiau tinka salotoms gardinti, kita – kepti“, – vardija A. Poleninas.
Vietoj karvės pieno paleo mitybos šalininkai gali rinktis kokosų, migdolų, kitų riešutų pieno gėrimus. O norint pastiprinti ruošiamų patiekalų skonį, A. Poleninas rekomenduoja atsigręžti į natūralius prieskonius – žoleles.
Recepto idėja – cukinijų makaronai su lašiša
Norintiems išbandyti paleo mitybos režimą atitinkančių patiekalų ar paįvairinti savo racioną A. Poleninas siūlo paprasto, tačiau itin skanaus recepto idėją.
Cukinijų makaronai su lašiša
Reikės:
- 1 nedidelės cukinijos
- 0,5 ilgavaisio agurko
- 0,5 mango
- citrinos
- 100 g rūkytos lašišos
- šiek tiek svogūno laiškų
Gaminimas:
- Cukiniją supjaustykite ar sutarkuokite šiaudeliais, agurką – griežinėliais, kuriuos padalinkite į ketvirčius. Mangą supjaustykite plonomis juostelėmis.
- Visus ingredientus sudėkite į indą, apšlakstykite citrinos sultimis ir išmaišykite.
- Ant patiekalo viršaus uždėkite norimo dydžio gabalėliais pjaustytą lašišą ir papuoškite svogūnų laiškais.
Skanaus!