Kol kas globos namuose yra 19 vietų, tačiau netrukus, atidarius naują korpusą, čia gyventi galės 56 globotiniai. Iš 37 kambarių daugiau nei trečdalį sudaro vienviečiai, apie 10 kvadratinių metrų, kambariai. Dviviečiai kambariai turi bendrą sanitarinį mazgą su atskirais įėjimais.
Privačių globos namų įsteigimą finansavo nekilnojamojo turto veiklą vystanti vilniečių UAB „Fabilita“. „Besirūpinant savo garbaus amžiaus tėvais, teko susidurti su jų priežiūros problemomis, tad daviau sau žodį – kai turėsiu galimybių, pasirūpinsiu kitais senoliais“, – sakė globos namų įsteigimo iniciatorius, bendrovės „Fabilita“ vadovas Algimantas Paulavičius.
Anot asociacijos „Pasitinkant senatvę“ direktorės Daivos Jermalienės, globotiniai priimami iš visos Lietuvos, tačiau kol kas dominuoja Dzūkijos regionas. Globos namuose jau įsikūrė Alytaus miesto, Alytaus, Varėnos, Lazdijų ir Telšių rajonų gyventojai.
Reikia siuntimo
Patys seneliai arba jų artimieji, norintys, kad senjorai apsigyventų šiuose globos namuose, turi gauti medikų pažymą dėl sveikatos būklės ir kreiptis į savivaldybės, kurioje gyvena, Socialinės rūpybos skyrių dėl paslaugos skyrimo.
„Už gyvenimą globos namuose globotiniai, kuriems nustatytas priežiūros pagalbos poreikis ir skiriama ilgalaikė arba trumpalaikė globa iki pusės metų ir į kurią įeina visos teikiamos paslaugos, turi mokėti 830 eurų. 890 eurų moka globotiniai, turintys sunkią negalią, taip pat išskirtiniais atvejais, kai asmenims neskirta slauga, bet jie prilyginti asmenims, turintiems sunkią negalią.
Minėtas sumas sudaro 80 proc. globotinio gaunama pensija ir 100 proc. priežiūros (pagalbos) išlaidų ar slaugos išlaidų tikslinės kompensacijos. Trūkstamą dalį iki nustatytos kainos padengia savivaldybė. Turintys nekilnojamojo turto senjorai turės mokėti nekilnojamojo turto mokestį, kuris yra 1 proc. turto vertės, kuri viršija nustatytą turto normatyvą savivaldybės, kurioje senjoras gyvena“, – aiškino D.Jermalienė.
Jeigu asmeniui nėra nustatyti specialieji poreikiai ir savivaldybė nusprendžia, kad skirti dotaciją ir apgyvendinti asmenį globos namuose nėra tikslinga, jis gali kreiptis tiesiogiai į globos namus ir apsigyventi juose pats, mokėdamas visą nustatytą socialinės globos kainą.
Organizuos ir ekskursijas
Nors globos skyrius „Pasitinkant senatvę“ iš pirmo žvilgsnio skirtas vyresnio amžiaus žmonėms, čia gali apsigyventi ir gerokai jaunesni, turintys sunkią negalią globotiniai.
49 metų Gintautas Baublys iš Varėnos rajono pasakojo, kad dėl neįgalumo nepajėgia pats savimi pasirūpinti, o dirbantis brolis irgi neturi galimybių juo rūpintis. „Su žmona išsiskyriau, vaikų neturėjome, kitų artimųjų neturiu, todėl iš ligoninės atvežė tiesiai čia. Dabar jaučiuosi gerai, čia jauku, kolektyvas puikus“, – džiaugėsi G.Baublys.
„Gyventojų amžius nuo 35 metų. Sveikatos būklė taip pat gana skirtinga. Vieni gali išeiti į lauką pasivaikščioti, kitus tenka slaugyti lovose“, – pasakojo D.Jermalienė.
Globos skyriuje dirba kineziterapeutas, socialinis darbuotojas, slaugytojai, užimtumo specialistas, socialinio darbuotojo ir slaugytojo padėjėjai bei kitas aptarnaujantis personalas.
Gyventojų pervežimo patogumui skirtas specialiai pritaikytas transportas, turintis įmontuotą keltuvą, kuriuo negalintis vaikščioti globotinis į autobusą įkeliamas sėdintis neįgaliojo vežimėlyje.
Po pusryčių ir pavakarių globotiniai pakviečiami į užimtumo veiklas, jie skaito, piešia, dėlioja dėliones, gamina rankdarbius.
Mėgstantys skaityti gali pasinaudoti vis pasipildančia bibliotekėle, kuriai knygų dovanoja alytiškiai, o pradžią padarė A.Paulavičius, atvežęs dvi dėžes knygų iš savo namų bibliotekos.
Ateityje planuojama rengti edukacinius užsiėmimus, galinčius ir norinčius globotinius vežti į ekskursijas.
Gyventojų patogumui yra įrengtos virtuvėlės, kad pakankamai savarankiški gyventojai panorėję galėtų patys pasigaminti maisto. Pageidaujamų maisto produktų už globotinių pinigus jiems parneš darbuotojai.
Globos namų gyventojai maitinami keturis kartus per dieną. Maistui kasdien skiriama 8,5 euro. „Alytiškių įmonės ruošiamas maistas tikrai skanus, kokybiškas, jį noriai perka ir darbuotojai, ir aš pats kaskart čia lankydamasis, – tikino A.Paulavičius.
A.Paulavičius džiaugiasi, kad gyvenimas globos namuose įgauna savą ritmą. Jei pirmas dvi savaites kiekvienas gyventojas sėdėjo savame kamputyje ir stebėjo aplinką, tai dabar globotiniai jau pradeda tarpusavyje bendrauti, užsiimti jiems patinkančia veikla. Juos lanko artimieji, todėl senjorai nesijaučia vieniši ir pamiršti.