Gurmaniško maisto krautuvėlės įkūrėja, šeimininkė ir siela – Justina Gikniutė Kočetova. Sumanymas nepailstančiai prekių ženklų kūrėjai kilo supratus, kad būtina sutelkti geriausius Kėdainių smulkiuosius gamintojus po vienu stogu ir tapti trumpąja grandimi tarp gamintojo ir vartotojo, rašoma pranešime spaudai.
Kūrė inovatyvų produktą iš agurkų
Be kitų produktų tiek iš Lietuvos, tiek iš skirtingų užsienio šalių, parduotuvėlėje bus prekiaujama ir unikaliu Kėdainių kraštą reprezentuojančiu produktu – agurkų džemu „Gurkė“. Šis naujas gurmaniškas produktas savo pavadinimą padovanojo ir visai parduotuvėlei.
Savo kraštą mylinčiai Justinai norėjosi ne tik atidaryti gardžių produktų prekybos vietą, bet ir sukurti įsimintiną Kėdainius reprezentuojantį produktą. Mintis kurti agurkų džemą kilo pačiai Justinai. Idėją sustiprino ir pirkėjai mugėse, kur tekdavo pristatyti savo šeimos įmonės produkciją iš šamų. Mugių lankytojai, išgirdę, kad gamintojai iš Kėdainių, ir rimtai, ir juokaudami, ir su ironija vis klausdavo: „o tai kur produkcija iš agurkų?“
Šių užuominų nepraleidusi pro ausis, kūrėja visą šią šiltą vasarą intensyviai eksperimentavo virdama džemus iš įvairių Kėdainiuose išaugintų agurkų rūšių. Po intensyvių bandymų ir skonio tobulinimo paieškų su partneriais buvo sukurtas saldus intensyvaus skonio agurkų džemas. Jis ypatingai dera prie balto pelėsio sūrių, tradicinio lietuviško varškės sūrio ir net su blynais.
Bus gardus suvenyras
Šis gaminys rimtai pretenduoja tapti unikaliu valgomu suvenyru iš istoriškai seniausiai žinomo agurkų augintojų miesto. Justina Gikniutė Kočetova nesikrato miestą lydinčios agurkų augintojų šlovės. „Protėviai mums paliko stiprų verslumo geną, kurį kiekviename laikmetyje vystėme taip, kaip tuo metu galėjome. XIV amžiuje daržininkystė legaliai buvo sutelkta žydų rankose. Sovietmečiu Kėdainiai garsėjo kaip nebijantys iš to papildomai užsidirbti žmonės. Dabar mes galime kurti inovatyvius produktus ir taip priminti ir įamžinti savo krašto istoriją“, – sako Justina Gikniūtė Kočetova.
Saugos istorinę atmintį
Dauguma kėdainiečių labai puoselėja savo istoriją ir saugo kiekvieną svarbų unikalų ir įdomų jos faktą. Ir pati parduotuvė įsikūrusi istorinėje miesto vietoje, kurią, pasak šeimininkės, būtina priminti. Viduramžiais šioje dabartinių Kėdainių vietoje kūrėsi naujas miestas – Jonušava. Čia ėmė telktis pirmieji pirkliai. Todėl tik įžengus prieš akis puikuojasi ir tuometinis Jonušavos herbas. Vėliau miestui augant ir plečiantis abu miestai susiliejo ir pradėti vadinti vienu vardu – Kėdainiai.
Miesto dalis išskirtinė dar ir tuo, kad jis yra visiškai šalia veikiančio miesto turgaus. Turgaus, kuris yra nepakeitęs savo paskirties nuo 15 amžiaus. Tai vienintelis iki šiol veikiantis turgus savo istorinėje vietoje visoje Europoje.
Parduotuvės šeimininkė nusiteikusi kasmet ypatingai paminėti ir vienos ryškiausių tos epochos asmenybių Jonušo Radvilos gimtadienį. Sumanymų nestokojančiai kėdainietei atrodo, kad prasminga istorinius faktus priminti žaismingai.
Iššūkius kuria sau pati
Iššūkis imtis prekybos nebaugino. Kaip ji pati sako: „Kuriu sau iššūkius vieną po kito“. Vienas iš iš jų – neemigruoti.
„Galimybės pasilikti visų išsvajotoje Amerikoje buvo, bet noriu viską susikurti čia, Lietuvoje, pati. Ir tai įmanoma be užsienyje uždirbtų pinigų“, – sako Justina Gikniūtė Kočetova. Sunkiau, bet užtikrintai eidama verslo kūrimo keliu ji nesidžiaugia emigrantų grįžimo skatinimo politika, bet ragina dažniau pastebėti ir atsigręžti į tuos, kurie Lietuvoje atlaikė visus sunkumus.
Įgyvendino ne vieną idėją
Pradėjusi nuo tėvų žemės ūkio modernizavimo ir ES paramos projektų kūrimo, šiandien Justina jau yra išbandžiusi dar keturias skirtingas verslo sritis. Buvo laikas, kai kūrė odinius rankinukus. Dabar tai tik hobis. Paskui ji su vyru ir brolio šeima ėmėsi inovatyvaus akvakultūros verslo – pradėjo auginti šamus baseinuose. Per gerus du metus įvedė prekės ženklą „ŠamŪkis“, išvystė produktų pardavimus. Dar vėliau sukūrė Kėdainius reprezentuojantį neoficialų ženklą-logotipą „KĖDainiai“. Kūrė juo paženklintus suvenyrus. Pastaraisiais metais šeimos verslai vieną po kito pelno Lietuvos ir Kėdainių rajono savivaldybės apdovanojimus už savo produktus ir pasiekimus.
Miestelėnai myli Justiną už organizuojamas netradicines istorines ekskursijas po Kėdainių rajono apylinkes bei vasaros koncertus ant vandens „Stepo sala“ jos gimtajame Akademijos miestelyje. Šioms veikloms įgyvendinti jau susibūrė nemenkas bendraminčių ir talkininkų būrys.