Kviečiame iš arčiau susipažinti su devyniais vidaus organais, kuriuos vis dar turi kiekvienas iš mūsų, nors jie jau milijonus metų nebeatlieka jokios funkcijos.
1) Apendiksas – bene garsiausias niekam nereikalingas vidaus organas
Prieš daugybę metų apendiksas arba žarnyno kirmėlinė atauga padėdavo žmonėms virškinti daug celiuliozės turinčius augalus. Nors augalais mintantys stuburiniai ir po šiai dienai kliaujasi apendiksu kaip pagalba apdorojant tam tikrus augalus organizme, žmogaus virškinimo sistemai jis nebepriklauso.
„Pradėjus maitintis įvairesniu maistu, ėmus valgyti mėsą, nebeliko itin ilgo ir sudėtingo virškinimo trakto poreikio“, – „Business Insider“ paaiškina D. Amir.
2) Palmaris longus raumuo – driekiasi nuo riešo iki alkūnės, jo neturi maždaug 10 proc. žmonijos
Jeigu ant stalo padėsite ranką riešu į viršų ir nykščiu pasieksite savo mažylį pirštą, galite labai aiškiai
matyti, kaip išryškėja vieno konkretaus raumens juostelė. Tai ir yra Palmaris longus raumuo. Mokslininkės teigimu, kadaise šis raumuo buvo labai svarbus, nes padėjo mūsų protėviams laipioti medžiais.
Remiantis mokslininkų išvadomis, žmogaus rankų jėga identiška nepriklausomai nuo to, ar jis turi minėtąjį raumenį, ar ne. „Natūrali atranka nėra sistema, kuriai keliamas tikslas – idealiai išpildyta nauda“, – sako D. Amir.
3) Žmonėms nebereikia labai tvirtų žandikaulių, nes vis daugiau valgome minkšto, termiškai apdoroto maisto.
Be to, dabartinių žmonių žandikaulis smulkesnis, tad ne visada telpa protiniai dantys.
„Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu žmonės valgo itin minkštą maistą, o krūminiai dantys iš esmės yra skirti maisto trynimui, mums to daryti praktiškai nebereikia“, – sako akademikė.
4) Arrector pili – raumenys, sukeliantis žąsies odos efektą
Mūsų protėviams, turėjusiems žymiai plaukuotesnį kūną, šios raumenų skaidulos pasitarnaudavusios geram tikslui, tačiau mums (turėtume už tai padėkoti evoliucijai) to daryti nebereikia. Itin tankų kailį turintiems gyvūnams Arrector pili parūpina papildomą izoliaciją. Šios raumenų skaidulos, padedančios pašiaušti plaukus (ir sukuriančios žąsies odos efektą), taip pat padeda gyvūnams priešams pasirodyti didesniems ir baugesniems, nei yra iš tikrųjų. Pavyzdžiui, šį triuką yra puikiai įvaldžiusios dygliakiaulės.
5) 5-8 nėštumo savaitėmis embrionui išsivysto uodega
Kūdikiai į šį pasaulį ateina jau be jos, ji sunyksta, o iš likusių papildomų stuburo slankstelių susiformuoja uodegikaulis.
6) Ausies kaušelio judėjimą kontroliuojantys raumenys
Seniau ausies raumenys padėdavo valdyti išorinę matomą ausies dalį, tačiau galiausiai žmonės šį gebėjimą prarado. Kiti žinduoliai jais vis dar naudojasi, norėdami aptikti grobį ir priešus. Tai reiškia, kad žinduoliams šie raumenys padeda lokalizuoti garsą ir išreikšti emocijas.
7) Pilvo apačioje esantis trikampis raumuo – pyramidalis
Pilvo apačioje esantis trikampis raumuo žmonėms neatneša jokios naudos, nors kai kurie tokius turi netgi du. Šis raumuo gali padėti įtempti pilve esančią sausgyslinę juostą linea alba, tačiau pilvo raumenų susitraukimui ji visai nesvarbi. Maždaug 20 proc. visos žmonijos šio raumens iš viso nebeturi.
8) Vyrų speneliai
Tiek vyriškos, tiek moteriškos lyties embrionai iš pradžių vystosi taip pat, tik testosteronas vėliau paskatina vyriškų lyties organų formavimąsi. Prieš hormonams imantis savo darbo, speneliai jau būna pradėję formuotis.
Natūraliomis sąlygomis vyrų organizmas pieno negamina, tačiau, padidėjus už pieno gamybą atsakingo hormono prolaktino kiekiui, tai tampa įmanoma. Kaip skelbia „Scientific American“, laktacija gali būti ir šalutinis kai kurių širdies ritmą reguliuojančių vaistų poveikis,
Susiklosčius ypatingoms aplinkybėms, duoti pieno gali ir kai kurių rūšių žinduolių patinai. Spontaniškai pieną išskiria tik viena rūšis – Pietryčių Azijoje gyvenantis ir vaisiais mintantis šikšnosparnis Dyacopterus spadiceus.
9) Trečias vokas – plica semilunaris
Vadinamasis trečiasis vokas – audinio klostė, kurią galima pamatyti akies vidiniame kampe. Jis tam tikra prasme primena membraną, kokiomis savo akis saugo kai kurie gyvūnai. Paukščiai, reptilijos ir kai kurie žinduoliai geba ant akių užsitraukti šias membranas, ir taip jas apsaugoti nuo perdžiūvimo ir svetimkūnių.
„Tiksliai atsakyti, kodėl žmonės jų nebeturi, labai sunku, – sako akademikė, – Tačiau jų praktiškai nebeturi ir primatai, o tai reiškia, kas jų netekome jau labai seniai“.