Lietuvos bankų asociacijos (LBA) specialistai pranešime žiniasklaidai pateikia patarimų, kaip saugiai valdyti savo finansus internetu.

LBA duomenimis, nuo 2010 metų pabaigos iki 2018 metų I ketvirčio registruotų el. bankininkystės vartotojų skaičius išaugo penktadaliu – nuo apytikriai 3,5 iki 4,2 mln. registruotų vartotojų, taigi kai kurie gyventojai turi po keletą prisijungimų.

Kita tendencija – elektroninės bankininkystės paslaugos iš kompiuterių vis sparčiau keliasi į išmaniuosius telefonus, tad bankų mobiliosios programėlių funkcijų spektras vis plečiamas.

Finansinių paslaugų teikėjai nuolat investuoja į jų saugumą, tačiau specialistai pataria ir patiems vartotojams – tiek įgudusiems, tiek virtualiąsias galimybes tik atrandantiems – įsidėmėti kibernetinio saugumo pagrindus.

1. Saugokite kaip namų raktus

Nesenstanti klasika – niekam neatskleiskite prisijungimo prie el. bankininkystės duomenų! Vartotojo ID, slaptažodžiai ir kt. yra raktas nuo Jūsų sąskaitų banke, todėl taip, kaip saugote savo piniginę ir grynuosius, turite saugoti ir šiuos duomenis. Nepalikite lapelio su užrašyta prisijungimo informacija nesaugiose vietose, nesinešiokite piniginėse kartu su mokėjimo kortelėmis ar pan.

2. Slaptažodis – išties slaptas

Pasirinkite saugų ir sudėtingą slaptažodį. Pasitelkite bent truputį išradingumo ir nesudarykite slaptažodžio iš savo vardo, pavardės, adreso ar gimimo datos.

3. Neapsigaukite sulaukę skambučio

Bankai, lizingo bendrovės, mobiliojo ryšio operatoriai, kitos paslaugų įmonės ar institucijos neskambina ir nesiunčia elektroninių laiškų prašydami elektroniniu būdu pateikti asmeninę informaciją. Ji priklauso tik jums.

Nepasimaukite ant sukčių kabliukų – vis pasitaiko atvejų, kai policijos, „Sodros“, mokesčių inspekcijos pareigūnais ar giminaičiais bei jų pažįstamais prisistačiusieji asmenys išvilioja bankininkystės prisijungimo kodus, asmens duomenis.

4. Būkite nuoseklūs

Būkite atsargūs, naudodamiesi neapsaugotais belaidžio interneto (wi-fi) tinklais, pavyzdžiui, oro uostuose, kavinėse. Jeigu prisijungėte prie vieno iš jų, stenkitės nesijungti prie savo el. pašto ar kitų asmeninių duomenų. Neįrašykite svarbios informacijos į internete iššokančius (pop-up) langus, nes šie gali nuvesti į nesaugią aplinką.

5. Atsarga gėdos nedaro

Jeigu pastebite, kad prisijungiant prie el. bankininkystės programa „stringa“ ar prašo pakartoti duomenis dar kartą, susisiekite su banku, pasiteiraukite dėl galimų techninių nesklandumų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)