Pranešime spaudai šia proga Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalijasi 5 įžvalgomis apie tai, kaip telefonai pakeitė įprastą ir išpopuliarino mobiliąją fotografiją.


1. Pirmoji nuotrauka persiųsta telefonu

Nuotrauka telefonu pirmą kartą istorijoje buvo išsiųsta 1997 m. Šiaurės Kalifornijoje. Tai padarė ir pagrindą nuotraukų dalijimuisi realiu laiku suteikė Philipe Khan – matematikas programuotojas, kuris norėjo pasidžiaugti savo ką tik gimusios dukros Sophie atvaizdu su draugais bei artimaisiais.

Laimingas tėtis tiesiog ligoninės palatoje sujungė savo skaitmeninę kamerą su mygtukiniu mobiliuoju telefonu ir suvedęs kelių eilučių kodą savo kompiuteryje, padarė tai, kas anksčiau atrodė neįmanoma – akimirksniu persiuntė nuotrauką daugiau nei 2 tūkst. žmonių. Nuotrauka netrukus apskriejo ir visą pasaulį, o žurnalas „Time“ vėliau šią kūdikio fotografiją įtraukė į TOP 100 didžiausią įtaką padariusių nuotraukų sąrašą.

Nuotrauką galima išvysti čia: http://100photos.time.com/photos/philippe-kahn-first-cell-phone-picture

2. Įspūdinga statistika

Daugiau nei prieš dvidešimtį telefonu išsiųsta nuotrauka visiškai pakeitė tai, kaip šiandien stebime mus supančią aplinką ir įprasminame akimirkas. Skaičiuojama, kad dabar vien į socialinį „Instagram“ tinklą per dieną visame pasaulyje yra įkeliama daugiau nei 90 mln. nuotraukų.
Tikėtina, kad didžioji jų dalis yra užfiksuojama būtent išmaniuoju, juk 92 proc. telefono naudotojų tvirtina, kad būtent telefono kamera yra dažniausiai naudojama funkcija jų išmaniajame. Palyginimui, ketvirtą XX a. dešimtmetį per metus visame pasaulyje buvo užfiksuota maždaug milijardas nuotraukų, o praėjusiais metais – daugiau nei vienas trilijonas.


3. Telefonu darytos nuotraukos – ant žurnalų viršelių

Išmaniųjų telefonų kamerų pažangumą pripažino net profesionalūs fotografai bei visame pasaulyje žinomų leidinių redaktoriai. Tai įrodo ne vienas populiariausių žurnalų viršelis.

Štai jau 2017 m. birželį „Elle“ žurnalo Australijoje numeris pasirodė su fotografės Margaret Zhang „iPhone 7 Plus” kamera užfiksuota nuotrauka. Tų pačių metų rugsėjį „Time“ žurnalas išleido numerį „Firsts“ apie pasaulį keičiančias moteris – fotografė Luisa Dorr garsiąją laidų vedėją Ophrah Winfrey ir populiariąją daininkę Seleną Gomez taip pat įamžino savo „iPhone“ išmaniuoju. O „GQ“ žurnalas 2018 m. spalio mėnesio numerį papuošė aktoriaus Ryan Gosling atvaizdu – ši nuotrauka buvo nufotografuota „Google Pixel 3“ telefonu.

4. Asmenukių karta

Ji turi sau skirtą dainą, šimtus ją tobulinančių aplikacijų, o dėl jos net mirštama. Taip, tai asmenukė. Nors savęs fotografavimo fenomeną paskatino būtent išmanieji, pirmoji asmenukė buvo padaryta dar 1839 m. Ją įamžino fotografijos entuziastas ir mėgėjas chemikas Robert Cornelius iš Filadelfijos.

Masiškai asmenukės išpopuliarėjo maždaug 2013-aisiais, tais metais net „Oxford“ žodynas terminą „selfie“ (liet. asmenukė) paskelbė metų žodžiu. Skaičiuojama, kad vidutiniškai per dieną įvairiuose socialiniuose tinkluose publikuojama apie 93 mln. asmenukių, o „Instagram“ tinkle naujas autoportretas yra įkeliamas maždaug kas sekundę.


5. Prestižiniai apdovanojimai

Tai, jog mobilioji fotografija neturėtų būti vertinama prasčiau nei tradicinė, įrodo ir jai skirti renginiai – būtent telefonu fiksuotų geriausių nuotraukų apdovanojimai vyksta jau nuo 2007-ųjų.

Patys populiariausi ir geriausiai vertinami „iPhone Photography Awards“ bei „Mobile Photo Awards“ vyksta kiekvienais metais. Juose rungiasi tūkstančiai fotografų iš daugiau nei 140 skirtingų pasaulio šalių, o pirmųjų vietų laimėtojų laukia vertingi prizai ir geriausio metų fotografo titulas skirtingose kategorijose.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją