Gerbiamos skaitytojos, štai standartai, kurių, laimei, nebereikia atitikti.
1. Nesistenkite atrodyti tobulai
Tobulas makiažas, priaugintos blakstienos, tobulas pravedimas, ryškus manikiūras ir 90-60-90 figūra – praktiškai nužengusi iš kokio nors grožio konkurso. O jei gamta nedavė, viena kita botulino injekcija tikrai nepakenks. Ir nesvarbu, kad veidas taps be mimikos.
Jeigu jums taip gerai, tada viskas, kaip sakoma, tvarkoj.
Bet panagrinėkime, iš kur toks reikalavimas kyla?
Manau, kad jo ištakos – patriarchalinėje visuomenėje, kuomet moteris vyrui dažnai būdavo (o kai kur dar ir yra) aksesuaras. Iš tokios moters dažnai reikalaujama atrodyti gerai, nes ji tėra viena iš vyro įvaizdžio dalių. Vyrui moteris suteikia socialinį ir hierarchinį statusą, lygiai taip, kaip mašina ar užimamos pareigos, tik pareigų iš tolo nematysi, o štai moteris iš tolo jį puošia.
Tokios moterys supranta, kad kuo gražiau atrodysi, tuo vyrą lengviau rasi ar išlaikysi.
Paanalizuokime ir kitą pusę – kiek tobula išvaizda veikia pasitikėjimą savimi. Manau, kad stipriai. Jei tą suvoktų visos natūralistiškai, be makiažo, nedažytomis plaukų šaknimis belakstančios švedės, tikrai dažniau tai praktikuotų. Nuoširdžiai manau, kad polinkis gražintis yra daugiau mentalitetinis dalykas, itin būdingas lietuvaitėms, lenkaitėms, rusaitėms ir t.t. Noriu nenoriu, tempiu link postsovietinio bloko šalių. Mes nuo vaikystės ugdomos priverstinio moteriškumo ir vizualaus patrauklumo, tai ateina iš kultūros, kurioje valdo vyrai, todėl moteriai dažnai užtenka būti tiesiog gražiai ir žavingai, bet visai nebūtina būti protingai. Jai dažnai pakaks žaviai šypsotis ir mojuoti rankyte. Daugeliui iš mūsų įkalta į galvą, kad grožis gali atverti duris, palikti gerą pirmąjį įspūdį, kelti ir išlaikyti susižavėjimą, kad tai būdas demonstruoti moteriškumą, charizmą ir visaip kitaip šarmingai hipnotizuoti aplinką. Kaip rasti balansą? Jeigu jaučiate, kad tai jus smaugia, reiktų nuleisti sau reikalavimų kartelę, o jei to nejaučiate, drįsčiau manyti, kad viskas tuomet yra gerai.
2. Nelaikykite šešių kampų iš keturių
Vyras, vaikai, buitis, šuo, katė, žiurkėnas ir auksinė žuvytė, kad nebūtų per mažai. Toks įspūdis, kad jeigu moteris neprilaiko šešių kampų iš keturių, ji jaučiasi prastai prieš kitas moteris, nes nėra kuo puikuotis, girtis, arba skųstis. Kuo daugiau darbų nudirbi, tuo didesnė tavo vertė prieš kitas ir greičiausiai prieš pačią save.
Iš kur tai kyla? Ar teko girdėti terminą „control freak“? Tai tokia lengva neurozės forma, pasireiškianti visa ko, įskaitant aplinkos, kontroliavimu. Žmogus mano, kad niekas kitas daugiau neatliks to darbo taip gerai kaip jis . Gana patologinis mąstymas, būdingas ir OCD (obssesive-compulsive disorder – sutrikimas, kada liguistai kontroliuojama arba bandoma kontroliuoti tiek aplinkybes, tiek fizinę aplinką, tiek kitus žmones) žmonėms. Kita vertus, dažnai to reikalauja ir aplinka, juk standartiškai mąstant moteris yra židinio kurstytoja, namų puoselėtoja, moters vieta – prie vaikų ir bliūdų, moters reikalas yra suvaldyti ir sužiūrėti buitį, kad niekada nieko niekam netrūktų, nes ji yra ta geroji namų fėja, tik be sparnelių, jai ta rolė tinka ir pritinka.
3. Nesistenkite būti tobulomis mamomis
Rengiate savo vaiką naujausiais Calvin Klein kolekcijos drabužiais, nuo maždaug metų amžiaus kerpate hipsteriniuose grožio salonuose už 100 Eur, vedate į privačius darželius ir mokyklas, kur juos moko japonų kalbos, kovos menų ir kepimo pagrindų, o po to vedate ir pas žinomiausius korepetitorius, kad galėtų tiesiu taikymu įstoti į Harvardą ar bent jau į Oksfordą. Bet gana dažnai jie ten neįstoja ir vargiai bando, nes didelė tikimybė, kad vaikai, auginami tokiu būdu, taps priklausomi nuo tėvų iki kokių keturiasdešimties metų, užaugs išlepėliais ir tinginiais, nes kitaip nebemokės funkcionuoti. Supermamos, besistengiančios būti tobulos, verčia ir savo vaikus būti tobulais, nepalieka jiems erdvės tiesiog žaisti ar užsiimti savimi – jie tampomi po karate ir plaukimo treniruotes bei varžybas, piešimo būrelius ir popamokinius užsiėmimus. Kada jie būna netampomi po užsiėmimus, tuomet jie yra užimami kitais dalykais, kad tik kuo mažiau jiems liktų laiko sau. Toks yra supermamų patologinis mąstymas ir neurotinė programa – programuoti ir savo atžalas funkcionuoti savo būdu. Žinoma, vaikus reikia lavinti, bet lygiai taip pat svarbu palikti jiems erdvės užsiimti savo reikalais, nes vaikai jų tikrai turi.
Reikalavimai, kuriuos sau verta išsikelti.
4. Siekite karjeros
Šitą norėčiau paminėti tik kaip itin pagirtiną bruožą ir jo nebandysiu net lengvai pašiepti. Labai sveikintinas bruožas. Kai tuo tarpu ambicijų neturėjimas, bukumas, nesiorientavimas, tikslų nesiekimas, tingėjimas yra labai stipriai kritikuotini bruožai. Todėl siekite tos karjeros, tik svarbu išsikristalizuoti savo prioritetus. Be to, jei siekiate karjeros turėdama šeimą, vadinasi turite nepavydų, nepatriarchalinio auklėjimo ir liguistai nekontroliuojantį vyrą, kuris nebando jūsų išlaikyti tik prie puodų ir vaikų, o tai, mano nuomone, Lietuvoje iš esmės yra labiau reta, negu dažna. Tikslų siekimas yra labai sveikintinas bruožas ir jis kyla iš ambicingumo.
5. Turtinkite savo vidinį pasaulį
Dar vienas pagirtinas bruožas, kuris žalingu tampa tuomet, kai imame liguistai konkuruoti ir lygintis tarpusavyje, kiek kas knygų perskaitė, spektaklių pamatė, kultūrinių renginių aplankė. Į šį punktą įtraukčiau savišvietą, kalbų, menų kursus, sportą, kitas asmeninio lavinimo priemones ir būdus. Negerai tampa tada, kai tai kelia stresą, nerimą, baimę, depresiją ir pan.
Kaip nestresuoti, jeigu neatitinkate visų primestų tobulumo reikalavimų? Sveikinimai, vadinasi esate žmogiška, normali ir nenužengusi nuo Veneros planetos. Sveikintina strategija būtų išlaikyti tokią rolę ir nepasiduoti masinei psichozei, bandant perlipdyti save pagal išorinius reikalavimus, o kaip bonusą įgyjant lengvą neurozės formą. Kam jums to reikia? Vidinė jūsų vertė slypi jūsų viduje o ne išoriniame aplinkinių patvirtinime.
Iš kur kyla ta masinė psichozė būti ir daryti taip kaip kiti?
Baimė turėti savo identitetą, kuris galimai skiriasi nuo kitų. Jūsų saviraiška nebūtinai turi būti kaip likusios avių bandos kuri tik mekena ir laksto būriais po pievas ir daro viską, kas primesta ir eina ten, kur aviganis veda. Bandymas tapti arba buvimas unikalia nebūtinai garantuoja pasisekimą ir pritapimą, ir kad nesusimausite, bet jūs bent būsite originali, o už tai aplinka yra linkusi rodyti pagarbą. Tad būkite originalios.