Kaip praneša menshealth.com, LGBTQ+ terminų, apibūdinančių asmenų tapatybes, vis daugėja – siekiama, kad kiekvienas žmogus save galėtų įvardinti ir išreikšti kuo tiksliau. Štai apie gineseksualumą kiek daugiau imta kalbėti tik dabar.

Teigiama, kad terminą „gineseksualas“ 2014 m. įvedė grupė translyčių aktyvistų. Kaip skelbia užsienio žiniasklaida, jie stengėsi surasti, kuo pakeisti žodį „lesbietė“, kad apsisaugotų nuo radikaliųjų feminisčių, atmetančių translytiškumo, kaip lytinės tapatybės, koncepciją. Nors sumąstytas žodis vartojamas gana retai, visgi translyčiai, taip pat visi tradicinių lyčių normų neatitinkantys asmenys, besijaučiantys taip, kaip nusako gineseksualumo apibrėžimas, gali laisvai vadinti save gineseksualais ir nesibaiminti ko nors papiktinti. „Gyne“, išvertus iš graikų kalbos, reiškia „moteris“.

„Tai palyginti naujas terminas seksualinės orientacijos terminų žodyne, sukurtas siekiant pasiūlyti platesnį žodyną žmonėms, kurie nesitapatina su tradiciniu lyties apibrėžimu, – aiškina seksologė Lilith Fox. – Pavyzdžiui, jei asmenį stipriai traukia moteriškumas, terminas „ginekoseksualas“ jam gali tikti labiau nei „heteroseksualas“ ar „lesbietė“.

Be to, priduria ji, šiuo terminu save gali apibūdinti tie asmenys, kuriuos traukia moteriškumas arba moteriškos išraiškos, neturinčios nieko bendra su lytine tapatybe.

Kilo iš kito, dažniau vartojamo termino

Visais laikais visuomenė vienokia ar kitokia forma atiduodavo pagarbą įvairioms moteriškumo apraiškoms. Nuo senovės deivių garbinimo iki Holivudo aukso amžiaus – žavėjimasis moteriškumu klestėjo įvairiomis formomis įvairiose kultūrose ir epochose.

XX a. aštuntajame dešimtmetyje psichologas Ronaldas Langevinas pasiūlė terminus „androfilija“ (potraukis vyriškumui) ir „ginefilija“ (potraukis moteriškumui).

Gineseksualų asmenį gali traukti moteriškumu spindinčios moterys, vyrai ir (arba) nebinariniai asmenys

Gineseksualų asmenį gali traukti moteriškumu spindinčios moterys, vyrai ir (arba) nebinariniai asmenys. Dalis žmonių, norėdami aiškiau apibūdinti ar išreikšti potraukį moterims ar partneriams, turintiems moteriškų bruožų, gali vartoti ir kitus panašius terminus, tokius kaip, pavyzdžiui, „ginefilas“ arba „gineromantikas“,

„Nors „gineseksualas“ yra palyginti naujas terminas masinėje kultūroje, giminingas terminas „ginefilas“ jau dešimtmečius vartojamas tarp seksologų, jis apibūdina potraukį moterims ar moteriškumui“, – sako Lehmilleris.

Vis dėlto „trauka moteriškumui“ taip pat neturi konkretaus, universalaus apibūdinimo.

„Svarbu nepamiršti, kad „gineseksualumas“ yra terminas, kuris kalba apie moteriškumo traukos niuansus, o ne griežtą seksualumo ar elgesio apibrėžimą, – sako kita specialistė, seksologė Rhiannon John. – Naujas gineseksualumo terminas tik liudija, kokios sudėtingos, bet tuo pačiu nuostabios gali būti žmogaus seksualumo ribos ir į kiek daug atšakų jos gali kerotis. Mus gali traukti įvairūs žmogaus bruožai ir savybės, nepriklausomai nuo jų lytinės tapatybės.“

Kitoje šio spektro pusėje – androseksualai, kurie turi potraukį vyriškoms savybėms ir bruožams.

Kokie žmonės gali būti gineseksualūs?

Kaip skelbia menshealth.com, save gineseksualiais gali vadinti: heteroseksualūs vyrai; biseksualai; panseksualai; poliseksualai; translyčiai asmenys; lesbietės. Taip pat iš esmės visi, kuriuos traukia moteriškumas, moteriški partnerio bruožai.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)