„Netaisyklingos formos, kreiva ar didelė nosis – tai ne vien estetinė problema“, – pranešime spaudai sako dr. Saulius Vikšraitis.

Apie 2 tūkstančių nosies korekcijos operacijų atlikęs "SV plastinės chirurgijos centro" plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos ekspertas daktaras S. Vikšraitis dalinasi ilgamete patirtimi ir pataria, kada nosies korekcijos operacija yra būtinybė, o kada jos geriau atsisakyti.

1. Kai sunku kvėpuoti

Pasak dr. S. Vikšraičio, pagrindinės priežastys, dėl kurių į jį kreipiasi žmonės yra įgimta arba dėl traumos susidariusi nosies deformacija, kuri apsunkina kvėpavimą. Operacija rekomenduojama, jeigu žmogui sunku kvėpuoti sportuojant, miegant ar atliekant kasdienius darbus.

Nosies deformacijos skiriasi: kartais operuojant užtenka tik atstatyti nosies pertvarą, o kartais tenka atstatinėti kvėpavimo vožtuvus, koreguoti kaulus ir kremzles.

„Pastaraisiais metais auga potrauminių nosies operacijų skaičius. – sako dr. S. Vikšraitis. – Trauma ne tik sutrikdo kvėpavimą. Kreiva nosis pakeičia veidą, žmogus gali atrodyti netgi agresyvus.“

Pasak specialisto, nosies korekcija kai kuriais atvejais gali padėti atsikratyti knarkimo. Vis dėlto, knarkimas susijęs ne vien su nosies deformacija, dažnai tenka tvarkyti ir atsipalaidavusį minkštojo gomurio liežuvėlį.

2. Kai trukdo karjerai

Įprasta manyti, kad nosies operacijoms dėl profesijos dažniausiai ryžtasi aktoriai ar modeliai, šou verslo atstovai. Tačiau dr. S. Vikšraičio patirtis rodo, kad išvaizda svarbi visiems, kurių darbe reikalingas tiesioginis kontaktas su žmonėmis.

Jeigu prieš kelerius metus ši priežastis dominuodavo užsieniečių ir emigravusiųjų tarpe, tai šiuo metu vis daugiau lietuvių investuoja į išvaizdą dėl karjeros.

„Paklauskite savęs, kiek kartų jus banke aptarnavo vadybininkė su deformuota, vyriškai ilga ar stambia nosimi, – retoriškai klausia plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas. – Veidas yra jūsų vizitinė kortelė, o nosis juk pačiame centre. Ji daro didžiausią įtaką jūsų veido bruožams ir palieka ryškiausią įspūdį aplinkiniams“, - sako dr. S. Vikšraitis.

Gydytojas operaciją rekomenduoja ir tais atvejais, kai nosis nesimetriška. Pavyzdžiui, yra susidariusi kuprelė arba kaulinis karkasas nedidelis, bet išbujojusios kremzlės ir nosies galas neproporcingai didelis (geriausias to pavyzdys, prancūzų aktorius Žeraras Depardjė).

3. Kai norisi mažos nosies

„Kai nosis simetriškai taisyklinga – visada stengiuosi atkalbėti nuo operacijos, – sako dr. S. Vikšraitis ir priduria, kad padaryti mažą nosį iš didelės, bet taisyklingos, ne tik sudėtinga, bet ir nebemadinga. Maža nosis – tai visų pirma apsunkintas kvėpavimas.“

Pasak plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo, mažos nosies dažniausiai pageidauja moterys. Neretai jos atsineša ir nuotraukas su pageidautina išvaizda. Tačiau šiandienos tendencijos: gražu viskas, kas proporcinga ir atrodo natūraliai. Nosis gali būti ir didesnė, bet jeigu ji simetriška, tinka prie veido – chirurgas operacijos nerekomenduoja.
„Nesiūlome rizikuoti kvėpavimu. Visada su pacientėmis diskutuojame ir ieškome kompromiso. Modeliuojame norimą vaizdą kompiuterio pagalba ir, dažniausiai, randame geriausią sprendimą“,- sako dr. S. Vikšraitis.

4. Kai nosies oda itin stora

Dar vienas atvejis, kai geriau palikti nosį ramybėje – stora oda. Mat mažinant nosį, šalinamas kremzlinis karkasas. Jeigu nosies oda yra stora, tokios operacijos poveikis bus nežymus: jūsų nosis optiškai atrodys apvalesnė ar net ir visai praras formą.

„Nosies operacijos yra sudėtingos ir reikalauja didelio preciziškumo. Galutinis rezultatas pasimato tik po 5 metų. Operuodamas turi numatyti labai daug faktorių, kurie padarys įtaką galutiniam rezultatui: ar įkirsi kremzlę, ar pjausi, ar perstumdysi; kaip siųsi, kaip gis ir trauksis audiniai; kaip formuosis nosis, jeigu oda storesnė ir kaip, jeigu ji plona“, - nosies korekcijos operacijų subtilybes vardina dr. S. Vikšraitis.

Kadangi nosies operacijos vienos sudėtingiausių, reiktų atidžiai rinktis ir chirurgą. Tik atlikęs apie 600 tokių operacijų, chirurgas gali save vadinti bent kažką išmanančiu, sako dr. S. Vikšraitis.

„Atsimenu karjeros pradžioje, prieš kokius 30 metų, buvo atvejis, kai operavome kreivą nosies pertvarą. Po operacijos nosis susiformavo per maža ir neproporcinga veidui. Vis dėlto ši istorija su laiminga pabaiga, nes mergina buvo pastebėta Londone ir padarė sėkmingą foto modelio karjerą“, - prisimena plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.

5. Visada įvertinkite riziką

Pasak dr. S. Vikšraičio, kartais būna atvejų, kai net idealiai taisyklinga nosis atrodo neįdomiai ir jūsų veidui papildomos vertės nesukuria. Todėl konsultacijų metu būtina padaryti maketą ir įvertinti, kaip prie konkrečių veido bruožų dera norima nosies forma ar dydis.

„Pavyzdžiui, vyrų nosis turi likti vyriška. Jeigu koreguoji formą, tiesini, atstatai kvėpavimo funkciją – negali nosies numažinti. Svarbiausia, kad ji būtų taisyklinga ir tiesi“, – sako S. Vikšraitis.

Be to, konsultacijų metu su operuosiančiu gydytoju reikėtų aptarti įvairias operacijos rizikas, nes, kaip ir atliekant bet kurią invazinę procedūrą, yra komplikacijų tikimybė.

Nors nosies korekcija yra gan sudėtinga operacija, gijimo laikotarpis nėra sudėtingas. Sunkiausia pirma savaitė po operacijos – galimas tinimas, ašarojimas, prarandama uoslė, skonis, prasideda sloga, vėliau juslės pamažu grįžta, kraujosruvos lieka apie dvi savaites, retu atveju – tris.

Jeigu operacija praėjo be komplikacijų, į aktyvų gyvenimą galėsite grįžti jau 2–3 savaitę po operacijos. Nosies formos pokyčius pamatysite bene iš karto, kai nuslūgs patinimas, o pilnu rezultatu galėsite džiaugti po 1 ar 1,5 metų. Pasak dr. S. Vikšraičio, dažniausiai nosies operacijas pacientai darosi vasaros atostogų metu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)