„Tai geriausiai paaiškina posakis „nauji metai – naujas aš“. Jis atskleidžia slaptą mūsų norą pasikeisti akimirksniu: pabudus sausio 1-ąją tapti sveikesniais, gražesniais, geresniais, rašoma pranešime spaudai. Greitų rezultatų stoka vos per savaitę ar porą gali tapti nusivylimu ir reikšmingai kenkti emocinei mūsų sveikatai.
Todėl įsipareigojimus kviesčiau planuoti ne sausio 1-ai, bet gruodžio 31-ai dienai – metų pabaigai“, – teigia prevencinės sveikatos platformos „VOW Health“ medicinos vadovas.
Populiariausi įsipareigojimai – fiziniai pokyčiai
Penki populiariausi naujųjų metų įsipareigojimai Vakarų valstybėse yra šie:
- Daugiau sportuoti;
- Sulieknėti;
- Geriau planuoti laiką;
- Įgyti naują gebėjimą ar pomėgį;
- Mėgautis gyvenimu.
Tendencijas patvirtina šiemet D. Britanijoje atlikta visuomenės apklausa. Jos rezultatai atskleidė, kad 40 proc. britų įsipareigojo keistis nuo 2022-ųjų sausio 1-osios. Geidžiamiausi pokyčiai ir šioje šalyje – panašūs: sulieknėti, sveikiau maitintis, sportuoti, praleisti daugiau laiko su šeima bei labiau rūpintis savo emocine sveikata.
Kas antras JAV gyventojas nori sportuoti, 48 proc. – sulieknėti, 44 proc. siekia sutaupyti pinigų. 39 proc. respondentų ketina sveikiau maitintis, o kas penktas – siekti užsibrėžtų profesinių tikslų.
„Jau įprastą norą keisti savo fizinę būklę pastaraisiais metais papildo ir vis didėjantis susirūpinimas emocine sveikata. Tai – labai džiuginanti tendencija. Tačiau emocinei gerovei, kaip ir fiziniams pokyčiams, reikia laiko bei nuoseklaus darbo. Greitų pergalių lūkestis mūsų psichinei būklei gali turėti priešingus rezultatus“, – teigia V. Dockus.
Laikytis įsipareigojimų padeda konkretūs tikslai
Mediko teigimu, vienas iš paprasčiausių būdų užsitikrinti, kad įsipareigojimus vykdyti seksis geriau, yra konkretūs tikslai.
„Laikytis pažado daugiau sportuoti yra nelengva: aplinka siūlo pernelyg daug progų atidėti sportą kitai dienai. Situacija reikšmingai pasikeistų šį įsipareigojimą sukonkretinus, pavyzdžiui, nusprendus aktyviai judėti po valandą penkis kartus per savaitę. Nuo šio pamatuojamo ir konkretaus plano pabėgti – kur kas sunkiau“, – sako V. Dockus.
Konkretūs tikslai leidžia sekti ir fiksuoti progresą, primena „VOW Health“ medicinos vadovas. Pavyzdžiui, kasdienis tirpstančių kilogramų stebėjimas artėjant prie nusistatyto svorio tikslo įkvepia sveiką gyvenseną tęsti dieną iš dienos.
„Mus, žmones, labai motyvuoja bet kokie duomenys, jų sekimas. Galėdami stebėti nueitų žingsnių, sudegintų kalorijų, nubėgtų kilometrų ar tirpstančių kilogramų kiekį noriai judame pirmyn, siekiame daugiau, grįžtame prie šios veiklos. Tai parodo, kad, norint įgyvendinti ilgalaikius pokyčius, svarbu turėti prieš akis tikslą ir nuolat stebėti progresą judant link jo“, – tikina V. Dockus.
Pataria nuolat sekti organizmo būklę
Norint stebėti savo sveikatos būklės progresą, pasak mediko, reikėtų sekti ne tik išorinius pokyčius, bet ir organizmo rodiklius, tokius, kaip kraujo spaudimas, kepenų ir širdies būklė, vitaminų, mineralų bei cholesterolių kiekis. Visa tai atskleidžia kraujo tyrimai.
„Reguliarus savo sveikatos būklės tikrinimas bei profesionalios tyrimų išvados – užtikrintas kelias į pokyčius. Lietuvoje vis dar dažnai renkamės patys, be specialistų pagalbos, savo sveikata rūpintis iki tol, kol susiduriame su rimtais negalavimais. Tai – dar vienas iš kliuvinių laikytis naujametinių ar bet kuriuo kitu sezonu pasirinktų įsipareigojimų sau“, – įsitikinęs „VOW Health“ atstovas.
Pasak jo, net ir viešas įsipareigojimų įvardinimas draugams ar artimiesiems gali padėti jų siekti. Įsipareigojimas artimiausiai aplinkai skatina jos nenuvilti.
„Visgi tyrimai rodo, kad efektyviausiai pokyčius įgyvendina bei ilgam juos įtvirtina darantys tai su nuolatine specialistų priežiūra: medikų, sporto ar mitybos specialistų“, – sako V. Dockus.