Taip pat išskiriama vario nauda odos sveikatai – šis mineralas svarbus odos struktūrai įtaką darančio elastino vystymuisi, todėl yra susijęs su odos stangrumu. Spuogų varginamos odos būklės pagerinimui itin svarbus cinkas. Būtent šio mineralo trūkumas gali sukelti spuogų atsiradimą, nes daro įtaką riebalų gamybai.

Apie svarbiausius mikroelementus odai, plaukams ir nagams informacija dalijasi gydytoja, natūralios lietuviškos kosmetikos „Manilla“ įkūrėja Rūta Merkytė-Elekšienė.

Geležies trūksta, jei slenka plaukai, oda tampa blyški

Geležies stokos anemija – labiausiai paplitusi iš visų mažakraujystės rūšių. Šis mikroelementas yra atsakingas už kraujo kokybę ir apykaitą, todėl nesant pakankamam jo kiekiui organizmo audiniai (tame tarpe ir oda, plaukai, nagai) nėra aprūpinami maistinėmis medžiagomis.

Laikui bėgant vis labiau ryškėja anemijos simptomai: blyški oda, įtrūkę lūpų kampučiai, trapūs nagai, slenkantys plaukai. Rekomenduojama dozė - 1–3 miligramo kūno kilogramui. Vaisiuose ir daržovėse geležies yra palyginti nedaug. Daugiau jos turi duonos gaminiai, grikiai, ryžiai, ankštiniai maisto produktai. Tačiau mums lengviausiai pasisavinama mėsoje esančios geležies forma. Ypač vertinga raudona mėsa – jautiena, veršiena. Papilduose dažniausiai randama geležies forma – geležies sulfatas.

Tirtis anksčiau nei atsiradus hemoglobino trūkumui

Neapsigaukite – bendrame kraujo tyrime kraujo baltymas hemoglobinas dar ilgai išlieka nepakitęs, nors anemija jau gali būti ir pažengusi. Sumažėjusią hemoglobino koncentraciją bendrasis kraujo tyrimas parodo tik tuomet, kai organizmas būna išeikvojęs beveik visas geležies atsargas, o tai gali išaiškėti ir po metų nuo anemijos pradžios. Tikslioms geležies atsargoms organizme reikėtų pasidaryti feritino tyrimą.

Atsiminkite, kad mėsos geležis pasisavinama geriausiai. Mėsą valgant su daržovėmis, geležis pasisavinama dar geriau. Ne mėsos (esančios duonoje, žemuogėse, juoduosiuose serbentuose ar vitaminuose su geležimi) geležies pasisavinimą veikia daug įvairių sąlygų. Jis blogesnis, jei sumažėjęs skrandžio rūgštingumas, itin pasunkėja geriant stiprią arbatą, kavą, pieną, valgant kiaušinius, sėlenas, daug kalcio turinčius produktus (pvz., varškę) ar kalcio papildus. Užtat geležies pasisavinimą labai palengvina vitaminas C ir baltymai.

Selenas – prieš senėjimą ir raukšleles

Selenas yra biologiškai veiklus mikroelementas, įeinantis į daugelio hormonų ir fermentų sudėtį, todėl yra labai susijęs su visais organizmo organais bei sistemomis. Jis yra ne tik stiprus antioksidantas, apsaugantis mūsų ląsteles nuo priešlaikinio senėjimo, bet ir grožio mineralas, kuris stimuliuoja kolageno sintezę ir taip suteikia elastingumo odai ir kraujagyslių sienelėms.

Seleno dienos norma – 55 – 100 mikrogramų, o pagrindiniai šaltiniai - jūros produktai, kiaušiniai, braziliniai riešutai, kukurūzai, kviečių grūdai, pomidorai, česnakai, grybai, duona iš rupaus malimo miltų.

Daugybė tyrimų parodė, kad Lietuvoje ir kitose šiaurinėse šalyse seleno yra per mažai, o mūsų maiste jo trūksta net 60–70 proc., remiantis pasaulinės sveikatos organizacijos rekomenduojamomis dozėmis. Dėl to šį mikroelementą reikia vartoti papildomai. Seleno mielės yra organinė seleno forma, kuri yra artimiausia natūraliame maiste randamam selenui.

Siekiant, kad organizmas optimaliai pasisavintų seleną, būtina padaryti bent valandos pertrauką prieš vartojant maisto papildus ar produktus su vitaminu C.

Silicis – ypač sausai odai ir labai silpniems plaukams

tai mikroelementas, kurio daugiausiai yra mūsų odoje, plaukuose, skydliaukėje. Silicis puoselėja mūsų išvaizdą – užtikrina plaukų, nagų, odos sveikatą, lėtina senėjimo procesus. Pagrindiniai negalavimai, pasireiškiantys esant silicio deficitui – prastesnė plaukų būklė ir jų slinkimas, nagų skilinėjimas ir sluoksniavimasis, odos sausumas, plonumas.

Saugi dozė suaugusiesiems – 5–50 miligramų dienai. Natūralus silicio šaltinis – baltagūžiai kopūstai, morkos, agurkai, svogūnai, ridikėliai, saulėgrąžų sėklos, pomidorai, ropės, žemuogės, bananai, vyšnios, razinos, avižiniai dribsniai. Vaistinėse šio preparato rasite kapsulėmis, tabletėmis arba skysta forma – geriausiai jis dera su kitais grožio papildais, tokiais kaip biotinas (vitaminas B7).

Mikroelemento stygius organizme gali susidaryti ne tik valgant per mažai silicio turinčių produktų. Viena priežasčių, dėl ko išsivysto silicio deficitas, yra parazitinės ligos. Sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas irgi trukdo plonajam žarnynui tinkamai pasisavinti šį mikroelementą.

Cinkas – spuogelių gydymui

Cinkas dalyvauja ląstelių dalybos procese, kasdieniniame kūno audinių ir odos atsinaujinime, jis yra atsakingas už baltymų gamybą organizme – iki 98 proc. nagų ir plaukų sudėties sudaro baltymai. Odos būklę blogina ir degradavęs kalogenas, kuris be cinko negali efektyviai pasišalinti.

Cinkas pasižymi apsauginėmis, raminančiomis ir džiovinančiomis spuogus savybėmis, todėl labai sėkmingai taikomas gydant spuogelius. Jeigu vargina sausėjantys ar slenkantys plaukai, šerpetojanti, pavargusi oda, spuogai, lūžinėjantys nagai – gali būti, kad organizmui trūksta šio elemento. Dienos norma – 12 miligramų. Cinko šaltiniai - grikių, avižų, miežių kruopos, ankštiniai, mėsa, paukštiena, juodasis šokoladas, riešutai.

Manganas – prieš pigmentines dėmeles ir bėrimus

Šis mikroelementas dalyvauja angliavandenių, baltymų ir riebalų metabolizmo procese, apsaugo organizmą nuo laisvųjų radikalų neigiamo poveikio, stabdo senėjimą. Taip pat padeda apsaugoti nuo oksidacinio streso, kurį sukelia rūkymas, tarša, per didelis saulės poveikis, sunkieji metalai.

Lėtai augantys plaukai ir nagai, smulkūs bėrimai, padidėjusi odos pigmentacija rodo mangano trūkumą. Rekomenduojama paros norma – 2,5-5 miligramai. Mangano šaltiniai - kepenys. mėsa, paukštiena, žuvis, pieno produktai, kruopos, špinatai, morkos, petražolės, burokėlių lapai, arbata, riešutai, ananasai, erškėtuogės, juodieji serbentai, avietės.

Kai kurie mineralai, pavyzdžiui cinkas, kalcis, geležis, blogina mangano pasisavinimą, todėl ilgesnį laiką vartojant šių mineralų, ypač didesnėmis dozėms, reikėtų papildomai vartoti ir mangano. Mangano poreikis padidėja vartojant geriamųjų kontraceptikų ir rūgštingumą mažinančių vaistų.

Kalcis – stangresnei odai, didesnei plaukų apimčiai

Šis mikroelementas odoje reguliuoja fibroblastų aktyvumą ir užtikrina kolageno bei elastino skaidulų formavimąsi, kas yra labai svarbu norint odą išlaikyti stangrią ir drėgną. Jei oda išsausėja ir praranda stangrumą, plaukai plonėja ir lūžinėja, o nagai sluoksniuojasi – jums trūksta kalcio.

Kalcio dienos norma – 1000 – 1300 miligramų. Kalcio šaltiniai – mineralinis vanduo, sūris, varškė ir kiti pieno produktai, sezamai, migdolai, lazdynų riešutai, žuvis su minkštais kaulais. Įsisavinti kalcį geriau padeda nesočiosios riebalų rūgštys ir vitaminai D3, K ir C.

Svarbu! Nepamirškite, kad tiksliausiai organizmui trūkstamų medžiagų, mikroelementų ir vitaminų trūkumą nustatysite tik gyvos konsultacijos su gydytoju metu ir atlikus specialius kraujo tyrimus. Straipsnyje pateikta informacija leis pirminiame lygmenyje sužinoti, ko gali reikėti jūsų organizmui.

Parengė gyd. Rūta Merkytė-Elekšienė

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (8)