1. Pirmiausia susitvarkykite savo miego režimą.
Ekspertų teigimu, miego kokybė naktį gali turėti įtakos tam, kaip lengvai atsibusite ryte. Tad pirmiausia turėtumėte įsitikinti, kad kiekvieną naktį tinkamai pailsite. Geriau išsimiegoti padės šie patarimai:
- likus bent dviem valandoms iki miego nebenaudokite telefono ir kompiuterio, nežiūrėkite televizoriaus. Ir nesinaudokite šiais prietaisais, jei prabusite vidury nakties;
- išspręskite knarkimo ar miego apnėjos problemas, jei tokių turite;
- vakarais ribokite kofeino ir alkoholio vartojimą;
- miegamajame palaikykite vėsą ir tylą.
2. Investuokite į gerą žadintuvą.
Gera mintis būtų įsigyti išmanųjį žadintuvą, kurį galima prijungti prie telefono ir pagal savo poreikį nusistatyti apšvietimą, muziką ir spalvas. Maloniau prabusti leis funkcija, kuria žadintuvą galima užstatyti taip, kad jis imtų protarpiais skambėtų likus 20 ar 30 minučių iki kėlimosi laiko.
3. Jeigu mobilųjį telefoną naudojate kaip žadintuvą, išmėginkite specialią programėlę.
Pažadinimo funkciją jums atlieka telefonas? Išbandykite galvosūkiais papildytą žadintuvo programėlę, o ne standartinę versiją, kuri jau būna įdiegta telefone jį nusipirkus. Tokia programėlė privers pasimankštinti jūsų smegenis: žadintuvas nustos skambėti tik tuomet, kai įveiksite tam tikrą užduotį.
4. Padėkite telefoną ar žadintuvą ten, kur jo negalėsite lengvai pasiekti ranka.
Kad ir kokį žadintuvą naudojate, pabandykite jį pastatyti toliau nuo savo lovos. Taip būsite priversti atsikelti iš lovos, kad jį išjungtumėte. O kai iš lovos jau būsite pakilę, bus didesnė tikimybė, kad nebesusigundysite grįžti atgal į patalus.
5. Atsibudę praskleiskite užuolaidas.
Mūsų kūnai sukurti taip, kad nori eiti miegoti saulei nusileidus ir pabusti saulei vėl patekėjus. Po saulėlydžio smegenys natūraliai pradeda gaminti mieguistumą sukeliantį melatoniną.
6. Nustatykite, kad žadintuvas kasdien skambėtų vis keliomis minutėmis anksčiau.
Jei esate įpratę miegoti ilgiau, pradėkite nuo mažų žingsnelių. Galite žadintuvą kasdien nustatyti 10 minučių anksčiau įprasto kėlimosi laiko. Per kelias savaites atsibusti anksčiau taps lengviau.
7. Kiekvieną dieną kelkitės tuo pačiu metu, net ir savaitgaliais.
Suprantama, kad tuomet, kai nereikia eiti į darbą, norisi pasnausti ilgiau. Bet, savaitgaliais keldamiesi vėliau, pasidarote sau meškos paslaugą. Norėdami pasiekti geriausių rezultatų, išlikite nuoseklūs.
8. Išbandykite įvairius išlipimo iš lovos būdus.
Verta pamąstyti, kokiu būdu kasryt išsiritate iš lovos. Galite nusimesti antklodę vos suskambėjus žadintuvui. Arba, jeigu tai skamba pernelyg drastiškai, išbandykite nuosaikesnį būdą. Pirmiausia nusiklokite pėdas, tada kojas ir galiausiai visą torsą. Po kelių minučių kūno temperatūra pakils ir atsikelti bus maloniau.
9. Vos prabudę išgerkite stiklinę vandens.
Specialistų teigimu, rytais dažnai mūsų organizmas būną netekęs daug vandens ir dėl to galime jaustis labai mieguisti. Taigi atsikelkite iš lovos, nuleiskite kojas ant žemės, kad jaustumėtės labiau įžeminti, o tuomet išgerkite visą stiklinę vandens. Bus abipusė nauda, nes ne tik lengviau išvaikysite miegus, bet dar ir padidinsite per dieną išgeriamo vandens kiekį.
10. Kuo greičiau pradėkite judėti.
Tikra tiesa, kad ne visi mėgsta sportuoti rytais. Bet nepamirškite, kad atlikę rytinę mankštą ar tiesiog pajudinę kūną, net jei tai – tik keli tempimo pratimėliai, labai naudingai pradėsite savo dieną.
Pasikelti pulsą galite kaip tik norite, galbūt užteks ir paprasčiausiai išvesti savo augintinį į lauką pasivaikščiojimui spartesniu tempu.
11. Iš vakaro pasiruoškite daiktus, kurių prireiks atsikėlus ryte.
Pabandykite iš vakaro pasiruošti sportinę aprangą, kurią rengsitės ryte, arba šalia lovos pasidėkite kitus daiktus, kurie jums reikalingi kiekvieną rytą. Tačiau tai neturi būti stresą keliantys daiktai, vadinasi, ne jūsų darbinis nešiojamasis kompiuteris, kupinas elektroninių laiškų, į kuriuos reikia nedelsiant atsakyti. Verčiau šalia pasidėkite tuos daiktus, kurie padės energingiau pradėti naują dieną.
12. Jei nepaisant visų pastangų rytais vis tiek sunku prabusti, pasikonsultuokite su gydytoju.
Jeigu visuomet išmiegate pakankamai valandų, bet rytais vis tiek jaučiatės taip išsekę, kad sunku net atsikelti iš lovos, būtinai pasitarkite su gydytoju. Galbūt turite sveikatos sutrikimų, kurie daro įtaką jūsų miego kokybei, tad juos būtina pašalinti.