Keliose šalyse atlikti tyrimai rodo, kad beveik trečdaliu didesnę mirties riziką siaučiantis virusas kelia nutukusiems žmonėms, o per kelis karantino mėnesius dėl nekankamos fizinės veiklos, depresijos ir dažnesnio užkandžiavimo kūno apimtis keliais kilogramais padidino 58 proc. moterų ir 56 proc. vyrų.

Specialistai teigia, kad paprastai priaugtą antsvorį įveikti gali padėti sveika ir reguliari mityba, kineziterapija ir sportas. Tačiau pastebima, kad pagalbos dėl suapvalėjusio juosmens ir pūpsančio pilvuko žmonės ieško neatsitiktinai: šis karantino „paveldas“ byloja apie kur kas rimtesnes sveikatos problemas.

Nugaros skausmai prasideda nuo pilvo

Kai išsikišęs pilvas susiformuoja moteriai po gimdymo dėl diastazės, tiesiųjų raumenų išsiskyrimo – niekas nesistebi ir žino, kaip spręsti šią problemą. Tačiau kaip tai atsitinka negimdžiusioms moterims, o ir vyrams, kai iš esmės pilvas nepatiria didelių fizinių pokyčių, išskyrus valgymo malonumus?

Pagrindinė tokių problemų priežastis yra būtent, – judėjimo stoka, dėl kurios nustoja treniruotis gilieji raumenys, palaikantys ir apsaugantys vidaus organus. Tai, kad šie raumenys yra atsipalaidavę, rodo naujai susiformavusi vidaus organų apsauga – riebalai, o taip pat ir suglebusi pilvo išorė.

Daugelis žmonių tai sieja su estetine, bet ne sveikatos problema, todėl laiku nesusirūpina. O susirūpinti derėtų, nes atsipalaidavus raumenims, žmogus pradeda kūprintis, o ties juosmeniu formuojasi stuburo išlinkimas. Be to, išaugęs pilvukas ir ant jo susiformavęs riebalų sluoksnis po kurio laiko sąlygoja fizinį nugaros skausmą. Ir tuomet dažnai ieškoma skausmo priežasties ten, kur jos nėra.

Sėdėjimo epidemija

„Jei nemaža dalis gimdžiusių moterų konsultuojasi su gydytojais ir atlieka prevencinius veiksmus dėl gresiančios diastazės, tai visi kiti puikiai žino, kad nejudėti, t. y. tik sėdėti arba gulėti, yra blogai, bet vis tiek nieko nedaro“, – sako SV Plastinės chirurgijos centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas ekspertas dr. Saulius Vikšraitis.

Jo teigimu, kai pasaulis sustojo, visa darbinė, dalykinė, laisvalaikio ir kitokia aplinka persikėlė į namų erdvę, žmonėms itin aktuali tapo populiarėjanti filosofinė kryptis apie „žmogų–galvą“, kuri teigia, kad besirūpindami savo sielos grožiu, šiuolaikiniai žmonės pamiršo kūną, todėl rizikuoja likti be jo, tik su galva.

„O išties, mus jau seniai yra apėmusi sėdėjimo epidemija, kurią darbas namuose tik dar labiau padidino. Jei anksčiau žmonės dar judėjo eidami į darbą ir susitikimus, tai atstumo ir kontaktų ribojimai jį tiesiog „pririšo“ namuose prie kompiuterio“, – pastebi gydytojas, pridurdamas, kad po karantino į jį kreipiasi gana nemažai žmonių, siekiančių išspręsti ne tiek estetines, kiek funkcines kūno problemas.

Sprendimo būdas prasideda nuo konsultacijos

Gydytojas teigia, kad kiekvienos problemos sprendimo būdas prasideda nuo konsultacijos ir gydymo būdas parenkamas tik tiksliai išaiškinus visas galimybes ir priežastis. Tik tokiu atveju, jei pilvas išties kelia estetinių ir funkcinių problemų ir nepadeda kiti gydymo būdai, taikomas chirurginis gydymas.

„Iš esmės jau pirmos konsultacijos metu iš patirties galime pasakyti, koks kelias perspektyviausias – taip pacientas sutaupo laiko, įgyja kantrybės ir jėgų. O ir per didelė prabanga būtų tiesiog operuoti nesant dideliam reikalui dabar, kai saugomės visų galimų virusų“, – sako dr. S. Vikšraitis.

Jo teigimu, taikant chirurginį gydymą, dažniausiai pasirenkama abdominoplastika. Tai operacija, kurios metu sutvirtinami suglebę raumenys ir pilvo sienelė, sustangrinama sukritusi oda, o esant poreikiu koreguojamas ir riebalų perteklius, pašalinamas odos perteklius. Beje, kartais tokia operacija derinama ir su kitomis procedūromis – susidariusių išvaržų šalinimu, bambos vietos korekcija, strijų šalinimu ir kt.

Nors operacijos labai priklauso nuo paciento būklės ir yra techniškai sudėtingos tiek, kiek sudėtingas individualus kiekvienas atvejis, paprastai jos užtrunka iki dviejų valandų. Vėliau būtina kelias dienas praleisti ligoninėje, o išėjus iš jos, apie 6–8 savaites būtina dėvėti kompresinę aprangą, keletą mėnesių nesportuoti ir neužsiimti aktyvia veikla.

Pacientai įgyja sąmoningumo

Gydytojas dr. S. Vikšraitis teigia, kad galutinis tokių operacijų rezultatas išryškėja praėjus maždaug 4 mėnesiams po operacijos, o laikui bėgant pacientai džiaugiasi ne tik plokščiu pilvuku ir lygia oda, bet ir išnykusiais randais – jie išblunka.

„Žinoma, tam tikrai įtakos turi ne tik procedūros, bet ir pacientų sąmoningumas po operacijos. Tačiau didelė dalis žmonių teigia, kad nebenorėtų patirti estetinio diskomforto, kai vasarą tenka slėpti kūno problemas, o ir pasitaisiusi fizinė sveikata bei savijauta, dingę stuburo skausmai, skatina pasitempti ir nebekartoti klaidų, tokių kaip sėdėjimo epidemija“, – sako gydytojas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)