Atėjus penktadieniui jaučiatės pasiruošę atsipalaiduoti ir pasikrauti, tačiau daugelis mūsų sabotuoja savaitgalius, mėgindami sukišti į juos mėnesio namų ruošos darbus ar sėdėdami tarsi zombiai priešais televizorius.

Abiem atvejais savaitgalis bus sugadintas. Jeigu norite pirmadienio ryte jaustis tikrai atsipalaidavę ir pailsėję, atkreipkite dėmesį į žemiau išvardintas tyrimo išvadas, kad be valgymo, atsipalaidavimo ir sekso moterys labiausiai mėgaujasi bendravimu, dvasinėmis praktikomis ir sportu.

Pirma taisyklė: puoselėkite savo socialinius ryšius

Net jeigu labai vertinate laiką „tik sau“, suorganizuokite bent vieną pramogą kartu su kažkuo iš draugų.

„Kai jautiesi mylimas ir artimas, tai yra vieni didžiausių laimės pranašų“, – teigia laimę tyrinėjanti Cassie Mogilner iš Pensilvanijos universiteto Whartono mokyklos. Kokie papildomi bendravimo privalumai? Tai skatina savo laiką ir pinigus skirti patyrimui, o tai, kaip rodo tyrimai, teikia mums daugiau laimės nei materialūs dalykai.

„Kai kažkas stovi ant jūsų lentynos, prie to priprantate labai greitai“, – teigia knygos „The How of Happiness“ autorė Sonja Lyubomirsky. Tad planuokite šeštadienio vakarą teatre ar užsirašykite su draugu į maisto ruošimo užsiėmimą. Šia patirtimi mėgausitės dar ilgas savaites ar mėnesius.

Antra taisyklė: pamaitinkite savo sielą

2008 metais atliktas tyrimas, pristatytas leidinyje „Journal of Economic Psychology“, atskleidė, kad kuo dažniau žmonės lankosi religinėse apeigose, tuo didesnį pasitenkinimą jie jaučia. Tikėjimas ir malda, nepriklausomai nuo religijos, patenkina esminį poreikį jaustis kažko didesnio dalimi. Pasirodo, kad panašų poveikį daro ir savanoriavimas. „Žmonės, padėdami kitiems, patiria daug malonumo“, – teigia S. Lyubomirsky.

Jeigu malda ar savanorystė – ne jums, išbandykite meditaciją ar atstatomąją jogą. Naujo tyrimo duomenimis, dvasinės praktikos, tokios kaip reguliarios sąmoningumo pratybos, gali iš tikrųjų pakeisti smegenų struktūrą taip, kad jausitės geriau. Tad savo savaitgalyje raskite laiko maldai ar meditacijai, savanoriaukite valandą ar dvi vietos gyvūnų prieglaudoje – tai pakels jūsų dvasią tiesiogine prasme.

Trečia taisyklė: išprakaituokite sportuodami

Mankšta skatina gerą savijautą lemiančių endorfinų išsiskyrimą, tačiau ji patenkina ir gilesnius poreikius: žmogui reikia atlikti ir pranokti. „Treniruotės padeda jaustis savo paties laivo kapitonu“, – aiškina S. Lyubomirsky.

Nors bet kokia sporto šaka yra gerai, dar labiau mėgausitės sporto nauda, jeigu darysite tai lauke. Leidinyje „Environmental Science & Technology“ publikuotas tyrimas atskleidė, kad lauke sportuojantys žmonės jaučiasi energingesni ir labiau linkę tęsti šią veiklą toliau. Tai gera žinia, nes fizinio aktyvumo nauda yra kaupiama: kuo daugiau sportuojate, tuo aiškesnis jūsų protas.

Tad susiplanuokite savo savaitgalį taip, kad liktų laiko ilgam pasivaikščiojimui, pasivažinėjimui dviračiu ar šeštadieninei šokių pamokai su savo partneriu. Baigiantis savaitgaliui jausitės energingi ir pasirengę priimti naują savaitę.

Ketvirta taisyklė: sumažinkite namų ruošos darbus

Siekdami išvengti per didelio užduočių sąrašo, suskirstykite jas dviejų-trijų valandų blokais. „Tai suteiks jums galimybę pasakyti, kad yra laikas namų ruošai ir yra laikas poilsiui“, – sako C. Mogilner.

Taip pat apgalvokite, ar nėra dalykų, kuriuos galėtumėte pavesti atlikti kitiems arba paprasčiausiai ignoruoti. Gal galite pasirūpinti, kad jums maisto produktus pristatytų į namus? Ar svetainę tikrai reikia siurbti kartą per savaitę?

Penkta taisyklė: išjunkite televizorių

Po savaitės, kai reikėjo nuolat priimti sprendimus, kanalų perjunginėjimas gali atrodyti kaip tik ta veikla, kurią skirtų ir gydytojas, tačiau iš tiesų televizija teikia mažiau džiaugsmo, nei mums atrodo. Merilando universiteto sociologai nustatė, kad nelaimingi žmonės televizorių žiūri 30 procentų daugiau nei labai laimingi žmonės. Tad apribokite naršymą internete taip pat, nes tokiu atveju dažniausiai neapsieiname ir be darbinio elektroninio pašto tikrinimo, kas galiausiai sukelia stresą.

Šešta taisyklė: permąstykite sekmadienio vakarą

Tyrimai rodo, kad nemalonias patirtis įsimename kaip kur kas blogesnes, jeigu tikimės, kad jos pasikartos. O tai gali paaiškinti, kodėl tiek daug žmonių sugriauna savo sekmadienio vakarą, baimindamiesi ateinančios savaitės. Tad verčiau sekmadienio vakarui suplanuokite vieną iš aukščiau išvardintų veiklų ir užmigsite ne pakrikusiais nervais, o su naujais prisiminimais.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (6)