Šią dieną minėti pradėta XX amžiaus pradžioje. Ši šventė nesiejama su jokia grupe, tačiau ji suvienija vyriausybes, moterų organizacijas, korporacijas ir labdaros įstaigas. Tą dieną visame pasaulyje rengiami pasirodymai, spektakliai, diskusijos, mitingai, konferencijos ir žygiai.

Tačiau kaip viskas prasidėjo? Ir prieš ką moterys vienijasi šiais metais? Štai viskas, ką turėtumėte žinoti apie Tarptautinę moters dieną.

Kada viskas prasidėjo?

Sunku pasakyti, kada tiksliai atsirado Tarptautinė moters diena. Jos šaknys gali siekti 1908 metus, kai 15 tūkstančių moterų išėjo į Niujorko gatves, reikalaudamos balsavimo teisės, geresnių atlyginimų ir trumpesnių darbo valandų.

Po metų, vasario 28 dieną, JAV buvo paminėta pirmoji Nacionalinė moters diena. 1910 metais moteris vardu Clara Zetkin – ji buvo Vokietijos Socialdemokratų partijos „moterų biuro“ lyderė – iškėlė Tarptautinės moters dienos idėją. Ji pasiūlė, kad kiekviena šalis vieną dieną per metus turėtų atkreipti dėmesį į moterų reikalavimus.

Daugiau nei šimtas moterų iš septyniolikos šalių susirinko į konferenciją ir pritarė šiam pasiūlymui. 1911 metais pirmą kartą Tarptautinė moters diena paminėta Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje. Tai padaryta kovo 19 dieną.

1913 metais nuspręsta Tarptautinę moters dieną perkelti į kovo 8-ąją ir nuo to laiko šią dieną ji švenčiama kasmet. Jungtinės Tautos šią dieną pripažino tik 1975 metais, tačiau nuo to laiko kasmet moters diena susiejama su kokia nors tema.

2011 metais buvęs JAV prezidentas Barackas Obama paskelbė kovą „Moterų istorijos mėnesiu“.

Kodėl mes vis dar švenčiame šią dieną?

Pirminis šios dienos tikslas – pasiekti visiškos lyčių lygybės pasaulio moterims – vis dar neįgyvendintas. Atlygio skirtumas vis dar egzistuoja visame pasaulyje, moterų vis dar mažiau tiek versle, tiek politikoje. Skaičiai rodo, kad visame pasaulyje moterų išsilavinimas ir sveikata – prastesnio lygio nei vyrų, be to, moterys patiria daugiau smurto.

Remiantis Pasaulinio ekonomikos forumo duomenimis, lyčių atotrūkis bus juntamas iki 2186 metų. Per Tarptautinę moters dieną moterys visose šalyse susivienija siekdamos priversti pasaulį pripažinti šią nelygybę, tačiau taip pat pamini šios barjerus įveikusių moterų pasiekimus.

Kaip teigiama 2017 metų Pasaulinio ekonomikos forumo ataskaitoje, gali prireikti dar šimto metų, kol pasaulinis lyčių atotrūkis tarp vyrų ir moterų visiškai išnyks.

2017 metais dėl darbo apmokėjimo skirtumo moterys „nemokamai dirbo“ 51 dieną. Pavyzdžiui, kai kuriose pagrindinėse Didžiosios Britanijos kompanijose moterys uždirba daugiau nei perpus mažiau už vyrus.

Tiesa, 2017 metais moterų teisės dominavo žiniasklaidoje, mat visame pasaulyje garsiai prabilta apie seksualinį priekabiavimą. Po Harvey Weinsteinui ir kitiems įtakingiems vyrams mestų kaltinimų kilęs judėjimas #MeToo suteikė balsą moterims, patyrusioms seksualinį priekabiavimą kino ir mados pramonėje, muzikos pasaulyje, politikoje ir meno sluoksniuose.

Žurnalas „Time“ apie seksualinį priekabiavimą ir lyčių nelygybę prakalbusias moteris gruodžio mėnesį paskelbė „Metų žmogumi“, o kolektyvinį nugalėtoją įvardijo kaip „Tylos laužytojas“.

Kova už moterų teises tęsiasi ir 2018 metais. Aktorės aukoja pinigus ir vilki juodus apdarus per apdovanojimų ceremonijas, palaikydamos kampaniją #Times Up, o BBC žurnalistė Carrie Gracie viešai atsistatydino iš posto dėl jai mokamo mažesnio atlyginimo.

Nors lyčių lygybė taps kūnu dar už 168 metų, daugelis tikisi, kad su moterų teisėmis siejama trajektorija kils jau šiais metais.

Ar yra Tarptautinė vyrų diena?

Taip, ji minima lapkričio 19 dieną ir kasmet švenčiama šešiose dešimtyse pasaulio šalių. Šią dieną atkreipiamas dėmesys į vyrų ir berniukų sveikatą, santykių tarp lyčių gerinimą, lyčių lygybės skatinimą ir teigiamų vyro vaidmens modelių propagavimą.

Tai proga vyrams atšvęsti savo pasiekimus ir indėlį į visuomenė, šeimą, santuoką ir vaikų priežiūrą, taip pat atkreipti dėmesį į jų patiriamą diskriminaciją.

Kokia šių metų Moters dienos tema?

2018 metų Tarptautinės moters dienos tema – #PressforProgress. Tai nusilenkimas stiprėjančiam pasauliniam judėjimui palaikant ir remiant lyčių lygybę, bei kovojant su seksizmu. Šiai temai įkvėpimo suteikė judėjimai #MeToo ir #TimesUp. Jos tikslas yra skatinti žmones toliau garsiai kovoti už lygybę.

Šaltinis
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (244)