Jos vyras pasirodė esąs alkoholikas. O su priklausomybėmis dažnai greta eina ir emocinio smurto patirtys, ir pačios gėdingiausios atsiveriančios žmogaus spalvos. Visas jas Živilė pamatė savo akimis, nors dar kurį laiką tikėjo, kad viską pavyks išspręsti aplinkiniams nesužinojus. Deja.

Moteris sutinka apie tai papasakoti, nes tikisi, kad kalbėjimas gali įspėti kitas jaunas merginas. „Gal jos nekartos mano klaidos“, – sako Živilė ir iškart apverčia priklausomybę alkoholiui turinčio žmogaus portretą aukštyn kojomis: juk tai jaunas, charizmatiškas vyras.

– Papasakokite apie savo ir vyro pažintį ir santykių pradžią. Tikriausiai jis jums pasirodė mažų mažiausiai normalus žmogus, jei nusprendėte susieti savo gyvenimus, pagimdyti jam dukrą?

– Mano buvęs vyras pasirodė gilus, bet kartu ir linksmas žmogus. Labiausiai sužavėjo savo humoro jausmu. Santykių pradžioje mes tiek daug juokdavomės. Man net žandai, atrodydavo, tuoj plyš iš juoko. Be to, tuo metu labai norėjau vaiko.

– Ar žiūrint iš dabarties perspektyvų matote kabliukų, dėl kurių galėjote suklusti jau tada?

– Ko gero, buvau per daug įsimylėjusi. Pati taip pat mėgdavau vakarėlius, pasisėdėjimus restoranuose ar baruose. Tik pajusdavau, kad jau gana, ir sakydavau, kad eikime namo: rytoj turėsime produktyvią dieną. Sugebėdavau nutraukti linksmybes, kol jis nepagaudavo, taip vadinamo, kablio.

– Kada supratote, kad jūsų vyras – alkoholikas? Ne šiaip išgeriantis ar turintis menkų problemų, bet sergantis labai sunkia liga?

– Viskas pasikeitė, kai pradėjau lauktis. Jis ir toliau eidavo linksmintis, tik tuos kartus kitaip.

Negrįždavo namo iki paryčių, o kartais ir iš viso nepareidavo. Grįžęs būdavo, švelniai tariant, kominis, kažkoks antžmogis, ne mano vyras, tik mano vyro kūne. Nugriūdavo nusnausti, o pabudęs eidavo vėl ieškoti alkoholio.

Prašydavau ir maloniai, ir piktai, kad nustotų gerti, bet neklausydavo. Taip tęsdavosi 6-8 dienas, kol galiausiai, nuo gėrimo jį ištikdavo panikos priepuoliai ir veždavau į ligoninę blaivyti.

– Papasakokite apie savo dabar jau buvusio vyro alkoholizmą. Kaip dažnai jis gerdavo? Ką gerdavo? Ar slėpdavosi? Kaip sugebėjo laviruoti tarp suaugusio žmogaus pareigų ir alkoholiko potraukių? Ar alkoholis jame iššaukdavo papildomų destruktyvių elgesių, tarkime emocinį ar fizinį smurtą ar kita?

– Po kelias paras trukusio užgėrimo prižadėdavo nebegerti. Ir negerdavo: kartais porą savaičių, kartais mėnesį. Tada palaipsniui pradėdavo išgėrinėti po porą alaus ar vynelio, bet visada turėdavo pasiteisinimą ar istoriją, kad ne jis kaltas, jog išgėrė. Išgėrinėjimai dažnėdavo ir stiprėdavo, kol galiausiai baigdavosi 6-8 dienų daugiadienėmis ir panikos priepuoliais.

Dažnai slėpdavosi, apsimesdavo, kad negeria, bet rasdavau spintoje ar už sofos mažą buteliuką degtinės. Tai jis vadindavo smailinimu, neva palaipsniui mažins gėrimą ir nuo rytojaus nebegers.

Dėl laviravimo, tai nelaviruodavo, tiesiog užgerdavo ir nieko nedarydavo. Tik tiek, kad jis save pateisindavo dėl ko užgėrė. Ši savybė, manau, išaugino jame narcisistinę asmenybę.

Fizinio smurto niekada nepatyriau, bet laikui bėgant emocinį – dažnai. Jis mėgdavo mane kritikuoti kitų žmonių akivaizdoje, ypač tėvų ir mano vaikystės draugų. Šiems žmonėms tai nepatikdavo, jie nesuprasdavo, kodėl tai toleruoju.

Bet aš tikėjau, kad galbūt jam krizė, bijo tapti tėvu, o gimus vaikeliui viskas pasitaisys. Be to, nenorėjau atimti galimybės iš jo būti tėvu, o iš vaikelio – šanso augti normalioje šeimoje.

– Kokiose apgailėtiniausiose būsenose matėte savo vyrą? Ką tai reiškia moteriai ir dar nėščiai?

– Kaip ir minėjau, jis tapdavo ne jis. Kažkokia gyvastis, bet ne žmogus. Girdėdavau jį rėkiant naktimis, psichozės apimtą, rytais alkoholio tvaikas namie... apie tualeto būklę nenoriu net kalbėti, o ir kelnes yra prisidaręs...išeidavau miegoti į darbovietę, bet niekas apie tai nežinojo. Kai susilaukiau dukrytės, išvykdavau su ja pas artimus draugus, kurie žinojo situaciją. Norėjau apsaugoti ją nuo tokios asocialios aplinkos. Tuomet dar ir mūsų abiejų tėvai nieko nežinojo.

– Kokia moters, gyvenančio su alkoholiku, kasdienybė? Ką jautėte? Kokias būsenas išgyvenote kasdien? Ko bijojote? Kokia buvo jūsų pačios būklė?

– Negalėčiau sakyti, kad viskas buvo blogai, turėjome gražių akimirkų kartu, bet būdavau rami, tik kai būdavau šalia ir galėdavau matyti, ar geria... Labiausiai bijodavau, kad nuo gėrimo jis mirs, dar ir dabar, praėjus tiek metų po išsiskyrimo, vis dar bijau.

– Ar atsiverdavote artimiesiems apie tai, ką išgyvenate? Ar jie žinojo? Jei taip, kaip elgėsi jie, jei ne, kodėl?

– Artimieji iš pradžių nieko nežinojo, tikėjau, kad susitvarkysime patys. Tik vieno užgėrimo metu, kai buvau pasiėmusi dukrytę ir išvykusi pas draugus, paskambino tėtis, norėjo aplankyti po darbo anūkę, o aš pradėjau verkti. Nebeturėjau kur dingti ir viską papasakojau. Keisčiausia, kad nenustebo, sakė, kažką tokio ir įtariau.

– Kaip ilgai taikstėtės su tokia gyvenimo realybe? Ir kodėl? Ar patyrėte „aš pasikeisiu“ pažadų?

– Na, aš labai tikėjau, kad gimus vaikeliui, viskas pasikeis, meilė vaikui bus motyvas nebegerti.

Po išgėrimo, kai įsikišo tėvai, susitarėme, kad jei dar užgers, aš su dukryte išsikraustau. Jis man pažadėjo pasikeisti, netikėjau, sakiau, be pagalbos tu nesusitvarkysi, privalai gydytis.

Jis prižadėjo gydytis. Užrašiau pas psichologę. Atėjus seansui jis nenuėjo, nes nusprendė, kad susitvarkys pats. Po nepilno mėnesio išsikraustėme...

– Ar nepaisant visko buvo sunku su tuo žmogumi išsiskirti?

– Žinoma, buvo sunku. Sunku pripažinti, kad tavo santuoka nepavyko, dar sunkiau buvo žiūrėti dukrytei į akis. Jaučiausi, kalta, atskirianti ją nuo tėvo. Reikėjo kalti sau į galvą, kad tai darau dėl jos ir dėl savęs.

Kai buvęs vyras nenuėjo į seansą, psichologė man paskambino ir pasakė: „Ateikit jūs, kai jums reikės“. Iš pradžių nesupratau: prie ko čia aš?

Bet kai buvome išsiskyrę ir žinojau, kad jis geria, pagalvojau, kad jis miręs. Ir mane pačią ištiko panikos priepuolis, nebegalėjau kvėpuoti iš siaubo. Šią mano būseną psichologė įvardino, kaip „žmonės, esantys šalia priklausomų žmonių, taip pat tampa priklausomi nuo jų priklausomybės“.

– Kaip manote, kodėl įsivėlėte į tokius santykius? Kodėl moterys į juos įsivelia? Ir kodėl dažnai iškart nepabėga? Kai kurios tokiuose gyvena dešimtmečiais. Ar dabar suprantate kažkokią priežasčių iš pasekmių seką?

– Gal skambės kvailai, bet tuo metu gyvenime jaučiausi nuveikusi nemažai, bet vis tiek trūko pilnatvės. Pagalvojau, kad pilnatvė, tai vaikai, nebenoriu gyventi sau ir dėl savęs, noriu šeimos. Tada sutikau savo dukrytės tėtį, juokingą, šarmingą vyrą...

Pagalba turintiems priklausomybių
Norėdami gauti pagalbos kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar artimiausią Priklausomybės ligų centrą:
RPLC Vilniaus filialas +370 5 213 7808 registratura@rplc.lt Gerosios Vilties g. 3
RPLC Kauno filialas +370 37 333255 registratura.kaunas@rplc.lt Giedraičių g. 8
RPLC Klaipėdos filialas +370 46 415025 registratura.klaipeda@rplc.lt Taikos pr. 46
RPLC Šiaulių filialas +370 41 455644 registratura.siauliai@rplc.lt Daubos g. 3
RPLC Panevėžio filialas +370 45 582673 registratura.panevezys@rplc.lt Elektronikos g. 6
Anoniminių alkoholikų draugija +370 685 05191 info@aalietuvoje.org
Pilnų namų bendruomenė +370 698 73005 info@pnb.lt
Pagalba krizinio nėštumo atveju
VšĮ "Krizinio nėštumo centras" Tel. +370 603 57912, pagalba@neplanuotasnestumas.lt, www.neplanuotasnestumas.lt
Gyvybės langeliai
Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai-pagalbos centras „Šeimos slėnis“, Žolyno g. 47 ,Vilnius 10210
VŠĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinika, Architektų g. 77, Šiauliai 78170
Kauno Prano Mažylio gimdymo namai, V. Putvinskio g. 3, Kaunas 44212
VšĮ Respublikinės Kauno ligoninės akušerijos ginekologijos klinika Krikščioniškieji gimdymo namai, Miško g. 27, Kaunas 44313
Algimanto Bandzos socialinių paslaugų namai, Panevėžys, Staniūnų g. 41
Marijampolės miesto ligoninė, Palangos g. 1, 68188 Marijampolė
VšĮ Tauragės ligoninė, V. Kudirkos g. 2, LT-72214 Tauragė
VšĮ Jonavos ligoninė, Žeimių g. 19, Jonava
Klaipėdos universitetinė ligoninė, Liepojos g. 41, Klaipėda 92288
Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.
Specializuotos pagalbos centrų sąrašas ir kontaktai pagal savivaldybes:
Emocinės paramos tarnyba Telefono numeris El. adresas Darbo laikas
„Pagalbos moterims linija“ +370 800 66366 pagalba@moteriai.lt kasdien visą parą
„Vilties linija“ 116 123 vilties.linija@gmail.com kasdien visą parą
„Linija Doverija“ (pagalba paaugliams ir jaunimui teikiama rusų kalba) +370 800 77277 II-VI 16:00-20:00
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba +370 800 10 800 Pirmadieniais – ketvirtadieniais: 8.00-19.00 val.
Penktadieniais: 8.00-18.00 val.
SPC kontaktai:
Specializuotos pagalbos centrų, 2017 metais teikiančių specializuotą kompleksinę pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims, sąrašas pagal savivaldybes
Savivaldybė Organizacijos pavadinimas Tel. Nr. El. pašto adresas
Akmenės r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Alytaus m. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Alytaus r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Anykščių r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464 anyksciumoterys@gmail.com
Birštono Moterų teisių asociacija (buv. Kauno moterų draugija +370 603 89833 mota.mums@gmail.com
Biržų r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Druskininkų Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Elektrėnų Moterų informacijos centras +370 5 2629003 8 650 95216 spc@lygus.lt
Ignalinos r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069, +370 686 60657 viltisvskc@gmail.com
Jonavos r. Moters pagalba moteriai +370 618 40044 vinfo@moters-pagalba.lt
Joniškio r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Jurbarko r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 446 61565, +370 616 55877 taurage@moterscentras.w3.lt
Kaišiadorių r. Asociacija „Kauno moterų draugija“ +370 603 89833 kmd.asoc@gmail.com
Kalvarijos Marijampolės apskrities moters veikos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Kauno m. Kauno apskrities moterų krizių centras +370 679 31930 kaunoaspc@kamkc.lt
Kauno r. Asociacija „Kauno moterų draugija“ +370 603 89833 kmd.asoc@gmail.com
Kazlų Rūdos Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Kelmės r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 446 61565, +370 616 55877 taurage@moterscentras.w3.lt
Kėdainių r. Moters pagalba moteriai +370 618 40044 info@moters-pagalba.lt
Klaipėdos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 46 350099, +370 650 60094 kmn@moteriai.lt
Klaipėdos r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Kretingos r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Kupiškio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Lazdijų r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Marijampolės Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Mažeikių r. Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Molėtų r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464 anyksciumoterys@gmail.com
Neringos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 46 350099, +370 650 60094 kmn@moteriai.lt
Pagėgių Koordinacinis centras „Gilė“ +370 610 10715 koordinaciniscentras@gmail.com
Pakruojo r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Palangos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 46 350099, +370 650 60094 kmn@moteriai.lt
Panevėžio m. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Panevėžio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Pasvalio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Plungės r. Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Prienų r. Asociacija „Kauno moterų draugija“ +370 603 89833 kmd.asoc@gmail.com
Radviliškio r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Raseinių r. Raseinių krizių centras +370 657 87475 info@kriziucentras.eu
Rietavo Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Rokiškio r. Lietuvos agentūros „SOS vaikai“ Panevėžio skyrius +370 699 86866 paramosnamai@gmail.com
Skuodo r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Šakių r. Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Šalčininkų r. Moterų informacijos centras +370 650 95216, +370 5 2629003 spc@lygus.lt
Šiaulių m. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Šiaulių r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232 mvic@splius.lt
Šilalės r. Koordinacinis centras „Gilė“ +370 610 10715 koordinaciniscentras@gmail.com
Šilutės r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 445 78024, +370 605 82331 kretingosmoterys@gmail.com
Širvintų r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Švenčionių r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Tauragės r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 446 61565, +370 616 55877 taurage@moterscentras.w3.lt
Telšių r. Telšių krizių centras +370 609 02636, +370 682 29459, +370 444 74282 kriziucentras@gmail.com
Trakų r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Ukmergės r. Moters pagalba moteriai +370 618 40044 info@moters-pagalba.lt
Utenos r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464 anyksciumoterys@gmail.com
Varėnos r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287 ammkc@aktv.lt
Vilkaviškio r. Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 343 59525, +370 633 55007 spc.mar@gmail.com
Vilniaus m. (išskyrus Naujininkų, Grigiškių, Naujosios Vilnius seniūnijas) Vilniaus m. (Naujininkų, Grigiškių, Naujosios Vilnius seniūnijos) Vilniaus moterų namai Moterų informacijos centras +370 5 2616380 vmotnam@vmotnam.lt
Vilniaus r. Moterų informacijos centras +370 5 2629003, +370 650 95216 spc@lygus.lt
Visagino r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069, +370 686 60657 viltisvskc@gmail.com
Zarasų r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069, +370 686 60657 viltisvskc@gmail.com
SVARBU. bukstipri.lt - Vidaus reikalų ministerijos administruojama internetinė svetainė, skirta žmonėms, susidūrusiems su smurtu artimoje aplinkoje.
Bendrojo pagalbos centro numeris – 112.
Pagalbą smurtą artimoje aplinkoje patyrusiems asmenims visoje Lietuvoje teikia Specializuotos pagalbos cendivai (SPC). Patyrėte fizinį, psichologinį, seksualinį, ekonominį smurtą? Nedvejodami kreipkitės nurodytais kontaktais pagal savo gyvenamąją vietą:
Regionas Specializuotos pagalbos centras Telefonai, el.paštas
Akmenės r., Joniškio r.,Pakruojo r., Radviliškio r., Šiaulių m., Šiaulių r. Moterų veiklos inovacijų centras +370 652 24232
mvic@splius.lt
Alytaus m., Alytaus r., Druskininkų sav., Lazdijų r., Varėnos r. Alytaus miesto moterų krizių centras +370 645 45287
info@ammkc.lt
Anykščių r., Molėtų r., Utenos r. Anykščių moterų užimtumo ir informacijos centras +370 615 45464
anyksciumoterys@gmail.com
Birštono sav., Kaišiadorių r., Kauno r., Prienų r. Moterų teisių asociacija +370 603 89833
mota.mums@gmail.com
Panevėžio m., Panevėžio r., Biržų r., Kupiškio r., Pasvalio r., Rokiškio r. Lietuvos agentūros "SOS vaikai" Panevėžio skyrius +370 699 86866
paramosnamai@gmail.com
Elektrėnų sav., Šalčininkų r., Širvintų r., Trakų r., Švenčionių r., Vilniaus m.(Naujininkų, N.Vilnios, Grigiškių seniūnijos), Vilniaus r. Moterų informacijos centras +370 650 95216
skpc@lygus.lt
Visagino m., Ignalinos r., Zarasų r. Visagino šeimos krizių centras +370 699 20069
viltisvskc@gmail.com
Jonavos r., Kėdainių r., Ukmergės r. Kauno moterų linija +370 618 40044
skpc@moterulinija.lt
Tauragės r., Kelmės r., Jurbarko r. Tauragės moters užimtumo ir informacijos centras +370 616 55877
taurage@moterscentras.w3.lt
Marijampolės sav., Kalvarijos sav., Kazlų Rūdos sav., Šakių r., Vilkaviškio r. Marijampolės apskrities moters veiklos centras +370 63355007
spc.mar@gmail.com
Kauno m. Kauno apskrities moterų krizių centras +370 679 31930
kaunoaspc@kamkc.lt
Klaipėdos m., Neringos m., Palangos m. Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centras +370 650 60094
kmn@moteriai.lt
Kretingos r., Klaipėdos r., Skuodo r., Šilutės r. Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras +370 605 82331
kretingosmoterys@gmail.com
Telšių r., Mažeikių r., Plungės r., Rietavo sav. Telšių krizių centras +370 671 16590
spc.telsiai@gmail.com
Šilalės r., Pagėgių sav. Koordinacinis centras "Gilė" +370 610 10715
koordinaciniscentras@gmail.com
Raseinių r. Raseinių krizių centras +370 428 52177
info@kriziucentras.eu
Vilniaus m.(išskyrus Naujininkų, N. Vilnios, Grigiškių seniūnijas) Lietuvos moterų teisių įtvirtinimo asociacija +370 664 31207
pagalba@skpcpagalba.lt
Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)