Vis dėlto pati A. Šakalytė Delfi tikina, kad nors jos teiginiai dažnai skamba ganėtinai drastiškai, ji savo nuomonės nekeičia vien dėl to, jog tai nemažai daliai vyrų sukelia pyktį ar kitokį nepasitenkinimą.

„Iš esmės santykiuose tiek vyrai, tiek moterys turi po 3 bazinius, esminius poreikius. Vienas svarbiausių dalykų moteriai – saugumas. Saugumas emociniame, fiziniame ir finansiniame lygmenyse. Norint darnių santykių, būtina užtikrinti juos visus, o ne tik kurį nors vieną“, – sako mentorė.

Pašnekovė siūlo įsivaizduoti situaciją, kad vyras saugo moterį fiziškai, gina nuo neigiamų komentarų. Taip pat jis išklauso, būna kartu esant sunkioms emocijoms, yra prieinamas emociškai kiekvieną dieną. Aušra sako – puiku, nes moteris gali jam atsiverti ir už savo atvirumą ji nėra baudžiama arba teisiama. Tuomet mentorė užsimena apie trečiąjį kriterijų – finansinį saugumą ir pateikia kelis scenarijus iš gyvenimo.

„Pavyzdžiui, moteris susipažįsta su labai turtingu ir sėkmingu vyru. Jis, tarkime, verslininkas. Vairuoja prabangius automobilius, turi gerus namus. Jūsų karjera sėkminga, bet pajamos skiriasi ženkliai. Vairuojate įprastą vidutinės klasės automobilį, keliaujate kartą per metus. Užgimsta jausmai. Pradėjus gyventi kartu vyras jums sako: „Mieloji, aš tiek daug dirbu, tad prie namų išlaikymo turi prisidėti ir tu. Kodėl aš turiu už viską mokėti vienas? Nenoriu, kad būtum išlaikytinė“.

Tokia situacija meile tikrai nekvepia nei iš toli, o moteris niekada nesijaus saugi ir patirs įtampą dėl finansinių pajėgumų skirtumo. Šiuo atveju vyras sako „myliu“, bet tuo pačiu teigia – „susimokėk už šį gyvenimą pati“. Tokią situaciją vyro akimis matau taip – „ieškau patogios moters ir nenoriu investuoti savo pinigų, noriu ja tiesiog naudotis, o savo resursais dalintis tikrai neketinu. Nusipirksiu sau GUCCI paltą, nes uždirbu. Ai, tau palto irgi reikia? Na, nežinau, ar turėsi tiek pinigų, kad galėtum nusipirkti jį iš tos pačios parduotuvės“, – gyvenimišku pavyzdžiu dalijasi A. Šakalytė.

Moterų mentorė kalba atvirai – jeigu vyras nesidalija su moterimi savo resursais, jis jos nuoširdžiai nemyli, o tik ja naudojasi.

„Šykštūs vyrai nori, kad moterys finansiškai prisidėtų lygiomis dalimis. Štai realus pavyzdys iš tikro gyvenimo – moteris dirba puse etato, vyras pilnu ir jis reikalauja, kad moteris mokėtų pusę nuomos ir komunalinių mokesčių. Manau, tai baisu. Atsiskleidžia baisi nepagarba moteriai, juntama vyriškumo nebranda, – įsitikinusi A. Šakalytė. – Vis tik, net ir tokiais atvejais vyrai trokšta, kad moterys išliktų moteriškomis, atsipalaidavusiomis, susitvarkiusiomis, gražiomis, laimingomis, sveikomis, stilingomis, prižiūrėtų savo kūną. Vyrai nori nuostabių moterų ir šeimose, bet dažnai siūlo 50/50 pagrįstą santykių modelį, kai už sąskaitas abu moka po lygiai, tik pamiršta, kad moters grožis ir kiti moteriški reikalai kainuoja gerokai daugiau. Patikslinsiu – gali susidaryti nuomonė, kad palaikau idėją, jog moterys turi nedirbti, sėdėti sudėjusios rankas ir būti gražiomis porcelianinėmis puošmenomis. Tai ne – aš labai skatinu moteris realizuoti savo talentus, mokytis naujų dalykų ir visada būti finansiškai nepriklausomomis, turėti savo asmeninių pinigų.“

Kokie vyro poelgiai išduoda, kad jis – šykštuolis?

Taip vadinamos raudonos lemputės, anot Aušros, užsidega labai greitai – daugelis šykščiam vyrui būdingų bruožų pasimato dar pačioje santykių pradžioje. Vyras kviečia į pasimatymą – už kavą susimokate per pusę, kviečia į pačias pigiausias vietas, nepalieka arbatpinigių, renkasi mažiau kainuojančius patiekalus, nuolat matote, kad skaičiuoja, lygina kainas, sako, kad viskas labai brangu, nedovanoja gėlių, nekviečia į renginius, vardija moterų mentorė.

„Jis nuolat ieško būdų, kaip būnant su moterimi kuo mažiau išleisti: vedasi tik į nemokamus renginius, pasimatymai tik lauke, parke; jeigu važiuojate drauge į svečius, jis neperka jokių lauktuvių; prašo, kad apmokėtumėte sąskaitas; nori gyventi jūsų būste; siūlo mokėti už viską lygiomis dalimis; dovanoja labai pigias dovanas arba nedovanoja jų visai. Galite girdėti įvairiausius pasiteisinimus, tokius kaip: „norėjau nupirkti gėlių, bet nespėjau. Norėjau nupirkti tau šilkinį šalikėlį, bet neradau“. Toks vyras dažnai būna „akcininkas“ – tas, kuris perka tik per akcijas“, – sako A. Šakalytė.

Taip vadinamos raudonos lemputės, anot Aušros, užsidega labai greitai – daugelis šykščiam vyrui būdingų bruožų pasimato dar pačioje santykių pradžioje

Moterų mentorė įsitikinusi, kad ne visi vyrai taip elgiasi sąmoningai. Anot jos, vyras požiūrį į pinigus, taip pat polinkį į šykštumą atsineša iš šeimos.

„Galbūt jis matė, kad tėvas ar motina buvo labai taupūs, skaičiuodavo kiekvieną skatiką, taip buvo suformuotas ir jo vertybinis pamatas. Begalinis taupumas kartais gali virsti patologija, tokia kaip obstrukcinis kompulsinis sindromas (tai apie tuos, kurie nieko neišmeta ir viską kaupia), – teigia pašnekovė. – Vyrai renkasi moteris pagal tai, kiek gali jas padaryti laimingomis. Jeigu šykštuolis sutinka moterį, kuriai „nieko nereikia“, ji viską gali pati, jai svarbu, kad tiesiog būtų vyras šalia ir ji nekelia jam jokių reikalavimų – ji jam bus ideali pora. Moteris, kuri turi savo standartus, kuri žino, ko nori, kuri trokšta mylimo vyro dėmesio, laiko ir energijos – šykštuoliu greitai parodys duris, nes jai tiesiog taip netiks.“

Ar šykštūs vyrai – tik turtingi vyrai?

Šykštumas, pasak A. Šakalytės, nepriklauso nuo uždirbamų pinigų kiekio. Tokių vyrų, sako ji, apstu ne tik tarp turtuolių.

„Dažnai pasitaiko, kad kuo mažesnis vyro atlyginimas, tuo jis šykštesnis ir daugiau piktu liežuviu plaka ant tų moterų, kurios nėra patogios ir turi daugiau pageidavimų. Dažnai vadina jas barakudomis ar materialistėmis. Nori iš moters imti, o dalintis nenori. Labai dažnai konsultacijose girdžiu klientes pasakojančias, kad vyras jų klausia: „o ką tu pasiūlysi man?“, – dalijasi mentorė.

Ji pabrėžia, kad šykštūs žmonės dažnai turi ir daugiau problemų – tai emocinis šaltumas, riboti jausmai, menkas domėjimasis kitais, siauras pasaulio matymas, nuolatinis skaičiavimas, nerimastingumas, įtampa.

„Su tokiu žmogumi nėra paprasta atsipalaiduoti, nes kiekvas žingsnis yra matuojamas eurais. Su laiku priėjau išvadą, kad jei žmogus šykšti pinigų, jis bus šykštus viskuo, nes tai tie patys resursai, tik kita forma“, – įsitikinusi pašnekovė.

Šykštumas, pasak A. Šakalytės, nepriklauso nuo uždirbamų pinigų kiekio

Jeigu skyrybos – ne išeitis, kaip bendrauti su šykštuoliu?

Moterų mentorė tikina norinti atkreipti dėmesį, kad šykštuolis gali būti ir užsimaskavęs ekonominis smurtautojas. Jam gali rūpėti kontroliuoti išlaidas, drausti/versti dirbti, pasisavinti moters uždarbį, vienvaldiškai priimti finansinius sprendimus. A. Šakalytė sako, kad jeigu moteris suprato, kad santykiai nebetenkina iš esmės, išsiskiria vertybės – su laiku nebelieka ir bendrų interesų arba atsiranda nuolatiniai konfliktai.

„Blogai, jei partneris neketina keisti nei požiūrio, nei bando kitaip elgtis, dėl to patiriate daug įtampos, nemalonių situacijų ir suprantate, kad tai ne apie jus. Jūs norite kitokio gyvenimo. Spalvoto, įdomaus, kupino naujų atradimų ir įdomių kelionių. Gyvenimas su itin šykščiu partneriu ribotas visomis prasmėmis, juk su pinigais dabar susiduriame kone kiekviename žingsnyje, – tikina moterų mentorė. – Bendrauti, žinoma, galima. Sakoma, „šuo ir kariamas pripranta“. Linkiu turėti savo asmeninius finansus, neleisti, kad šykštusis partneris naudotųsi tais resursais, o savuosius taupytų. Jeigu jums tinka toks vyras, tada gyvenkite sąžiningu 50/50 modeliu.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (12)