Lietuviška ir užsienietiška jautiena
Lietuvoje galima įsigyti ne tik lietuviškos, estiškos ar kitos europietiškos jautienos, bet, pavyzdžiui, galvijų mėsos iš Brazilijos ar Argentinos. Ar skiriasi mėsa priklausomai nuo kilmės šalies?
„Kalbant apie jautieną kitose šalyse, Europoje ji yra riebesnė ir labiau pritaikyta kepsniams, tačiau šios mėsos trūksta, todėl jautiena atvežama iš Brazilijos, Argentinos, kur mėsa yra kūdesnė ir panaši į lietuviškus pieninius galvijus. O štai JAV auginama jautiena yra dar riebesnė nei europietiškoji. Jei matėte filmuką „Tom&Jerry“, ten jie tampo amerikietiškos jautienos steiką, kur matomi 2 mm riebalų. Kai tokia mėsa iškepama, riebalas ištirpsta ir pavyksta labai geras kepsnys“, – palygina Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.
Pašnekovas sako, kad skaniai galima pagaminti tokį jautienos gabalą, kuriame matyti riebalo kristaliukai, nesusiliejantys į vieną didelį lajų, todėl rinkdamiesi mėsą – atkreipkite į tai dėmesį. Profesionalūs virėjai tokią mėsą vadina marmurine.
Palyginus lietuviškų ir kitų šalių mėsinių galvijų kainas, pasak E. Mackevičiaus, didelių skirtumų nėra, tačiau lietuviškieji yra šiek tiek pigesni. Dėl šios priežasties jie eksportuojami į Italiją, Šveicariją ir kitas Europos Sąjungos (ES) šalis. Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra suvalgoma ir perdirbama pusė išauginamos jautienos.
Apie skirtingus auginimo būdus Lietuvoje ir svetur kalba ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos direktorė Vilma Živatkauskienė.
„Iš užsienio atvežtinė mėsa būna minkštesnė, iš pirmo ir sultingesnė, nes yra auginama intensyviau, kaip ir didelėse įmonėse auginamų paukščių. Pavyzdžiui, Pietų Europos šalyse didesnę galvijų raciono dalį sudaro grūdai, dėl to jų mėsa gali turėti daugiau riebaliuko“, – sako ji.
Paklausta, kaip mėsiniai galvijai auginami Lietuvoje, ji sako, kad įprastai jie 6-7 mėnesius nuo gimimo geria motinos pieną ir ėda žolę, o po to yra atskiriami ir ganomi atskirai.
„Tuomet jie ėda tik žolę, o žiemą – konservuotą žolę ir šieną, o jei norima ir riebaliuko, tai duodama ir grūdų“, – sakė ji.
„Tai jau yra aukštas įvertinimas. Taip pat lietuviškų mėsinių galvijų mėsa vežama į Vokietiją, Italiją“, – vardijo V. Živatkauskienė.
Lietuviška aviena – pigesnė, tačiau tikrai neprastesnė
Ne prasčiau nei mėsiniai galvijai Lietuvoje yra auginamos ir avių bandos, todėl augintojai siūlo pirmiausiai paragauti lietuviškos mėsos.
„Aviena ir jautiena Lietuvoje dažnai yra auginama ekologiškai, nors ir ne visi turi reikiamus sertifikatus. Visgi, daug ką pasako faktas, kad trečdalis visoje Lietuvoje auginamų mėsinių galvijų yra auginami ekologiškai, kiti – taip pat neintensyviai. Toks auginimo būdas veikia ir mėsos skonį“, – įsitikinusi V. Živatkauskienė.
Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad gera lietuviška aviena gali kainuoti kelis kartus pigiau nei iš svetur atvežta panašios kokybės mėsa.
Norint išsirinkti geros mėsos gabalą parduotuvėje, V. Živatkauskienė pataria atkreipti dėmesį į jo spalvą.
„Reiktų atkreipti dėmesį į jos spalvą: kuo vyresnis gyvulys, tuo mėsa tamsesnė. Taip pat verta pasižiūrėti į riebalą – lajų. Kuo jis geltonesnis, tuo gyvulys vyresnis, ir iš jo mėsos bus sunku ką nors gero pagaminti“, – kalbėjo ji.
Lietuvišką jautieną E. Mackevičus siūlo rinktis ne tik dėl jų auginimo būdo, bet ir dėl galimybės susipažinti su juos auginančiu ūkininku ir įsitikinti, kaip galvijai auginami.
„Kalbant apie importą, iš Argentinos taip pat atvažiuoja palyginti liesa jautiena, bet kaip ji auginama – klausimas“, – apibendrino jis.