Sveikos gyvensenos specialistas Tomas Lenart sako, kad maisto paruošimo procesas – labai svarbus veiksnys norint maitintis kartu ir greitai, ir sveikai. Jo teigimu, gaminant pusfabrikačius būtina rinktis kuo mažiau žalingą jų paruošimo būdą, o kepimo aliejuje – išvis vengti.

„Pirmas ir pagrindinis patarimas yra kuo mažiau kepti, kuo mažiau skrudinti, kuo mažiau pilti aliejaus. Viena iš šiuolaikinės mitybos blogybių yra tai, kad didelė dalis produktų yra verdami įkaitintame aliejuje, o tai darant angliavandeniniame maiste formuojasi žalingi dariniai, tokie kaip akrilamidas, kuris yra kancerogenas – vėžį sukelianti medžiaga“, – įspėja jis.

T. Lenart sako, kad geriau rinktis produktus, kuriuos reikia virti puode. Paklaustas apie mikrobangų krosnelės alternatyvą šildant maistą, sveikos gyvensenos žinovas mąsto: „Yra įvairių nuomonių, bet aš manyčiau, kad mikrobangų krosnelė yra geriau, negu virimas aliejuje.“

T. Lenart turi ir dar vieną pasiūlymą: pasirinkti tinkamą garnyrą: „Reikia valgyti kuo daugiau daržovių. Aišku, su kokiais koldūnais sunkiai seksis valgyti daržoves, bet išsikepus, pavyzdžiui, Kijevo kotletą, prie jo galima patiekti kad ir raugintų kopūstų, pomidorų, agurkų, kitų daržovių. Kuo daugiau daržovių suvalgysime, tuo daugiau naudos organizmui bus, nes daugeliui lietuvių tų daržovių trūksta.“

Su tuo sutinka ir vienas iš sveiko maisto restorano „Kūno kultūra“ įkūrėjų Mykolas Lepeška. Jis tikina, kad patiekiant greitai paruošiamus produktus svarbu tinkamai pasirūpinti ir kitomis patiekalo dalimis.

Vaizdo siužete jis dalinasi padažų, kuriuos galima paruošti vos per kelias minutes, receptais.

M. Lepeška taip pat sako, kad tinkamai parinktas garnyras ir salotos taip pat gali neleisti svečiams suprasti, kad vaišės pagamintos vos per pusvalandį.

„Paprasčiausioms greitai paruošiamoms salotoms reikės: pomidoro, agurko, ridikėlio, svogūno. Viską reikia supjaustyti kubeliais ir sumaišyti, užberti žiupsnelį druskos ir užpilti šiek tiek alyvuogių aliejaus“, – receptu dalinasi M. Lepeška.

Restorano vadovas tikina, kad tai – puikus pasirinkimas pavasarį, kai nusilpusiam po žiemos organizmui trūksta maisto medžiagų.

Norintiems įmantrių salotų M. Lepeška taip pat turi greitą sprendimą: „Reikės indo romaninių salotų ir kiaušinio trynio. Į jį įdėti šaukštą garstyčių ir gerai išmaišyti. Tada, lėtai maišant, po truputį įpilti šiek tiek alyvuogių aliejaus, įberti žiupsnelį druskos ir pagal skonį acto arba citrinos sulčių. Į išmaišytą masę įdedame kapotų ančiuvių ir viskas. Salotas galima pagardinti tarkuotu kietu sūriu.“

Tiesa, šalia parduotuvėje pirktų pusgaminių galima patiekti ne tik salotas, sako M. Lepeška. Jo teigimu, prie žuvies ir vištienos galima patiekti ypač paprastai paruošiamo perlinio kuskuso, kurio galima rasti maisto prekių parduotuvėse.

Dar vienas paprastai paruošiamas garnyras, puikiai tinkantis prie žuvies ar mėsos – iš Turkijos į Lietuvą atkeliavusios „Bulgur“ kruopos. „Šios kruopos išverda pakankamai greitai ir yra tikrai skanios“, – tikina vienas restorano įkūrėjų.

Specialistų nuomone, jeigu jau maisto gamybai nėra galimybės skirti daugiau laiko, reikia atkreipti dėmesį į jo pateikimą. M. Lepeška rekomenduoja pridėti daug šviežių žalumynų – taip maistas neatrodys pilkai ir blankiai.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją