A. Kairys akcentavo, kad vienas svarbiausių senėjimo patarimų – sekti raidos etapo užduotis. Mokslininkas citavo psichologijos grandą Eriką H. Eriksoną, kuris sakė, kad mūsų gyvenimas vyksta etapais – anot jo, kiekvieno žmogaus ramų gyvenimą vis supurto krizės.

„Tos krizės – tai tam tikri lūžio momentai, kai priimti teisingi sprendimai pagerina mūsų gyvenimą, o jei nesiseka jų išspręsti, gyvenimas ne taip stipriai gerėja. Per gyvenimą išskiriami keli krizių etapai. Vaikystės problemos, taip pat paauglystė, kai sprendžiama identiteto krizė – tada arba surandame savo tapatybę, arba liekame vaidmenų sumaištyje. Jaunystėje svarbu, ar gebame užmegzti ryšį su kitais žmonėmis, ar liekame izoliuoti nuo aplinkos. Viduriniame amžiuje sprendžiame, ar gebame kurti, atrasti ir būti produktyvūs, ar liekame stagnacijoje. Galų gale, kai kalbame apie senus žmones, kalbame apie integracijos arba nevilties krizę. Integracijos dalis kalba apie tai, kad senatvė gali būti džiaugsmo, kūrybiškumo, išminties laikas. Jei mums sekasi tvarkytis su raidos etapų užduotimis, didėja tikimybė, kad senatvė bus išminties ir kūrybiškumo laikas“, – sako specialistas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (4)