Atrasti malonumą mėgautis pusryčiais
Įkvepiančiomis pusryčių idėjomis besidalinti tinklaraštininkė Gabrielė Žutautaitė meilę pusryčiams atrado dar studijų metais. Kaip pati sako, „Google“ pagalba išmokusi išvirti kiaušinį iki tinkamo kietumo, pradėjo tikruosius eksperimentus. Šiandien kiaušinius Gabrielė galėtų paruošti mažiausiai 9-iais skirtingais metodais, tačiau vien jais tikrai neapsiriboja – daugumai įprasti blynai, skrebučiai ar paprasčiausia košė virsta išskirtiniais bei labai gardžiais pusryčių patiekalais.
„Instagram“ paskyros „Pusryčiams“ kūrėja pastebi, kad lietuviai ne tik daugiau dėmesio skiria kokybiškam maistui, bet ir nebijo eksperimentuoti, drąsiai leidžiasi į naujų skonių paieškas.
„Vis dažniau pusryčius suprantame ne tik kaip pirmąją dienos pusę, kuomet lėkdami į darbą kažką paskubomis įsimetame į burną. Jei darbo dienomis renkamės greitai pagaminamas košes, sumuštinius ar kiaušinius, savaitgaliais galime paieškoti įdomesnių receptų ir derinių, leisti sau eksperimentuoti virtuvėje, perkelti restoranus į savo namus. Juk pusryčiai gali būti tikra šventė“, – sako Gabrielė Žutautaitė.
Pusryčių lėkštėje vietos atrasti turi ir daržovės
Bene populiariausias pasaulyje vėlyvųjų pusryčių patiekalas – Benedikto kiaušiniai ir įvairios jų interpretacijos. Tačiau ant gausaus pusryčių stalo vietos atranda ne tik tradiciniai omletai ar kiaušinienės, bet ir etninių kultūrų įkvėpti ar egzotiškesni patiekalai. Prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė Jolanta Sabaitienė pastebi, kad lietuvių tarpe populiarūs bei sveiki, energijos suteikiantys kokteiliai.
„Pusryčiams labai populiaru gaminti trintus vaisių kokteilius, kuriems dažniausiai naudojami bananai, kiviai, obuoliai ar kriaušės. Pirkėjai mėgaujasi ir šviežiai spaustomis apelsinų sultimis, neretai sveikuoliškas sultis spaudžia ir iš šviežių žalumynų – kviečių želmenų, špinatų, kopūstų ar salierų stiebų, – pastebi specialistė. – Džiugu, kad lietuviai vertina kokybę ir renkasi sveikatai palankius produktus, kurių asortimentas mūsų tinklo parduotuvėse visuomet gausus.“
Anot specialistės, prasidėjus šiltajam sezonui lietuviai daržoves perka kur kas intensyviau, nei šaltuoju metų laiku: „Šviežios lapinės salotos ir kopūstai, agurkai ir pomidorai, pavasariniai ridikėliai – pavasarį tai bene perkamiausios daržovės. Tačiau pirkėjai vis dažniau atranda ir kitas itin naudingas, daug vitaminų bei naudingųjų maistinių medžiagų turinčias, daržoves. Tarp populiariausiųjų – smidrai. Tai vienas iš variantų pusryčiams – plakta kiaušinienė su keptais smidrais. Jų, kaip ir visų šviežio derliaus daržovių, parduotuvėse rasti galima jau ankstyvą pavasarį“.
Nors neretai daržovės vertinamos kaip garnyras prie karštųjų pietų ar vakarienės patiekalų, pusryčių metu jas valgyti taip pat būtina. Tinklaraštininkė Gabrielė Žutautaitė tikina, kad pasitelkus fantaziją, daržoves galima įdomiai integruoti kone į kiekvieną patiekalą.
„Pavyzdžiui, pavasarį labai populiaru gaminti žaliąją šakšuką, kurioje dera daugybė žaliųjų daržovių – lapiniai kopūstai, špinatai, gražgarstės, cukinijos. Viską apkepinus keptuvėje, telieka įmušti kiaušinius ir mėgautis sveika pusryčių kiaušiniene“, – pataria Gabrielė ir dalinasi dar dviem labai gardžiais lėtų pusryčių receptais.
Lapiniame kopūste kepti kiaušiniai
Lapiniame kopūste kepti kiaušiniai – greitas ir skanus būdas suvalgyti daugiau daržovių jau su pirmu dienos patiekalu.
Ingredientai:
• 200 g lapinio kopūsto / svoris su kotais, be jų liks apie 100–120 g;
• 1 ½ v. š. druskos;
• 1 a. š. alyvuogių aliejaus;
• 2 skiltelių česnako;
• 1 mažas tradicinis arba šalotinis svogūnas / arba pusė įprasto;
• ½ a. š. kumino prieskonių / idealu – šviežiai malto;
• 3 kiaušiniai / arba tiek, kiek suvalgysite;
• citrinos sulčių / pagal skonį;
• pipirų / pagal skonį;
• fetos sūrio trupiniai / nebūtina, bet gardu
Kaip gaminti:
1. Užvirkite puodą su vandeniu, jį pasūdykite taip, kad primintų sūrų jūros vandenį (mano puode užteko 1 valgomojo šaukšto). Nuplaukite lapinio kopūsto lapus ir atskirkite kietuosius kotus. Juos dėkite į verdantį vandenį ir pavirkite 3 minutes.
2. Per tą laiką smulkiai supjaustykite česnako skilteles ir svogūną.
3. Po 3 minučių virimo lapinio kopūsto lapus ištraukite iš puodo ir nusausinkite rankšluosčiu. Šiek tiek susmulkinkite.
4. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, jame pakepkite svogūno gabalėlius, kol jie suminkštės. Suminkštėjus sudėkite česnako gabalėlius.
5. Česnakui pakvipus, į keptuvę sudėkite ir lapinį kopūstą. Viską barstykite maltu kuminu, druska, pipirais, citrinos sultimis. Gerai išmaišykite ir leiskite kopūstui pakepti 3-4 minutes, kol jis dar labiau suminkštės.
6. Šaukštu padarykite nedideles skylutes kopūsto pataluose ir įmuškite kiaušinius. Uždenkite puodą dangčiu ir kepkite, kol baltymai sustings, o tryniai liks minkšti. Tam turėtų pakakti iki 5 minučių.
7. Kiaušinius lengvai pabarstykite druska ir pipirais, visą keptuvę – fetos sūriu. Serviruokite su mėgstama duona ir valgykite tiesiai iš keptuvės.
Čederio vafliai su pasirinktais priedais
Kadangi sūrūs vafliai su čederiu savo skoniu yra gana nepretenzingi ir turi tvirtą tekstūrą, į juos verta žiūrėti kaip į pagrindą sumuštiniui, ant kurio galima dėti viską. Pavyzdžiui, šviežias, marinuotas arba keptas daržoves, taip pat įvairiai gamintus kiaušinius, klevų sirupu aplietą šoninę ar sūdytą lašišą.
Ingredientai:
• 40 g sviesto;
• 60 g tarkuoto čederio sūrio | gaunasi ± stiklinė sūrio;
• 2 kiaušinių;
• žiupsnis druskos;
• 60 g graikiško jogurto | maždaug 4 v. š.;
• 175 g mėgstamų miltų | aš naudojau pusę baltų kvietinių ir pusę speltos;
• ½ a. š. kepimo miltelių;
• 150 ml vandens arba mėgstamo pieno | aš pati naudojau vandenį
Kaip gaminti:
1. Ištirpinkite sviestą ir atsidėkite jį į šoną.
2. Dubenyje išplakite kiaušinius. Įmaišykite jogurtą, druską, vandenį, vėl gerai išplakite.
3. Sudėkite sausus ingredientus – miltus ir kepimo miltelius. Išmaišykite, bet nepermaišykite – geriau jau keli miltų gumuliukai nei perplakta tešla.
4. Supilkite sviestą ir permaišykite taip, kad tešla įgautų lengvą blizgesį.
5. Atsargiai įsukite čederio sūrį.
6. Kepkite vaflius vaflių keptuvėje. Serviruokite su savo mėgstamais priedais.