„Delfi“ organizuojamoje konferencijoje „Mano poveikis“ (angl. My Impact) pranešimą skaičiusi psichologė, lektorė Gintarė Buinickaitė ilgą laiką dirba su jaunimu. Anot jos, skirtumai tarp kartų akivaizdūs, o kuriami mitai apie jaunimą ne visada teisingi.

„Savo karjeroje mačiau milenialsus, mačiau ir Z kartą, kurie dar tik ateina į darbo rinką. Tiesa tokia, kad pastarieji, labai nedrąsiai imasi darbų. Tai rodo mano asmeninė patirtis ir moksliniai tyrimai. Būdami vaikais ir paaugliais jie visada girdėjo, kad dirbant mėgstamą darbą dirbti visai nereikės, o atlygis ateis savaime, jei darbas bus prasmingas. Todėl jie žino, ko nori, bet išgirdę, kas jų laukia kelyje link tikslo išsigąsta, nes niekas jiems nesakė, kad dirbti vis tiek reikės“, – teigia G. Buinickaitė.

Tikslai gali keistis ir svarbu tai suprasti

Z kartą labiausiai džiugina socialinis palaikymas, darbo ir poilsio balansas bei keliami tikslai. Visgi, jie nesupranta, kad dėl asmeninio tikslo ne visada būtina kovoti ir tai, kas atrodė viso gyvenimo siekiamybė paauglystėje, nebūtinai lieka svarbu užaugus ir viskas su tuo gerai.

„Tikslai gali keistis. Turime juos susikurti, pritaikyti ir rasti patys, o ne dėl jų kovoti. Svarbu suprasti, kad kelionė link tikslo kuria mūsų patirtis ir įdomias istorijas ateičiai. Nereikia klausyti tėvų ir jų svajonių, reikia surasti savo. O dar svarbiau yra tai, kad mes gyvenime turime daug skirtingų tikslų, tad nereikia koncentruotis tik į vieną ir jo ieškoti“, – teigia G. Buinickaitė, pabrėždama, kad būtent čia klysta jaunoji karta ir pernelyg susikoncentravę į vieną tikslą nebemato prasmės kitose veiklose.

Pranešėja pastebi, kad ankstesnės kartos susidūrė su tėvų ir draugų spaudimų, o šių laikų jaunimas patiria stiprų visuomenės spaudimą, ypač socialinių tinklų erdvėje.

„Tai atlaikyti padeda tvirtos vertybės ir stuburas, už kurio sukūrimą atsakingi tėvai. Visgi, ne ką mažiau svarbu jaunam žmogui suprasti, kad tikslai nėra apie tai, kas madinga. Jie apie tai, kas svarbu kiekvienam iš mūsų individualiai. Nesvarbu, jei kiti galvoja, kad veiklai trūksta vertės ar statuso, svarbu, kaip jautiesi pats. Jeigu mes pasiduodame spaudimui, tampame liūdni, pikti ir depresuoti“, – įsitikinusi psichologė.

Gintarė Buinickaitė

Nuo atsakomybių Z karta nepabėgs

Nors dažnas Z kartos atstovas augo iliuzijų pasaulyje, kur užsibrėžti tikslai pasiekiami taip pat greitai kaip patiktukai socialiniuose tinkluose ir darbas turi nešti tik malonumą, pasak G. Buinickaitės, laikas suvokti, jog net pati prasmingiausia veikla turi atsakomybių.

„Jeigu randame tai, kas mums patinka ir kuo norime užsiimti, nebūtinai reiškia, kad nebereikės dirbti. Reikės. Net geriausiame ir prasmingiausiame darbe bus pareigų, kurios nebūtinai patiks, bet jas reikės padaryti. Tai įsipareigojimas“, – pasakoja pranešėja.

Technologijų paveikti negrįžtamai

Į rinką įžengus Z kartai, dažnam darbdaviui kyla klausimų, kodėl jie negeba susikaupti, kodėl jiems viskas taip greitai atsibosta? G. Buinickaitė savo pranešime įvardija labai aiškią priežastį – šiuolaikinis žmogus visada užsiima daugiaveika (angl. multitasking), todėl nebemoka sutelkti dėmesio.

„Mūsų dėmesys nuolat dalinamas skirtingoms veikloms. Mes nebemokame tiesiog žiūrėti filmo, juk rankose visada laikome telefoną ir tikriname naujienas ar socialinius tinklus. Vyresnės kartos įprato taip gyventi, o Z karta su tuo augo nuo gimimo. Multitaskinimas jiems įprastas, todėl gavę vieną nesudėtingą užduotį darbe, jaunuoliai sutrinka, jiems tai atrodo nereikšminga ir nuobodu“, – pastebi psichologė.

Pranešėja patikina, kad mes turime labai mažai žinių apie naująją Z kartą. Jie gimė ir augo jau technologijų amžiuje, telefoną rankose laikė praktiškai nuo pat gimimo, todėl gyvena visai kitokiame pasaulyje nei prieš tai buvusios kartos.

„Nors dar gerai šios kartos nepažįstame, tikrai dar juos suprasime“, – įsitikinusi G. Buinickaitė.

„Aš galiu daryti poveikį“ (asmeniškai, šalies ir net visos ES mastu) – pagrindinė konferencijos, vykusios Varšuvoje, Lenkijoje, rugpjūčio 21 d., žinutė. Ši konferencija – tai daugiau nei metus trunkančio projekto MANO POVEIKIS finalas. Renginio metu įkvepiantys ir patyrę žmonės dalinosi savo istorijomis emocinės sveikatos, pilietinio aktyvumo, tvarumo, LGBT temomis. Pranešėjų ir renginio tikslas – atkreipti jaunų žmonių dėmesį į vertybes, kuriomis remiantis turi būti kuriamas dabartinis pasaulis, skatinti auditoriją mąstyti ir diskutuoti, keisti nuostatas bei formuoti įpročius.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)