Apie socialines inovacijas ir maltiečių hakatoną laidoje „Delfi tema“ diskutavo maltiečių organizacinės plėtros vadovas Gražvydas Pavalkis ir inovacijų ekspertė bei konsultantė, maltiečių paauglių hakatono organizatorė Justina Klyvienė.

Kas tas hakatonas ir koks šio renginio tikslas?

„Hakatonas yra intensyvus inovacijų kūrimo renginys, kuriame galima sugalvoti labai įvairių iššūkių sprendimų, – atsako hakatonų organizatorė ir inovacijų ekspertė Justina Klyvienė. – Maltiečių hakatono, skirto jaunimui, atveju turėsime net aštuonias skirtingas temas, kurias pasiūlė patys vaikai. Svarbiausia, ką maltiečiai šiame renginyje padarė, – tai kad kartu globojamu jaunimu pakvietė dalyvauti Vilniaus jėzuitų gimnazijos moksleivius. Vadinasi, vaikai intensyviai galvos ir pasiūlytų temų sprendimus pateiks dirbdami kartu, mišriose komandose. Pirmiausia, jaunimas aiškinsis, kokia yra problema, kokios galėtų būti idėjos, kokie galimi sprendimai, ir dienos pabaigoje parodys savo sukurtus prototipus. Tai bus įvairūs spalvoti paveikslai, atvaizduojantys jų viziją.
Šiuo metu hakatonai pasaulyje sparčiai populiarėja ir tai yra vienas populiariausių metodų, suteikiančių galimybes spręsti įvairius klausimus. Džiaugiuosi galėdama prisidėti prie šito projekto, kadangi vaikams yra suteikiama meškerė į gyvenimą. Jie išmoks konkrečių įgūdžių, kurie, kaip kiekvienam piliečiui, reikalingi einant į darbo rinką.“

J. Klyvienė atkreipia dėmesį ir į kitą svarbų tikslą: „Vaikai kurs su kitais vaikais, kuriuos pamatys pirmą kartą. Tai reiškia, jie turės empatiškai įsiklausyti į kito nuomonę, turės išgirsti grįžtamąjį ryšį iš mentorių. Tai nėra lengva net suaugusiems, o vaikams juo labiau, bet tokie praktiniai gyvenimiški įgūdžiai jiems pravers ateityje.“


Kodėl tokios naujovės kaip hakatonas reikalingos maltiečių globojamam jaunimui


Šiųmetinės maltiečių paramos akcijos „Drąsiau į gyvenimą“ fokusas – paaugliai. Dauguma jų iš sunkumus patiriančių šeimų, kurios savo atžaloms tokių inovatyvių patirčių kaip hakatonas negali suteikti, o jaunimui, kad galėtų prisitaikyti prie kintančio pasaulio, jos būtinos, jos formuoja kūrybingą asmenybę. Maltiečių organizacinės plėtros vadovas Gražvydas Pavalkis įsitikinęs, kad globojamam jaunimui, ieškančiam kelio į savarankišką gyvenimą, norinčiam ištrūkti iš jį supančios ne visada palankios aplinkos, būtina išmokti mąstyti, analizuoti informaciją, gebėti apginti savo nuomonę ir priimti apgalvotus sprendimus. „Jau pats jaunimo paramos akcijos pavadinimas „Drąsiau į gyvenimą“ maltiečius įpareigoja padrąsinti vaikų dienos centrų auklėtinius, paauglių namų ugdytinius, jaunimo palydėjimo paslaugą gaunančius jaunuolius, augusius sudėtingose sąlygose, atėjusius iš globos namų ar iš sunkumus patiriančių šeimų, kurti ateities planus ir siekti juos įgyvendinti. Maltiečiai nori jiems atverti naujų perspektyvų, suteikti naujų patirčių, kad jie patirtų tų dalykų, kurių galbūt savo kasdienybėje patirti negali. Kad jie susirastų draugų, išmoktų bendrauti, bendradarbiauti, spręsti iššūkius.“
Gražvydas Pavalkis

Ruošdamiesi hakatonui, maltiečiai atsižvelgė į jaunimo norus ir nuomonę. Gražvydas Pavalkis džiaugiasi, kad jauni žmonės patys pasiūlė hakatono temas. „Taigi temos aktualios jaunimui – nuo motyvacijos eiti į mokyklą, paauglių patyčių iki finansinio raštingumo. Pastaroji tema ypač svarbi paaugliams nuo 16 iki 21 metų, kurie gauna maltiečių palydėjimo į savarankiškumą paslaugas. Išėjus iš globos namų jiems reikia išmokti elgtis su savo lėšomis, susidėlioti išlaidas, pirkinių ir pajamų krepšelį. Šios temos hakatone bus atspindėtos ir labai norisi, kad jauni žmonės tomis temomis ne tik diskutuotų, bet ir ieškotų sprendimų. O dirbantiems su jaunimu maltiečių specialistams bus neįkainojama patirtis tuos metodus, tuos išmoktus dalykus taikyti savo tiesioginiame darbe, vaikų dienos centrų aplinkoje, kur būtina jaunimą įtraukti į sprendimų paieškas ir taip ugdyti jų tam tikras kompetencijas.“

Kaip hakatonai vyksta praktiškai, kaip vaikai sprendžia pateiktas užduotis?


Hakatonų organizatorė Justina Klyvienė dalinasi praktine renginių patirtimi: „Maltiečių hakatonas bus paremtas dizaino mąstysenos principais, tai yra inovacijų kūrimo metodika, kai diena prasidės nuo problemos apsibrėžimo, vėliau vaikai gaus klausimus, kurie bus dideli, gana sudėtingi, ir turės išgvildenti, kokios į tą klausimą įeina mažesnės problemos. Tai pirma sesija, skirta būtent problemai. Antra sesija bus skirta idėjų generavimui, kai bus išsigryninta, kokią šito didelio klausimo problemą nori spręsti, tada generuos įvairiausias idėjas. Vaikai dirbs su mentoriais, savo mokytojais. Trečia sesija bus skirta prototipo kūrimui – kaip greičiau idėją ištestuoti, suprasti, kas veiktų, kas neveiktų. Skatinsime vaikus ir mini tyrimą atlikti – paklausti kitų žmonių nuomonės, galiausiai duomenis apibendrinti. Renginio formatas yra sukurtas remiantis gerosiomis praktikomis ir atsižvelgus į vaikų amžių.“
Justina Klyvienė

Paklausta apie mentorius ir jų užduotis, Justina Klyvienė atsakė: „Tie žmonės yra profesionalai, gerai Lietuvoje žinomi savo sričių lyderiai iš įvairiausių organizacijų – nuo IT iki nevyriausybinių organizacijų. Labai platus spektras. Visi mielai sutiko savo laiką skirti ir investuoti į maltiečių renginį. Beje, mentoriams buvo skirtas specialus paruošimas, nes jų vaidmuo šiame renginyje bus kitoks nei tradiciniuose suaugusiųjų hakatonuose. Nes maltiečiai siekia sukurti šventę vaikams, kad tai būtų apie draugystę, apie gerumą, apie bendradarbiavimą. Sieksime, kad vaikai susipažintų su mentoriais ir galbūt taptų gerais pažįstamais, kad kažkada gyvenime galėtų sugrįžti.“


Ką naudingiausia maltiečių globojamas jaunimas išsineš iš hakatono?

„Kaip jau minėjau, maltiečių globojamam jaunimui hakatone reikės argumentuoti, ieškoti įmanomų išeičių, pateikti savo idėją ir pabaigoje pristatyti ją platesniam žmonių ratui. Tikiu, kad tos patirtys labai vertingos, jaunuoliams, kurie jau pradeda galvoti apie savo profesinį kelią. Tų kompetencijų tikrai reikės darbo paieškose ar dirbant“, – naudas vardija maltietis Gražvydas Pavalkis.

Jis kviečia verslo bendruomenes įsitraukti į socialinių klausimų sprendimą – maltiečiai šiuo metu plečia verslo atstovų mentorystės programą, skirtą jaunuoliams iš globos namų. Tai gera inspiracija verslo įmonėms ieškoti naujų socialinio darbo metodų. G. Pavalkis pasidžiaugė, kad jau bendradarbiaujama su įmonėmis, kurios patikėjo maltiečių idėja padėti jauniems žmonėms.

Justina Klyvienė priduria, kad maltiečių hakatonas sulaukė verslo dėmesio ir noro prisidėti: „Man, kaip inovacijų ekspertei, tai nuostabus pavyzdys, kad vietoj tiesioginio prašymo prisidėti, maltiečiai kuria produktą, kur aišku, kas vyks, aišku, kokios kompetencijos bus ugdomos, ko siekiama. Sulaukėme didžiulio verslo entuziazmo, ir iš vienos organizacijos turime net tris mentorius, kurie visiškai nekalba lietuviškai, bet jie sakė, kad su „Google translate“ versis, nes labai norėjo dalyvauti, mato tame didelę prasmę. Konkrečių priemonių davimas vaikams, manau, yra geras naujas nevyriausybinių organizacijų standartas.“

Tokių renginių didžiulis poreikis matomas jau dabar, G. Pavalkis pasakoja, kad tai ypatingas įvykis ne tik maltiečių organizacijai, jos globojamam jaunimui, vadovams, bet ir visai nevyriausybinių organizacijų veiklai, verslui, visuomenei: „Pats labai nekantriai laukiu hakatono ir matau, kaip jo laukia mūsų jaunuoliai, darbuotojai, net socialiniai tinklai lūžta – tai bus neįkainojama patirtis visiems. Kviečiame prisidėti ir visuomenę, paremti maltiečių globojamą jaunimą, prisidėti prie jų ateities. Iki pat spalio 16 d. galima aukoti interneto puslapyje www.maltieciai.lt/drasiau-i-gyvenima ir prisidėti prie gražių iniciatyvų jaunimui, padėti jaunajai kartai augti, būti inovatyviai, gražiai ir vieningai judėti į priekį.“

Paremti galite pasirinkta suma arba aukoti reguliariai. Verslo įmonės gali savo paramą pervesti į Maltos ordino pagalbos tarnybos vaikų ir jaunimo banko sąskaitą LT294010051003992200 (Luminor Bank).

Maltiečių pagalba apima visus su problemomis susidūrusio jauno žmogaus raidos etapus: nuo ankstyvos vaikystės iki įsitvirtinimo savarankiškame gyvenime. Ji vykdoma visus metus: užimtumas ir maitinimas vaikų dienos centruose (13 įvairiose šalies vietovėse), pagalba sunkumus patiriantiems paaugliams dienos namuose (Kaune), vieta prasmingam laisvalaikiui ir savirealizacijai atviroje jaunimo erdvėje (Vyžuonose, Utenos r.), jaunimo palydėjimo į savarankišką gyvenimą paslauga (Kaune, Marijampolėje, Telšiuose).

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją