Kiekviena dėmė yra unikali, todėl ir jos valymo būdai skiriasi. Tad šį kartą pateikiame keletą puikių patarimų, kaip pašalinti dažniausiai pasitaikančias dėmes nuo drabužių, kilimų ar kitų medžiaginių paviršių.

Kavos dėmės

Jei geriate kavą kiekvieną dieną, greičiausiai esate susidūręs su šio malonumo tamsiąja puse. Tačiau nesijaudinkite, net ir didžiausią kavos dėmę įmanoma pašalinti, tačiau reikia veikti greitai. Nepriklausomai nuo paviršiaus, pirmiausia išsipylusią kavą nusausinkite švaria servetėle ar skudurėliu. Jei kavos pateko ant kilimo ar sofos, padėti jums gali natūralus valiklis: sumaišykite vien1 puodelį baltojo acto su 2 puodeliais šilto vandens. Užtepkite tirpalo ant dėmės, palaukite kelias minutes, o tada drėgna šluoste valykite dėmę. Pakartokite tokį valymo būdą kelis kartus. Patikimai su kavos dėmėmis ant kilimo kovoja ir valgomoji soda. Sumaišykite šiltą vandenį su soda proporcija 1:3 ir užtepkite ant dėmės. Leiskite mišiniui išdžiūti, o tuomet išsiurbkite kilimą.

Jei kavos užtiško ant drabužių, į pagalbą galite pasitelkti skystą skalbinių ploviklį. Nusausinę dėmę, sumaišykite vieną stiklinę baltojo acto su 1 stikline skalbinių ploviklio ir gautu tirpalu padenkite dėmę. Jei dėmė labai ryški, švelniais judesiais galite patrinti ją mikropluošto šluoste. Palaukę kelias minutes, įmerkite drabužį į šaltą vandenį. Kai dėmė pradės blukti, dėkite drabužį į skalbyklę ir skalbkite įprastai.

Raudonojo vyno dėmės

Dar vienas medžiaginių paviršių siaubas – vynas. Bent jau taip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Būdų, kaip kovoti su vyno dėmėmis, tikrai yra, o vienas paprasčiausių ir tuo pačiu efektyviausių – valgomoji druska. Išsiliejus vynui ant kilimo ar baldų apmušalo, popieriniu rankų arba tualetiniu popieriumi sugerkite skystį. Tuomet ant dėmės užberkite valgomosios druskos ir leiskite jai absorbuoti vyną. Galiausiai išsiurbkite kilimą. Jei dėmė vis dar matoma, pavalykite ją drėgna šluoste ar kempine, suvilgyta keliais lašeliais skysto muilo. Vietoje druskas taip pat galite naudoti kepimo sodą.

Jei vyno pateko ant drabužių, valymo procedūra labai panaši. Pirmiausia švelniai nuvalykite dėmę švaria balta šluoste arba popieriniu rankšluosčiu. Jokiu būdu netrinkite. Tuomet užberkite druskos ir palaukite. Galiausiai išskalbkite drabužį, geriausia – šaltame vandenyje.

Padėti iš drabužių pašalinti vyno dėmes gali ir indų ploviklio (geriausia natūralaus) ir vandenilio peroksido (3 proc.) valiklis. Sumaišykite šiek tiek indų ploviklio su arbatiniu šaukšteliu vandenilio peroksido ir gautu mišiniu patepkite dėmę. Palaukite kelias minutes, tuomet drabužį nuplaukite šaltu vandeniu ir dėkite į skalbyklę.

Riebalų dėmės

Jei mėgstate gaminti, aliejaus dėmės ant drabužių – neišvengiamybė, tačiau ne problema. Kaip ir į visas dėmes, taip ir į tokias geriausia reaguoti vos tik joms atsiradus. Pirmiausia reikėtų imtis priemonių, kurios gali sugerti riebalus. Tai jau minėtos valgomoji soda, druska, pasitarnauti gali ir krakmolas.

Medvilniniams audiniams plauti galite naudoti įprastą indų ploviklį ar skystą skalbiklį. Įtrinkite jį šepetėliu ir po pusvalandžio nuplaukite.

Vilną ar šilką išgelbėti gali actas. Praskieskite jį lygiomis dalis vandeniu ir nestipriai patrinkite dėmę.

Jei atsitiko taip, kad riebalų dėmės naikinimo ėmėtės ne iš karto arba druska ir panašūs sugertukai nepadėjo, tuomet bandykite daiktą gelbėti amoniako ir terpentino tirpalu. Sumaišykite juos santykiu 1:2, užtepkite ant pažeisto paviršiaus ir palikite 5 minutėms.

Padėti gali ir amoniako bei vandens tirpalas. Paimkite stiklinę vandens ir įpilkite vieną arbatinį šaukštelį amoniako, gautą mišinį tepkite ant dėmės ir palaikykite keletą minučių. Visais atvejais po tokio valymo metodo audinius būtina išvalyti arba išskalbti.

Kraujo dėmės

Dvigubai nemalonios, tačiau įveikiamos dėmės. Jei jums kažkas yra sakęs, kad kraujo dėmes galima pašalinti kola gėrimu, tas žmogus tikrai nejuokavo. Tiesa, kokakola kraujo dėmių neišvalo, o tik pristabdo įsisenėjimą, todėl geriausia šį gėrimą naudoti tada, kai po ranka neturite kitų valymo priemonių. Tačiau vos tik turėsite galimybę, iškart imkitės tikrojo valymo ar skalbimo. Verta paminėti ir tai, kad kolos geriau nepilti ant šviesių audinių, nes galite turėti dar didesnę bėdą.

Geriausiai su „šviežiomis“ kraujo dėmėmis tvarkosi bespalvis actas. Užpilkite jo ant dėmės ir palaikykite apie 10 minučių. Tuomet nusausinkite ir imkitės valymo vandeniu ar skystu muilu, o jei suteptas drabužis – nedelsdami skalbkite.

Pasitelkti galite ir amoniaką. Praskieskite jį vandeniu santykiu 1:2 ir gautu tirpalu padenkite kraujo dėmę. Palaikę keletą minučių, nusausinkite. Kraujo dėmių valymui nuo rūbų, galite imti ir minėtą 3 proc. vandenilio peroksidą. Šaukštelį jo sumaišykite su stikline vandens ir gautu tirpalu švelniai pavalykite dėmę, o tuomet nedelsdami drabužį (ar tekstilės gaminį) išskalbkite.

Purvo ir žolės dėmės

Auginantiems vaikus tokios dėmės yra kasdienybė, tačiau jei iki šiol nesusidūrėte su purvo ir žolių dėmėmis, greičiausiai nežinote, kad viena geriausią priemonių joms valyti yra amoniakas. Sumaišykite amoniaką su vandeniu santykiu 1:2 ir gautu tirpalu valykite išpurvintą vietą. Valymui galite naudoti servetėlę arba kempinę.

Valyti purvo dėmes galite ir su dar paprastesnius būdu – indų plovikliu. Tiesa, prieš tai leiskite dėmėms nudžiūti, kad šios sukietėtų, o tuomet indų plovikliu ir vandeniu suvilgyta kempine trinkite nešvarias vietas.

Dezodoranto dėmės

Jei naudojate sausą dezodorantą, galima daiktas, kad net ir po skalbimo ant rūbų lieka dėmių. Panikuoti dėl to tikrai neverta, nes čia ir vėl gali padėti kiekvieno namuose randamos priemonės. Viena jų – valgomoji soda. Kelis valgomuosius šaukštus sodos berkite į šiltą vandenį ir užmerkite rūbus pusvalandžiui. Tuomet ištraukite ir dar kartą perskalbkite.

Panašią procedūrą gali atlikti ir actu bei 3 proc. vandenilio peroksidu. Į šilto vandens dubenį supilkite stiklinę acto ir vieną valgomąjį šaukštą vandenilio peroksido. Į gautą mišinį pamerkite dėmėtą rūbą ir palaikykite apie 20 minučių. Tuomet drabužį perplaukite šaltu vandeniu ir dar kartą išskalbkite. Jei po vieno tokio bandymo dėmės nedingo, pakartokite procedūrą.

Prieš naudodamiesi bet kuriuo iš šių patarimų, prieš tai patikrinkite valomos medžiagos ar daikto atsparumą minėtoms priemonėms.

Šaltinis
Temos
Specialus projektas „Praktiška“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją