Esminis patarimas, kaip namuose išlaikyti švarą – nusiplaukite rankas, kai tik įžengiate pro jų duris, taip pat stenkitės kuo mažiau daiktų iš lauko neštis į patalpas, kur būnate. Pavyzdžiui: nusivalykite raktus, rankines, telefoną, rankinę ar kuprines kaskart, kai grįžtate. Batus rekomenduojama irgi laikykite vienoje vietoje, kažkur toliau nuo pagrindinių kambarių. Atrodo, daug laiko ir pastangų reikalaujantys dalykai, tačiau prie jų priprasti tikrai nėra sunku.

Svarbiausias patarimas, kaip namuose išlaikyti švarą – nusiplaukite rankas, kai tik įžengiate pro jų duris, taip pat stenkitės kuo mažiau daiktų iš lauko neštis į patalpas, kur būnate.

Virtuvės stalviršiai ir rankenos

Įprasta galvoti apie viryklę ir šaldytuvą kaip pagrindines valomas vietas, tačiau, iš tikrųjų, stalviršiams ir rankenoms reikalinga tokia pati priežiūra. Net jei jie tamsūs ir „plika akimi“ matomų dėmių nėra, nereikia užmiršti bene kasdien juos dezinfekuoti. Pagalvokite, juk grįžę iš parduotuvės ant stalviršių mes dedame daug maišų ar pakuočių iš parduotuvės, produktus, poilsio krepšius iš lauko. Tai paviršiai, ant kurių bakterijos ir virusai gali keliauti iš vienos vietos į kitą.

Kasdienės virtuvėje naudojamos priemonės, pavyzdžiui, maisto pjaustymui skirtos lentelės, taip pat turi būti atidžiai prižiūrimos. Stenkitės kasdien jas išplauti indaplovėje ar po karštu vandeniu. Kita svarbi taisyklė – skirtingiems maisto produktams naudokite skirtingas lenteles. Patogiausia turėti štai šias: žaliai mėsai, žuviai, daržovėms ir universalią.

Kasdienės virtuvėje naudojamos priemonės, pavyzdžiui, maisto pjaustymui skirtos lentelės, taip pat turi būti atidžiai prižiūrimos. Stenkitės kasdien jas išplauti indaplovėje ar po karštu vandeniu.

Kempinės ir kempinėlės – bakterijų šaltinis

Jei virtuvėje pastebite pelėsio kvapą, tai gali būti jūsų kempinė arba rankšluosčiai. Tai vietos, kuriose gali gyventi visa galybė bakterijų. Rankšluosčius reikėtų keisti bene kasdien. Tai nesudarys didelių nepatogumų. Kitas reikalas su vienkartinėmis kempinėlėmis. Jas reikia keisti kasdien, tačiau jos yra sunkiai suyrančios ir labai kenkiančios mūsų gamtai, tad pastovus jų naudojimas – labai prieštarauja ekologijos ir tvarumo idėjoms. Išeitis – ekologiški, daugkartiniai šepečiai, kurie paprastai būna pagaminti iš medienos ir specialaus pluošto, tad gali būti naudojami labai ilgai, tereikia juos kruopščiai plauti.

Indaplovė, šaldytuvas

Nors šaldytuvo valymas daugeliui atrodo kaip sudėtingas darbas, kuriam reikia „prisiruošti“, visgi – viskas paprasčiau nei gali atrodyti. Jam valyti naudokite šiltą vandenį, švelnų muilą ir valymo šluostę. Jei yra tarpelių, kurie sunkiai valomi, – išbandykite seną, nebenaudojamą pagal paskirį dantų šepetėlį arba minkštųjų šerelių skiedinio šepetėlį, kad patektumėte į visus griovelius, tarpelius. Specialistai šaldytuvą valyti rekomenduoja bent vieną kartą per mėnesį.

Jei yra tarpelių, kurie sunkiai valomi, – išbandykite seną dantų šepetėlį arba minkštųjų šerelių skiedinio šepetėlį, kad patektumėte į visus griovelius, tarpelius.

Kavos virimo aparatas

Daugelis žmonių kasdien tiek namuose, tiek darbe naudoja kavos virimo aparatą, tačiau, tvarkydami virtuvę, juos neretai visai užmirštame. Tai gali sukelti pasekmių: jei neliko kavos ar vandens, gali išaugti „pelėsis“, atsirasti antisanitarinis kvapas. Norite to išvengti? Kavos virimo aparatą ir vandens rezervuarą periodiškai nuvalykite drėgna šluoste. Vandens talpyklą, jei ji išsiima, galima išvalyti specialiu šepečiu. Taip pat – tokius technikos prietaisus kaip virdulys, kavos aparatas būtina kartas nuo karto išvalyti priemonėmis, skirtomis kalkėms naikinti.

Vandens čiaupas

Vandens iš čiaupo sudėtyje gali būti mineralų, tokių kaip kalcis, todėl vandens maišytuve kaupiasi įvairios žmogaus organizmui nenaudingos medžiagos, mikrobai. O juk vandenį naudojame tiek maisto gaminimui, tiek jį geriame, plauname rankas, įvairius maisto produktus.

Tikėtina, kad tokių vietų valymui jūs nenorėsite naudoti agresyvios chemijos ar kietų šepečių, kurie gali pažeisti čiaupo dangą. Tam puikiai tiks ir naminės priemonės. Kartais visą kriauklę išvalykite sodos tirpalu. Leiskite šiek tiek pastovėti, o tada nuplaukite šiltu vandeniu.

Unitazas ir aplink jį

Tualetas kaupia bakterijas ir purvą todėl, kad juo naudojamės išties daug. Čia kaupiasi paties įvairiausio tipo nešvarumai, todėl tai namų vieta, kurią reikia prižiūrėti ypač akylai.

Tualetas kaupia bakterijas ir purvą todėl, kad juo naudojamės išties daug. Čia kaupiasi paties įvairiausio tipo nešvarumai, todėl tai namų vieta, kurią reikia prižiūrėti ypač akylai. Norėdami išvalyti išorinius plotus unitazo plotus, pirmiausia keramiką nušluostykite sausa šluoste (nes drėgnas dulkes ir plaukus gali būti sunkiau pasiimti), o po to – universaliu arba vonios kambariui skirtu cheminiu valikliu.

Vonia ir dušas aplink juos

Mes visi mėgstame gražų, švarų dušą. Tai ne tik estetikos klausimas, tai labiau higienos reikalas. Visgi, purvas čia kaupiasi ypač greitai: vandens dėmės, plaukeliai, nešvarumai, rūdys ir nešvarumai. Periodiškai vonią ir dušą valyti būtina, nes kiekvieną kartą, prausdamiesi duše, mes paskirstome tuos nešvarumus ir bakterijas ant visko, kas liečiasi su nešvariu paviršiumi.

Jei turite besikemšančią kanalizaciją, tas nešvarus vanduo „užsistovės“ ir prilips prie vonios šonų, paviršiai pasidarys lipnūs, tad rekomenduojama vonios keramiką valyti kasdien, o kartą per savaitę laiko skirti ir rimtesniam šveitimui. Tai darydami, naudokite ne buitinę chemiją, tačiau ir pirštines bei kaukę, kad apsaugotumėte save.

Vonios kilimėliai

Dar viena varginanti vieta vonioje – įvairūs kilimėliai, kilimai. Nereikia sakyti, kad jie drėgni būna bene kasdien. Juk tokia ir yra jų paskirtis – sugerti drėgmę. Visgi, jie gali būti pilni dulkių, plaukų, kosmetikos pėdsakų, todėl reikėtų ne tik išvalyti grindis po jais, tačiau ir bent kartą per savaitę juos taip pat plauti. Paprastai daugelį kilimėlių galima plauti skalbimo mašinoje. Jei tik gaminio sudėtis leidžia, plaukite kuo aukštesnėje temperatūroje.

Kompiuterio klaviatūra, pelytė, įvairūs pulteliai

Na, o dabar keliaujame į darbo kambarį ar ten, kur laikote kompiuterį, jo priedus, televizoriaus ir kitus pultelius. Šie daiktai gali būti gerokai purvinesni nei jūs manėte. Juose gali būti plaukų, dulkių ir labai daug bakterijų, nes tai kasdien naudojami daiktai, kuriuos paprastai iš rankų į rankas ima visi šeimos nariai.

Jei valote elektroniką, pavyzdžiui, kompiuterio klaviatūrą ar nuotolinio valdymo pultelį, galite naudoti 1/3 vandens ir 2/3 alkoholio mišinį, juo suvilgykite vatos gabalėlį.

Jei valote elektroniką, pavyzdžiui, kompiuterio klaviatūrą ar nuotolinio valdymo pultelį, galite naudoti 1/3 vandens ir 2/3 alkoholio mišinį, juo suvilgykite vatos gabalėlį. Pirmiausia tiesiog nuvalykite vietą (naudodamiesi dantų šepetėliu, kad patektumėte į sunkias vietas), o tada dar pavalykite su pasigamintu tirpalu. Šiuos prietaisus valyti yra šiek tiek sudėtingiau, nes reikia juos saugoti nuo didelės drėgmės.