Atlikite „namų darbus“

Natūralu, kad prieš pradedant planuoti šventinį apsipirkimą, pirmiausia svarbu žinoti, kiek žmonių dalyvaus šventėje ir kokie jų valgymo įpročiai. Galbūt jūsų dėdė visada mėgsta pakartoti, o vienam iš pusbrolių salotų lėkštė yra persivalgymas.

Kaip įprasta, Kūčių dieną mėsos nevalgoma, o Kalėdų stalas dažnai būna nuklotas mėsos patiekalais. Tačiau gali nutikti taip, jog ant švenčių stalo dominuos vien žuvis, o gardžiai apskrudusi antis taip ir liks tik svečių svajonėse. Kad išvengtumėte tokio scenarijaus, neprošal būtų sudaryti pirkinių sąrašą.

Rekomenduojama pasidomėti, ar svečiai laikosi specialių dietų, pavyzdžiui, vegetarizmo, veganizmo, ar turi alergijų. Verta nepamiršti ir tokio paprasto fakto, kad įprastai suaugusieji suvalgo daugiau, o vaikams reikia mažesnių porcijų.

Tiksliai suskaičiuokite, kiek žmonių dalyvaus, pasidarykite sąrašą ir bent jau preliminariai įvertinkite jų mitybos įpročius.

Maisto kiekis šventiniam stalui

Visgi kiekvienam šventiniam stalui galioja kelios bendros normos, kurias rekomenduoja mitybos specialistai.

Pagrindinio patiekalo, pavyzdžiui, keptos žuvies ar mėsos, reikėtų apie 200 g žmogui. Garnyrų, tokių kaip bulvės, ryžiai ar keptos daržovės, pakanka apie 100–150 g. Daržovių salotų, tiek Kūčioms, tiek Kalėdoms, reikėtų po 100–150 g vienam svečiui. Desertams, pavyzdžiui, pyragams, sausainiams ar kūčiukams, skirkite po 100–150 g.

Kūčių vakarienei, laikantis tradicijų, ant stalo privalo būti 12 patiekalų, maisto kiekis turėtų natūraliai pasiskirstyti. Silkės turėtų užtekti apie 50–100 g žmogui, burokėlių ar baltos mišrainės – 100 g, o kūčiukų – apie 50 g. Pridėjus, pavyzdžiui, grybų sriubą, kisielių ir riešutus, vakarienė tampa soti, bet neperkrauta.

Kalėdų stalas, kuriame pagrindinis dėmesys skiriamas mėsos patiekalams, dažniausiai būna sotesnis. Čia keptai paukštienai ar kepsniams skaičiuokite po 200–250 g vienam asmeniui. Desertai, pavyzdžiui, Kalėdinis pyragas, tortai ar saldainiai, turėtų sudaryti apie 100 g porciją žmogui.

Gėrimų ir užkandžių proporcijos

Šventiniu laikotarpiu nepamirškite pasirūpinti ir gėrimais. Vandens reikėtų bent jau pusės litro vienam asmeniui, o sulčių ar gaiviųjų gėrimų – apie 300 ml. Jei tiekiamas vynas, 1 butelio užteks 4–5 žmonėms.

Jeigu vakarienė trunka ilgai, užkandžiai tampa itin svarbūs. Paruoškite apie 100–200 g užkandžių, pavyzdžiui, silkės, mišrainių ar riešutų, vienam žmogui. Per Kūčias, kai dominuoja lengvesni patiekalai, svečiai linkę ragauti visko po truputį, tad maisto kiekis gali būti mažesnis, tačiau patiekalų įvairovė – didesnė.

Kaip išvengti maisto likučių?

Norint išvengti maisto švaistymo, geriausia ruošti patiekalus mažesnėmis porcijomis, bet užtikrinti įvairovę. Jei planuojate didesnę šventę, visuomet galite turėti papildomų produktų, kuriuos greitai paruošite, jeigu maisto visgi pritrūktų. Taip pat svarbu įvertinti, jog dalis svečių gali nuspręsti valgyti mažiau arba atsisakyti kai kurių patiekalų.

Jei po švenčių maisto likučių visgi atsirado, neskubėkite jų išmesti. Suprantama, kad nenorite valgyti to paties maisto 3–4 dienas iš eilės, tačiau to ir nereikės. Internete galima rasti puikių receptų ir maisto likučius paversti unikaliais patiekalais, kurie nustebins ir jus pačius.

Apskaičiuoti maisto kiekį šventėms – tai subtilus balansas tarp tradicijų, svečių poreikių ir protingo planavimo. Taigi nepirkite ir neruoškite daugiau nei reikia – vartokite saikingai ir nepersivalgykite.

Gražių ir gardžių švenčių!