Pradėkime nuo šiek tiek pagrindų. Kas yra opioidai? Respublikinis priklausomybių ligų centras (RPLC) juos įvardija kaip narkotikus – tokius, kaip heroinas, aguonų nuoviras („širka“, „chanka“), metadonas, morfijus, fentanilis ir kt. Visi jie veikia opioidinius receptorius žmogaus organizme, sukeldami raminamą, euforišką, mieguistą būseną, malšindami skausmą, lėtindami žmogaus kvėpavimą.

Pasak RPLC, būtent pastarasis poveikis yra pavojingiausias gyvybei – pavartojus per didelę opioidų dozę, kvėpavimas nuslopinamas per daug, o be jokios pagalbos žmogus miršta dėl deguonies trūkumo. Tris iš keturių perdozavimo atvejų asmuo, patiriantis perdozavimą, yra ne vienas, todėl labai svarbu, kad patys narkotikų vartotojai, jų artimieji, draugai ir kiti potencialūs perdozavimo situacijos liudininkai būtų apmokyti ir žinotų, ką daryti.

Opioidai gali būti natūralios kilmės (morfinas, kodeinas gaunami iš aguonų), sintetiniai, pavyzdžiui, kai kurie nuskausminantys vaistai, ir pusiau sintetiniai kaip heroinas. Kai kurie sintetiniai opioidai plačiai vartojami medicinoje: tramadolis, fentanilis, metadonas ir kt.

Neretai opioidai tampa didžiule pagalba žmonėms, kenčiantiems didelius lėtinius skausmus.

Priklausomybė nuo opiumo gyvavo jau XIX amžiuje

Kaip pasakojo Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės gydytojas toksikologas dr. Robertas Badaras, priklausomybė nuo opiumo yra gana senas reiškinys – jau XIX amžiuje nuo jo buvo priklausomi net ir garsūs rašytojai, pavyzdžiui, Dikensas, Baironas ir kiti.

Robertas Badaras

Šiandien šis preparatas vis dar plačiai naudojamas ir skiriamas pacientams, pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose ar Jungtinėje Karalystėje stipriam viduriavimui malšinti.

Kitas žymus šios šeimos medikamentas yra morfijus, kuris buvo atskirtas nuo opiumo XIX amžiuje. Tai buvo pirmasis aktyvus alkaloidas. Po Amerikos pilietinio karo morfijus buvo prilyginamas košmarui, nes maždaug pusė milijono karių tapo priklausomi nuo medikamento. Toks reiškinys netgi gavo atskirą pavadinimą – „karių liga“.

„Kitas žingsnis yra heroinas. Jo istorija yra įdomi. Mokslininkai sukūrė naują vaistą, kuris buvo priklausomybės nesukeliantis pakaitalas kariams, priklausomiems nuo morfijaus. 1902 metais pasireiškė pirmosios priklausomybės nuo heroino, tada pavadintos heroinizmo liga“, – pasakojo dr. R. Badaras.

Dar vienas žingsnis yra fentaniliai ir oksikodonas.

„Nors daug kas galvoja, kad oksikodonas naujas vaistas, bet iš tiesų jam apie 100 metų. Jis buvo sukurtas tikintis, kad turės tą patį skausmą malšinantį efektą, bet nesukels priklausomybės. Ką turime šiandien? Dabar tai vienas iš pagrindinių medikamentų, kuris daug naudojamas JAV. Statistika rodo, kad oksikodono vartojimas JAV smarkiai auga, – Priklausomybių ligų konferencijoje Seime sakė dr. R. Badaras.

– Iki šiol yra didelė problema, susijusi su fentanilio sintetiniais pakaitalais. Dauguma jų nėra legalūs ir patvirtinti. 2017 metais daugiau kaip 47 tūkstančiai amerikiečių mirė nuo opioidų perdozavimo. 2010 metais pradėta siekti sumažinti opioidų skyrimą, bet tada pradėjo augti heroino skaičiai.“

Vaistai

Toks procesas tęsėsi iki 2013 metų, kai atsirado sintetiniai opioidai. Jie aplenkė heroiną ir receptinius opioidus.

„Įvedus tam tikras priemones, 2018 metais su opioidais susijusių mirčių skaičius sumažėjo 2 proc. Tai nėra labai daug, bet taip pat svarbu“, – kalbėjo gydytojas toksikologas.

Bijo vartoti tie, kam tikrai jų reikia

Dr. R. Badaro teigimu, pagal statistiką, maždaug 21-29 proc. pacientų, kuriems gydytojai išrašė opioidų malšinti lėtinį skausmą, vartoja juos netinkamai ir didesnėmis nei išrašytos dozės. Įdomu tai, jog opioidai gali sukelti hyperalgesiją, kai jautrumas skausmui padidėja ir žmogus į tą patį skausmą reaguoja blogiau nei prieš tai.

„Kalbant apie Lietuvą, nesvarbu, koks stiprus skausmas, žmonės bijo tapti narkomanais ir nėra linkę vartoti opioidų. Galvoja, kad tapus priklausomu išeities nebebus, įsivaizduoja, kad detoksikacijos procesas yra labai skausmingas“, – pasakojo gydytojas toksikologas.

Oficialūs Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad nors šis medikamentas yra pavojingas, tačiau kai kuriais atvejais būtinas. Pagrindiniai yra morfijus ir opijus. Juos, paskirtus gydytojo, vartoti galima, bet labai svarbu išlaikyti balansą.

Visgi, lietuviai mieliau renkasi kentėti skausmą nei vartoti paskirtus opioidus. Gydytojo teigimu, tokia praktika tikrai nėra sveikintina.

„Pažvelgus į Lietuvos statistiką dėl opioidų vartojimo, vaizdas yra liūdnas, nes suvartojame jų labai mažai. Kalbame apie žmones, kuriems jų tikrai reikia dėl patiriamo skausmo. Taip yra todėl, kad esame pilni baimių“, – paaiškino gydytojas.

Ar priklausomybės rizika paveldima? Dr. R. Badaras atsakė: tikrai taip.

Buvo atliktas tyrimas, kuris nustatė, kad priklausomybė yra maždaug 50 proc. paveldima. Tad prieš pradedant vartoti opioidus reikėtų atlikti genetinį tyrimą.

Gražuolė ar pabaisa?

Po skausmo malšinimo opioidais pacientui gali prireikti detoksikacijos norint atsikratyti priklausomybės. Detoksikacija yra pradinis kompleksinio gydymo etapas, kuris turi būti planuojamas tik kartu su tolimesniu priklausomybės gydymu.

Pasak dr. R. Badaro, tai yra geras problemos sprendimo būdas, tačiau, remiantis PSO, daug pacientų palieka gydymo įstaigą, kai procesas yra dar ne visai baigtas. Skaičiuojama, kad net iki 80 proc. pacientų detoksikacijos programoje nesudalyvauja iki galo.

Namų vaistinėlė

Gydytojas toksikologas pasakoja, kad ir Lietuvoje su kolegomis atliko tyrimą šia tema. Buvo tiriamas 41 pacientas, kentęs lėtinį skausmą ir ilgą laiką vartojęs opioidus. Daugiau nei pusę pacientų sudarė vyrai, jų vidutinis amžius buvo 57 metai.

„Rezultatai: vidutinė detoksikacijos trukmė buvo ilgesnė maždaug 3 dienomis nei vartojant opioidus rekreacijos tikslais. Visais atvejais detoksikacija buvo baigta ir, deja, tik 14 pacientų davė sutikimą juos stebėti 2 sav. po to. Po 3 mėnesių išėjus iš ligoninės atlikus detoksikaciją, vartojamos opioidų dozės buvo žymiai sumažėjusios nei prieš tai. Buvo pastebėta, kad žmonių gyvenimo kokybė po detoksikacijos žymiai pagerėjo. Opioidų nauda yra tikrai didelė, jei tiek gydytojas, tiek pacientas suvokia, kad prireikus gali būti pritaikytas detoksikacijos procesas“, – apibendrino gydytojas toksikologas.

Ir pridūrė: „Opioidai – gražuolė ar pabaisa? Manau, kad abu.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (9)