Planuoti savaitės vakarienių meniu verta mažiausiai dėl trijų priežasčių
1. Apsipirkti pakaks 1-2 kartus per savaitę, tad taupysite laiką ir tuo pačiu išvengsite nereikalingų pagundų, gerokai paploninančių piniginę. Namuose turėdami visų reikiamų produktų, nesiblaškysite ir neprisipirksite to, ko jums tikrai nereikia.
2. Iš anksto planuodami savaitės meniu, galėsite sumaniau apsipirkti. Prekybos tinklai kiekvieną savaitę skelbia akcijas tam tikroms prekėms ar prekių grupėms, tad atidžiai panagrinėję geriausius savaitės pasiūlymus, galite sutaupyti net ir ne vieną dešimtį eurų. Tuo pačiu bus paprasčiau pasirinkti, kuo save palepinti: tarp vištienos blauzdelių ir vištienos filė rinkitės tą produktą, kuriam taikomas patrauklesnės kainos pasiūlymas.
3. Nereikės trypčioti prie šaldytuvo svarstant, ką gi šį kartą pasigaminus. Produktai supirkti, meniu paruoštas, teliks pasigaminti ir mėgautis.
„Pirkinių sąrašo susidarymas prieš einant į parduotuvę – ne tik puiki ir labai paprasta priemonė sutaupyti pinigų, bet ir būdas, padedantis kovoti su maisto švaistymu. Apsipirkinėdami su sąrašu, išvengsite impulsyvių pirkinių, o planuodami pirkinius pagal prekybos tinklo kainų leidinį, sutaupysite tikrai ženklią pinigų sumą", – sako prekybos tinklo „Iki" komunikacijos vadovė Vaida Budrienė.
Visos savaitės vakarienėms – 20 eurų
Projekto „Sumanaus taupymo planas“ komanda nutarė paeksperimentuoti ir pažiūrėti, kiek kainuos pagrindinių produktų krepšelis visos savaitės vakarienėms. Ką gaminti, sprendėme atsižvelgdami į šios savaitės kainų leidinį, juk akcijos – puiki galimybė daugiau sutaupyti. Bendra krepšelio suma šį kartą siekė 18 eurų ir 43 cnt.
Svarbiausiais ingredientais krepšelyje tapo šviežia viščiukų broilerių šlaunelių mėsa, kiaulienos mentė be kaulo ir bulvės, kurios taps ne tik garnyru, bet ir gardžiais tradiciniais bulviniais blynais. Atkreipkite dėmesį, kad vakarienėms ruošti reikės keleto papildomų ingredientų, kurių greičiausiai turėsite savo namuose – prieskonių, pagardų, aliejaus.
Pasirinktų produktų pakaks paruošti 7 skirtingoms, taupioms vakarienėms.
Pirmadieniui – makaronai su vištiena
Kol makaronai verda, keptuvėje ant aliejaus pakepinkite smulkiai pjaustytus svogūnus ir tarkuotas morkas. Kai daržovės suminkštės, dėkite kubeliais pjaustytą vištienos šlaunelių mėsą. Pagardinkite druska ir pipirais, mėgstamais prieskoniais ar pomidorų padažu. Išvirusius makaronus nukoškite, suberkite į keptuvę kartu su morkomis bei svogūnais ir leiskite jiems 5 minutes pakaitinti šonus ir sugerti skonius.
Antradieniui – kiaulienos karbonadai su traškia plutele
Maždaug 1 cm storio kiaulienos mentės pjausnius išmuškite, kad jie būtų kuo plonesni, pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais. Pamirkykite kiaušinio plakinyje, tuomet – džiūvėsėliuose. Keptuvėje kiekvieną pusę kepkite maždaug po 2 minutes, kol plutelė taps traški ir įgaus auksinį atspalvį. Patiekite su bulvėmis ar bulvių koše.
Trečiadieniui – tradiciniai bulviniai blynai
Bulves (maždaug 4 vnt.) ir nedidelį svogūną smulkiai sutarkuokite, nuspauskite skysčių perteklių. Kiaušinį išplakite su žiupsniu druskos, supilkite į tarkius, išmaišykite. Jei namuose turite užsilikusių daržovių – įtarkuokite ir jas. Kepkite aliejuje, kol blynai gražiai paruduos ir taps traškūs.
Ketvirtadieniui – traškios vištienos juostelės su ryžių garnyru
Vištienos šlaunelių mėsą supjaustykite tolygiais norimo dydžio gabaliukais (geriausia – maždaug 3 cm pločio). Kiekvieną gabalėlį pamirkykite kiaušinio plakinyje, tuomet gerai apvoliokite džiūvėsėliuose. Pakartokite tą patį dar kartą. Taip vištienos juostelės bus tikrai traškios. Paruoštas vištienos juosteles dėkite į gerai keptuvėje įkaitintą aliejų (jo nepagailėkite) ir kepkite iš abiejų pusių maždaug po pusantros minutės. Patiekite su ryžių garnyru.
Penktadieniui – kiaulienos suktinukai su svogūnais
Maždaug 1 cm storio kiaulienos mentės pjausnius išmuškite, kad jie būtų kuo plonesni, pagardinkite druska ir maltais juodaisiais pipirais. Keptuvėje pakepinkite svogūnus, juos pagardinkite prieskoniais ir suvyniokite į kiaulienos pjausnius. Pašaukite į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių ir kepkite maždaug 40 minučių. Patiekite su virtomis ar keptomis bulvėmis, kopūstų ar morkų salotomis.
Šeštadieniui – vegetariški balandėliai su bulvių ir pievagrybių įdaru
Bulves nuskuskite, nuplaukite, supjaustykite ketvirčiais ir išvirkite sūdytame vandenyje. Kai bulvės išvirs, jas nukoškite ir sugrūskite iki vientisos masės. Kol bulvės virs, nuskuskite ir stambiai sutarkuokite morką, kubeliais susmulkinkite svogūną, pievagrybius taip pat supjaustykite. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir pakepinkite šiuos ingredientus keletą minučių, kol suminkštės. Iškepusias daržoves sumaišykite su grūstomis bulvėmis, pagardinkite druska ir pipirais.
Puode užvirinkite vandenį ir sudėkite kopūstų lapus kelioms minutėms pavirti. Atsargiai ištraukite iš vandens, nusausinkite ant popierinio rankšluosčio ir išpjaukite storąją kopūsto lapo dalį – lapkotį. Ant kiekvieno lapo dėkite po gerą šaukštą paruošto įdaro ir suvyniokite balandėlius. Keptuvėje vėl įkaitinkite šiek tiek aliejaus, sudėkite balandėlius ir pakepinkite iš abiejų pusių. Tuomet perkelkite juos į tą patį puodą su vandeniu, kuriame ką tik virė kopūstai. Vandens turi būti tiek, kad tik šiek tiek apsemtų balandėlius. Įkrėskite į vandenį pomidorų padažą, įmeskite kelis lauro lapelius ir patroškinkite ant vidutinės kaitros maždaug pusę valandos.
Sekmadieniui – sočioji kopūstų sriuba
Keptuvėje pakepinkite kubeliais pjaustytus svogūnus ir morkas. Juostelėmis supjaustykite maždaug trečdalį svogūno, kelias bulves. Į puodą įpilkite vandens, įmeskite sultinio kubelį, sudėkite kepintas daržoves, bulves ir kopūstus. Sriubai užvirus, sumažinkite kaitrą ir virkite, kol daržovės suminkštės. Valgykite su šviežia duonele.