Priežastys, lemiančios akių sausumą
„Akių sausumo problema nėra nauja. Kasdien susiduriu su pacientais, kurie skundžiasi sudirgusiomis, išsausėjusiomis, pavargusiomis akimis. Tik pastebiu, kad pastaruoju metu tai vargina vis jaunesnius žmones, pasireiškia dažniau, nei mums gali atrodyti. Manoma, kad netgi vienas iš trijų žmonių susiduria su nepakankama ašarų gamyba arba ašarų sudėties pokyčiais. Tiek viena, tiek kita problema lemia akių sausumą“, – sakė „Northway“ gydytoja oftalmologė dr. D. Montvilaitė.
Paklausta, kokie veiksniai turi įtakos, kad akys ima sausėti, gydytoja oftalmologė paaiškino, kad akis, kaip organas, labai susijęs su kitomis mūsų organizmo sistemomis: endokrinine, nervų, imunine, kraujotakos. Tad turint kokių nors sutrikimų, pavyzdžiui, sergant endokrininėmis ligomis, vartojant tam tikrų grupių vaistus gali pasireikšti akių sausumas.
Ji pridūrė, kad svarbu nepamiršti, jog žalą daro ir saulės ultravioletiniai spinduliai, oro srovės, kai yra labai karšta ir labai sausas oras, taip pat ir kondicionieriai.
„Akių sausumą gali lemti ir nešvari aplinka, kurioje yra dūmų, daug dulkių, mikroorganizmai, alergenai, kosmetinės priemonės – tokios kaip prausiklis, muilas, šampūnas ir pan. Kartais net ne vienas veiksnys gali turėti įtakos mūsų sausai akiai“, – sakė dr. D. Montvilaitė.

Lindėdami ekranuose pamirštame mirksėti
Prie akių išsausėjimo, gydytojos oftalmologės teigimu, prisideda ir nuolatinis lindėjimas ekranuose: „Pats akies paviršius turi būti visiškai sveikas, čia itin svarbų vaidmenį atlieka ašarų plėvelė. Ji yra plona, sudėtingos sandaros ir padeda išlaikyti vientisumą akies paviršiuje. Tačiau, kai ašarų plėvelė yra sutrikdoma, įvyksta pažaida ir pradedame jausti diskomfortą.
Taigi, kas įvyksta kalbant apie ekranus: kompiuterio, telefono, planšetės, televizoriaus? Žmogus žiūri labai susikoncentravęs ir automatiškai jo mirksėjimas labai suretėja. Mes turėtume mirksėti apie 15–20 kartų per minutę, o pradedame mirksėti gerokai mažiau.
Tyrimais įrodyta, kad sumirksėjimas ypač pagerina akies būklę, tad, jei žmogus dažniau sau primena, kad reikia tai daryti, ypač – įtemptai dirbant kompiuteriu, jo akių būklė itin pagerėja. Bet, aišku, mes apie tai daug negalvojame, nes esame susikoncentravę į atliekamą darbą. Įrodyta, kad tokiu atveju mirksėjimo dažnumas gali sumažėti net 66 proc.
Tyrimais įrodyta, kad sumirksėjimas ypač pagerina akies būklę.
Kita priežastis, kalbant apie ekranus, yra spinduliuotė – mėlynos šviesos spinduliai, kurie taip pat veikia mūsų akis.“
Dr. D. Montvilaitė užsiminė, kad anksčiau žmonija neturėjo tokių problemų dėl akių, nes nežiūrėdavo tiek daug iš arti: „Mūsų akis sukurta taip, kad, kiek laiko mes žiūrime iš arti, tiek turėtume žiūrėti ir į tolį. O dabar turime didžiulių trumparegystės problemų, jų ir dažnis, ir laipsnis didėja, sausumo problema dažnesnė. Taigi visa tai intensyvėja, jaunėja, dažnėja ir to daugėja. Todėl reikėtų pagalvoti apie tai, kiek laiko per dieną praleidžiate prie ekranų, žiūrėdami įtemptai ir iš arti.“

Prisideda prie prastesnio regėjimo
Gydytojos oftalmologės teigimu, akių sausumo problema prisideda ir prie prastesnio regėjimo: „Tikrai taip. Pavyzdžiui, atvyksta žmogus po kataraktos operacijos, ji atlikta labai gerai, o žmogus nėra patenkintas regėjimu. Paaiškėja, kad akies paviršiaus vientisumas yra pažeistas dėl to, jog akis yra labai sausa. Nuo to sausumo jau yra susidariusi ragenos – priekinio akies segmento – pažaida.
Nors operacija padaryta gilesnių akies optinių terpių, bet realiai turi įtakos būtent priekinis akies paviršius, nes akis yra nepakankamai drėkinama. Ašarų plėvelė yra nestabili, žmogus tikrai nesijaučia komfortiškai, dėl to jo rega gali kisti ir gali būti, kad vieną dieną jis tarsi mato geriau, kitą dieną – blogiau, atsiranda perštėjimas, norisi trinti akis ir dėl to labai nukenčia žmogaus gyvenimo kokybė.“
Ką daryti pajutus, kad vargina sausos akys
Paklausta, kada reikėtų susirūpinti nemaloniu pojūčiu akyse ir nenumoti į tai ranka, dr. D. Montvilaitė sakė, kad, pirmiausia reikėtų įsivertinti, kiek ši problema vargina ir kiek dėl to blogėja jūsų gyvenimo kokybė.
„Ar tai yra vienmomentis epizodas, kai, tarkime, turėjote ilgą rašto darbą, daug valandų praleidote prie kompiuterio, mažai ilsėjotės, jaučiatės taip, lyg jūsų akys „degtų“, būtų „pripiltos žvyro“, įsitempusios, pavargusios. Tokiu atveju gali užtekti nueiti į vaistinę ir įsigyti gerus, kokybiškus lašus, pasikonsultavus su vaistininku. Jų palašinus problema per kelias dienas turėtų išnykti.
Tačiau, jeigu naudojate lašus, bet problema išlieka, jokios kitos pagalbinės drėkinamosios priemonės, pertraukos, grynas oras nepadeda, jau atsikėlę ryte jaučiate tą jausmą, tikrai rekomenduočiau nebelaukti, neeksperimentuoti su skirtingais akių lašais ir apsilankyti pas gydytoją. Jis, įsigilinęs į jūsų problemą, paskirs specialų gydymą. Nes kartais vien drėkinamųjų lašų gali nepakakti, tai gali pereiti į uždegiminį procesą, kai jau reikia ir receptinių vaistų.“

Tyrimai akių sausumo priežasčiai nustatyti
Pasiteiravus, kokie tyrimai atliekami akių sausumo priežasčiai nustatyti, gydytoja oftalmologė išskyrė keletą pagrindinių: „Dažniausiai taip nutinka dėl sutrikusios ašarų gamybos – tai gali lemti tam tikri veiksniai, tam tikros ligos, buvusios operacijos, pavyzdžiui, vokų ar kitos. Tam yra atliekamas Širmerio testas – ašarų sekrecijos tyrimas, per kurį nustatoma, ar ašarų kiekis yra pakankamas.
Kita priežastis, taip pat turinti nemažą įtaką, yra nekokybiška ašarų sudėtis. Tai reiškia, kad trūksta arba vandeninės, arba riebalinės dalies. Yra atliekamas specifinis tyrimas ir pasižiūrima, taip paprastai pasakius, ar ta ašara yra labai druskinga.
Taip pat įvertinama vokų kraštuose esančių meibomo (riebalinių) liaukų, kurios vaidina nemažą vaidmenį, kalbant apie sausas akis, funkcija. Jeigu ji yra sutrikusi, tai mums duoda tam tikrą supratimą, kas gali būti. O gali būti tam tikros gretutinės ligos, kurios tai išprovokuoja.
Taigi įvertinami šie aspektai ir žiūrima, ar tai jau yra uždegiminis procesas ir reikia imtis rimtesnio gydymo, ar užtenka kokių nors drėkinamųjų akių lašų.“
Kaip gydomos sausos akys
Dr. D. Montvilaitės teigimu, dažniausiai sausos akys pradedamos gydyti skiriant drėkinamuosius akių lašus. Tačiau būna taip, kad pacientai, juos kurį laiką panaudoję, grįžta. Gydytoja oftalmologė paaiškino, kad akių lašai vieni kitiems nelygūs, o vaistinėse jų pasirinkimas – gausus. Vieniems tie, kuriuos įsigijo, kuo puikiausiai tinka, kitiems – ne. Todėl čia prisireikia gydytojo, kad šis išsiaiškintų, kokios ašarų, jos susidaro iš trijų sluoksnių, komponentinės dalies – vandeninės ar riebalinės – trūksta ir pagal tai parenkami akių lašai.
„Jeigu tų lašų neužtenka, gali būti skiriami ašarų kamštukai. Tarkime, jeigu ašarų gamyba yra sutrikusi ir jų pagaminama per mažai, į ašarų kanalėlius gali būti įdedami ašarų taškelių kamštukai. Jų funkcija – kad kuo daugiau pasigamintų ašarų išsilaikytų ant akies obuolio ir nesubėgtų į ašarinį nosies kanalą.
Jeigu yra riebalinio sluoksnio trūkumas – taikomas fototerapinis gydymo metodas. Tai yra skirtingo intensyvumo šviesos terapija. Ji koncentruojasi į meibomo liaukas, organizmo ląstelėse aktyvina šilumos reakciją, kad meibomo liaukos atsipalaiduotų ir išeitų daugiau sekreto, kuris stabilizuoja ašarų plėvelę. Bet čia kalbame tiesiog apie sausas akis.
O, jeigu gydytojas oftalmologas mato, kad akių sausumas yra tiek įsisenėjęs, jog jau perėjo į uždegiminį procesą, tada jau skiriamas priešuždegiminis gydymas – steroidiniai lašai, kurie slopina uždegimines reakcijas ir tokiu būdu nutraukia tą užburtą ratą. Tačiau kartu su šiuo gydymu taikomas ir drėkinamasis gydymas. Gydymo pabaigoje paliekamas tik drėkinamasis gydymas, kuris skiriamas ilgą laiką“, – paaiškino dr. D. Montvilaitė.

Patarimai, ko nedaryti ir ką būtinai daryti
Gydytoja oftalmologė sakė, kad tuo laikotarpiu, kai susiduriama su akių sausumo sindromu, akis reikėtų pasaugoti ir kai kurių dalykų privengti: „Laikinai atsisakyti kontaktinių lęšių, nes jie yra vienas tų veiksnių, kuris tam irgi turi didelės įtakos. Yra pastebėta, kad pirtis, baseinas ištraukia drėgmę ir skatina akies sausumą, tad tuo etapu patartina juose nesilankyti.
Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į preparatus, jeigu kokius nors tuo metu vartojate, nes netgi nekalti antihistamininiai preparatai, kurie skiriami nuo alergijos, taip pat kardiologiniai ar kitų grupių vaistai gali sukelti ir skatinti akies sausumą.
Atšilus orui, prasidėjus žydėjimui, ore atsiranda daug žiedadulkių. Jeigu žmogus joms alergiškas, veikiausiai imsis tam tikrų priemonių. Tačiau, jeigu žmogus ir nėra joms alergiškas, bet ore tvyro labai daug dulkelių, grįžus namo reikėtų kruopščiau nusiplauti rankas, veidą, nedėvėti lęšių, į lauką eiti su apsauginiais akiniais nuo saulės. Mes net nesusimąstome, kad visos tos mikroskopinės dalelės nusėda tiek ant mūsų veido, tiek ant rankų ir turi įtakos sausai akiai.

Ir, be abejo, kaip jau kalbėjome, nepamiršti akių pailsinti nuo ekranų. Žmonės mėgsta klausti, kiek laiko jie gali dirbti kompiuteriu. Bet čia svarbu suprasti, ne kiek laiko galite dirbti, o tai, kad dirbdami nuolat turite daryti pertraukas. Pavyzdžiui, dirbate valandą, atsitraukti nuo ekrano reikėtų ne po valandos, o bent jau po 20–30 minučių ir pailsinti akis. Nes nepertraukiamai sėdėti valandą žiūrint į ekraną yra kur kas blogiau, nei dirbti tris keturias valandas, darant pertraukas.
Taip pat būtų gerai įsilašinti akių lašų, pakeisti aplinką, pasivaikščioti. Ir nepamiršti gryno oro šviesiu paros metu, nes tai yra tas laikas, kai mūsų akys labiausiai džiaugiasi ir labiausiai pailsi.“
