Kompleksinių nosies operacijų metu Lietuvoje įprastai dirba du gydytojai – ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojas bei plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas. Kiekvienas iš jų – savo srities profesionalas, o suvieniję jėgas šie specialistai tampa puikia komanda. Apie pačią kompleksinę nosies operaciją, pasiruošimą jai bei atsistatymą po operacijos išsamiai sutiko papasakoti medicinos centro „Northway“ gydytoja otolaringologė Ernesta Morozaitė bei plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas Darius Jauniškis.
Tinkamas kvėpavimas – būtinas kiekvienam žmogui
Jei norite įsivaizduoti, ką kasdien jaučia žmogus, kenčiantis dėl kvėpavimo problemų, pabandykite pakvėpuoti per užspaustą nosį arba pro šiaudelį. Gydytoja E. Morozaitė įsitikinusi – taip eksperimentuojant greitai gali pradėti skaudėti galva, pasidalyti silpna, gali pradėti greičiau plakti širdis. Juk organizmas negauna pakankamai deguonies, kuris yra tiesiog būtinas kiekvienam iš mūsų.
„Mūsų organizmui kvėpavimas nosimi yra gyvybiškai svarbus. Nosis išvalo orą, jį sušildo, padrėkiną, prisotina įkvėptą orą azoto oksidu. Dėl šių priežasčių deguonies įsotinimas plaučiuose pagerėja. Kvėpavimas nosimi yra nepaprastai svarbus nuo pat gimimo. Tinkamai kvėpuojant žmogaus veido kaulai auga tolygiai, formuojasi platūs kvėpavimo takai ir geras sąkandis. Apsunkintas kvėpavimas nosimi gali iššaukti miego problemas, o taip didėja ir insulto, arterinės hipertenzijos rizika. Žmogus, kuris blogai kvėpuoja nosimi, gali jausti nuolatinį nuovargį, mieguistumą, dėmesio koncentracijos sutrikimus. Todėl nosies problemos tikrai gali bloginti gyvenimo kokybę“, – pabrėžia pašnekovė.
Dėl šių priežasčių, anot specialistės, pacientui, kuris skundžiasi apsunkintu kvėpavimu nosimi ir yra nepatenkintas savo nosies forma, gali būti rekomenduojama kompleksinė operacija: nosies pertvaros korekcija, apatinių kriauklių plastika, kartu su rinoplastika.
„Tačiau labai norėčiau atkreipti dėmesį į tai, kad nosies išvaizda po estetinės operacijos taip pat labai priklauso nuo to, ar yra nosies pertvaros iškrypimas. Nežymus pertvaros iškrypimas, kuris gali ir neturėti įtakos kvėpavimo pakitimams, gali sukelti tempimą. Iškrypimo nekoreguojant, deja, rezultatas po estetinės operacijos nedžiugins“, – nurodo medikė.
Dėl šios priežasties specialistė rekomenduoja neskubėti priimti sprendimus ir visada pasitarti su profesionalais.
„Šalutinis“ efektas – grožis
Otolaringologė įsitikinusi – kompleksinės operacijos metu neretai pacientai „nušauna“ net ne du, o tris „zuikius“ vienu metu.
„Po tokių operacijų pacientai gali džiaugtis ne tik geru kvėpavimu per nosį, nosies formos pokyčiais, bet ir susigrąžinti pasitikėjimą savimi. Žinoma, viskas priklauso ne tik nuo paciento lūkesčių, gydytojų ir jų komandos profesionalumo, tačiau ir anatominių nosies savybių. Kartais dėl nosies deformacijos ar buvusių traumų tampa sunku gerai atlikti nosies pertvaros korekciją be rinoplastikos. Man, kaip ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojai, svarbiausia yra atkurti žmogui puikią kvėpavimo funkciją. Ne paslaptis, kad yra tokių sutrikimų, pavyzdžiui – nosies vožtuvų nepakankamumas, kuomet įmanoma atlikti tik rinoplastiką. Tada aš pacientams sakau, kad šiuo atveju operacinio kvėpavimo nosimi atstatymo šalutinis efektas – grožis“, – pasakoja specialistė.
Į konsultacijas atveda ir antrosios pusės
Ji dalinasi, kad dėl kvėpavimo takų problemų į ją dažniau kreipiasi vyrai. Pasitaiko ir tokių situacijų, kuomet gydytojo konsultacijai juos užregistruoja antrosios pusės, kurios neapsikenčia bemiegių naktų.
„Ir tai visiškai normalu. Nuolatos karkiantis vyras pašonėje gali išvesti iš proto. Juokas juokais, bet kartais nosis būna pagrindinė kaltininkė dėl barnių, kylančių santykiuose. O ir patys vyrai ateina pervargę, neišsimiegoję, skundžiasi skaudančia gerkle, galvos skausmu“, – teigia pašnekovė.
Gydytoja E. Morozaitė nurodo, kad taip pat pacientai dažniau į ją kreipiasi dėl nosies pertvaros iškrypimo, dėl kurio kalta būna patirta trauma. Kiek rečiau kreipiamasi dėl įgimtų dalykų.
„Tiesą sakant vyrai yra ryžtingesni operaciniam gydymui. Nosies operacijos tebėra apipintos įvairiausiais mitais, kurie remiasi senolių patirtimi. Dėl šių mitų kaltės žmonės delsia, bando įvairiausius purškalus, kurie pridaro dar daugiau žalos. Kai kuriems atrodo, kad kvėpavimas burna gali pilnai kompensuoti nosį. Deja, kvėpavimas burna yra nenormalu tiek vaikui, tiek ir suaugusiam“, – pabrėžia specialistė.
Specialaus pasiruošimo operacijai nėra
Otolaringologė paaiškina, kad nosies pertvaros ir apatinių nosies kriauklių operacija atliekama bendroje nejautroje. Pacientas operacijos metu miega ir nieko nejaučia.
„Operacijos metu chirurgas padaro pjūvį vienoje pertvaros pusėje, atsargiai atkeldamas gleivinę nuo kremzlinio/kaulinio pertvaros karkaso. Tada pasirenkama ištiesinimo technika, o vėliau nosis sumodeliuojama – pertvara grąžinama į vidurio liniją, siuvama, gali būti dedami ir papildomi įtvarai. Apatinių nosies kriauklių plastika atliekama taip pat per mažą pjūvį jų priekiniuose galuose. Atsluoksniuojamas pogleivis nuo kaulo ir taip mechaniškai suardomas bei koreguojamas kaulas. Stengiamasi jokiu būdu nepažeisti išorinio gleivinės sluoksnio. Pabaigoje įdedami pripučiami tamponai, kurie dažniausiai laikomi apie vieną parą. Tokia operacija trunka apie 1–1,5 val.“, – detaliai nurodo medikė.
Anot jos, specialaus pasiruošimo šioms operacijoms nėra. Vis tik prašoma operacijos dieną nevalgyti, negerti, nevartoti kraują skystinančių vaistų. Taip pat svarbu, kad pacientui būtų atlikti kraujo tyrimai bei elektrokardioma, likus ne daugiau nei 10 dienų iki operacijos. Dažniausiai tokio tipo operacijos Lietuvoje atliekamos nuo 16 metų amžiaus.
Baimintis dėl pooperacinio laikotarpio neverta
Gydytoja E. Morozaitė nuramina – dažniausiai šios operacijos pooperacinis laikotarpis nėra skausmingas.
„Jis daugiau primena stiprią slogą. Tad žmonėms, kurių darbas yra nesusijęs su fizine bei aktyvia veikla, į darbus grįžti galima gana greitai. Žinoma, vienam žmogui aktyvi fizinė veikla yra paprastas pasivaikščiojimas, o kitam ir svorių kilnojimas gali neatrodyti iššūkis. Todėl po tokios operacijos labai aiškiai papasakoju, kad veikla, kuri gali bent kiek suaktyvinti kraujotaką, turėtų būti vengiama. Nebent pacientui labai norisi su gydytoju pasimatyti priėmimo skyriuje arba pagulėti ligoninėje dar kartą. Pirtys, saunos, baseinai taip pat turi būti ribojami apie mėnesį“, – pabrėžia specialistė.
Kompleksinė operacija – labai logiškas pacientų sprendimas
Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas D. Jauniškis teigia, kad kompleksinės nosies operacijos niekada nebuvo „išėjusios“ iš mados. Jų poreikis yra akivaizdus ir pacientai neretai naudojasi galimybe vienu metu išspręsti net dvi problemas.
„Juk yra nemažai žmonių, kurie turi potraumines nosies deformacijas, o dėl šios priežasties ne tik kvėpavimas tampa apsunkintas, tačiau ir pati nosies forma netenkina. Tokiais atvejais reikia komandos, kuri galėtų sutvarkyti tiek išorinę deformaciją, tiek vidines struktūras“, – pasakoja pašnekovas.
Anot jo, tikrai nemažai žmonių susiduria su situacija, kuomet ne tik kvėpavimas yra apsunkintas, tačiau ir pati nosies forma nedžiugina.
„Man jau yra tekę dirbti net su 9 otolaringologais. Šis faktas tik įrodo, kad poreikis tokio tipo operacijoms yra didelis. Pastebime, kad tikrai nemaža dalis pacientų linkę vienu metu susitvarkyti tiek išorines, tiek vidines nosies problemas“, – sako specialistas.
Jis pabrėžia, kad turint omenyje tai, kad vienu metu operuojama ta pati zona, gijimas taip pat yra paprastesnis.
Skatina domėtis šiuolaikinėmis medicinos galimybėmis
Gydytojas D. Jauniškis sako, kad su juo konsultuojasi labai įvairūs žmonėms. Pavyzdžiui, pasitaiko, kad atvykę pacientai skundžiasi netenkinančia estetine nosies išvaizda, tačiau užsimena i apie kvėpavimo problemas. Tokiais atvejais medikas rekomenduoja pasikonsultuoti su otolaringologu, kuris galės įvertinti kvėpavimo sutrikimus, vidinių struktūrų gydymo reikalingumą.
„Pasitaiko ir atvirkštinė situacija, kad pacientas atvyksta pas otolaringologą dėl kvėpavimo problemų, tačiau išreiškia norą susitvarkyti ir nosies estetiką“, – pasakoja pašnekovas.
Tokių žmonių, kurie ateina jau neseniai išsioperavę nosį dėl kvėpavimo problemų, o dabar nori susitvarkyti ir estetines problemas, mažuma. Medikas pasidžiaugia, kad šiais laikais pacientai yra labai žingeidūs, daug domisi ir patys dažniausiai žino, kad abi problemas galima išspręsti vienu metu.
„Lietuvoje mes turime nemažai pacientų, atvykusių iš užsienio. Pasirodo, kad užsienyje, net ir tikrai išsivysčiusiose šalyse, problema rasti specialistus, kurie drauge operuotų nosies pertvarą bei sutvarkytų ir išorės išvaizdą“, – sako medikas.
Anot jo, Lietuvoje plastikos chirurgai yra „atidirbę“ operacijų sistemą su otolaringologais, todėl gali pasiūlyti išties profesionalias paslaugas ir nesunkiai išspręsti nosies kvėpavimo bei estetines problemas.
Kiekvienas atvejis – individualus
Gydytojas D. Jauniškis įsitikinęs – kompleksinei nosies operacijai specialaus pasiruošimo, apart atliktų tyrimų, nėra. Vis tik svarbiausias čia – apsisprendimas ir pasiryžimas pačiai operacijai.
„Būna, kad atėję pacientai pasako, kad apie šią operaciją galvojo jau 10 ar 15 metų. Todėl manau, kad žmonėms sunkiausia yra tiesiog apsispręsti. O pačios operacijos yra labai individualios ir trunka skirtingai. Uždara nosies plastika drauge su nosies kriauklių operacija gali užtrukti iki valandos, tačiau yra operacijų, kurios gali trukti ir tris valandas“, – pasakoja medikas.
Pooperacinė eiga, anot pašnekovo, taip pat yra individuali. Vis tik, prognozuojama reprezentacinė išvaizda ir neblogas kvėpavimas gali džiuginti jau po 3 savaičių.
„Nosis yra geros kraujotakos zonoje. Todėl jos gijimas vyksta pakankamai greitai. Pastebėjau, kad žmonėms paprasčiau priimti sprendimą tvarkyti netenkinančią nosies išvaizda, jei kenčiama ir nuo kvėpavimo problemų“, – pabrėžia plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas.
Tačiau medikas pasakoja, kad pasitaiko ir tokių situacijų, kuomet pacientai išreiškia norą susitvarkyti estetinę nosies išvaizdą, tačiau chirurgas atsisako tai padaryti.
„Jei konsultacijos metu žvelgdamas į pacientą matau teigiamą rezultatą, kurio galima pasiekti operacijos pagalba, džiaugiuosi galėdamas padėti. Tačiau pasitaiko ir situacijų, kuomet nosies deformacijos yra visai minimalios, o noras kažką keisti – labiau užgaida. Jei nesu garantuotas, kad žmogui padėsiu, atsisakau operaciją atlikti. Jei pats, kaip gydytojas, nepamatau jokios prasmės atlikti operaciją, jos ir neatlieku“, – patirtimi dalinasi jis.
Nuolat tenka paneigti ir mitus
Gydytojas sako, kad pacientai visada ateina į konsultacijas tam, kad specialistai atsakytų į visus jų klausimus.
„Kartais tenka sugriauti ir mitus. Pavyzdžiui, būna, kad žmonės konsultacijos metu teigia, kad po operacijos, praėjus tam tikram laikui, chirurginio gydymo vėl reikės, mat nosis metams bėgant keičiasi. Tačiau tai – mitas. Pakartotinės operacijos dažniausiai nereikia“, – pabrėžia specialistas.
Gydytojas D. Jauniškis teigia, kad pacientai konsultacijos metu neretai teiraujasi, ar po operacijos nepablogės jų uoslė. Vis tik jis nuramina, kad uoslė pablogėti gali tik pooperaciniu laikotarpiu. Jam praėjus, uoslė atsistato, o neretai net tampa geresnė, mat kompleksinės operacijos metu sutvarkomos vidinės nosies problemos.
Anot jo, nosies estetine išvaizda labiau rūpinasi moterys. Tačiau pastaruoju metu į medikus daugiau kreipiasi ir vyrai, kurie nėra visiškai patenkinti vizualine nosies išvaizda ar spręsdami kvėpavimo problemas nori susitvarkyti ir nosies išorę.
Gydytojas teigia, kad kompleksinę nosies operaciją galima atlikti ištisus metus. Tačiau, jei žmogus yra alergiškas, pavyzdžiui, pavasarinėms žiedadulkėms, operaciją geriau atlikti rudenį ar žiemą.