Minėtas kontracepcijos metodas – vazektomija, atliekama vyrams. Nors kontraceptinių priemonių vartojimas pasaulyje auga, vazektomija kai kuriose šalyse ne tik kad yra nepopuliari, bet vis dar yra visiškas tabu.
Beveik visose žemesnio ekonominio lygio ir aukšta lyčių nelygybe pasižyminčiose šalyse vazektomijos paplitimas yra nežymus arba nulinis. Ekonomiškai stipriose, išsivysčiusiose šalyse, pasižyminčiose aukštesne lyčių lygybe, šis kontracepcijos metodas, kaip pagalbinė priemonė, galinti apsaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, pasirenkama dažniau.
Vis dėlto, pasauliniu mastu šios procedūros paplitimas vis dar išlieka labai žemas ir siekia vos kelis procentus. Tai reiškia, kad kontracepcijos našta didžiąja dalimi vis dar tenka moterims. Nors vazektomijos patikimumas siekia daugiau nei 99 proc. (pažymėtina, kad jokia kontraceptinė priemonė neapsaugo 100 proc.), o procedūra yra itin paprasta, Lietuvoje jos populiarumas taip pat nėra aukštas. Tiesa, pastaraisiais metais vazektomiją pasirinkusių porų daugėja, tačiau nežymiai. To priežastys gali būti įvairios, tačiau akivaizdu ir tai, kad ši procedūra vis dar persekiojama įvairiausių mitų, galinčių lemti vyrų apsisprendimą.
Tad apie tai, kaip atliekama ši procedūra, kokių rizikų ji turi ir kam derėtų ją rinktis, pasakoja medicinos centro „Northway“ gydytojas urologas Edgaras Buržinskis.
Po procedūros vyras gali iš karto keliauti namo
Gydytojas urologas E. Buržinskis aiškina, kad atliekant vazektomiją vyrams chirurgiškai perkerpami, perrišami ir koaguliuojami sėkliniai latakai, o „šios nedidelės intervencijos tikslas – kad spermoje neliktų spermatozoidų, kurie būtent ir gali apvaisinti partnerę“.
„Vazektomija atliekama dienos chirurgijos sąlygomis. Tai reiškia, kad pacientas tą pačią dieną po procedūros gali keliauti namo. Siekiant maksimalaus paciento komforto, dažnai vazektomija atliekama intraveninėje nejautroje (pacientas miega, nejaučia skausmo ar diskomforto). Procedūra gali būti atlikta ir taikant vietinę nejautrą, esant paciento pageidavimui. Po operacijos diskomfortas dažnai būna minimalus ir trunka tik kelias dienas ar net valandas.
Po vazektomijos reikalingas tam tikras atsigavimo laikotarpis, tačiau jis nėra ilgas. Dauguma vyrų grįžta prie įprastinės veiklos per kelias dienas, nors rekomenduojama vengti fizinio krūvio bent savaitę. Šaldymas ir skausmą malšinantys vaistai padeda sumažinti diskomfortą bei patinimą. Siūlų šalinti nereikia (jei susiūnama tirpiais siūlais) – jie ištirpsta patys“, – apie procedūros eigą pasakoja E. Buržinskis.
Komplikacijos, aiškina gydytojas, pasitaiko ypatingai retai, tačiau gali atsirasti infekcija, kraujavimas ar patinimas – kaip ir po bet kurios kitos chirurginės intervencijos: „Ilgalaikės komplikacijos, tokios kaip lėtinis skausmas, yra labai retos. Gydytojai informuoja apie galimas rizikas prieš procedūrą.“
Tačiau siekiant išvengti komplikacijų, pacientams pirmosiomis dienomis rekomenduojama kuo mažiau judėti, nešioti aptemptas apatines kelnaites, kurios prilaikytų kapšelį, ir vengti sunkios fizinės veiklos bei sporto bent savaitę.
Iš karto po operacijos mylėtis nepatariama
Vazektomija, kaip aiškina urologas, yra labai patikima kontracepcijos forma, turinti virš 99 proc. veiksmingumo rodiklį.
„Nepaisant to, labai retai (apie 1 iš 2 tūkst. atvejų) gali įvykti sėklinio latako savaiminis „susijungimas“, dėl ko vyras vėl tampa vaisingas. Daug dažnesni atvejai, kai vyrai po procedūros „paskuba“ užsiimti lytiniais santykiais nenaudodami jokių kitų apsaugos priemonių. Tokiu atveju vis dar išlieka „gyvybingų“ spermatozoidų, kurie gali atlikti apvaisinimą“, – aiškina jis.
Tad pasiteiravus, kiek laiko po procedūros vyras turėtų susilaikyti nuo lytinių santykių, gydytojas aiškina, kad šis laikotarpis turėtų trukti bent kelias dienas (iki 7 dienų). Vis dėlto, saugotis reikėtų ilgesnį laiko tarpą.
„Tačiau labai svarbu žinoti, kad vyras iškart po procedūros dar gali apvaisinti moterį. Tai įmanoma tol, kol spermoje išlieka spermatozoidų. Dėl to po operacijos nerekomenduojama turėti lytinių santykių bent 12 ejakuliacijų per 3 artimiausius mėnesius.
Paprastai rekomenduojama atlikti spermogramą po 8–12 savaičių, kad būtų patvirtinta, jog spermatozoidų nebėra. Tik tuomet vazektomija laikoma veiksminga, ir vyras gali saugiai užsiimti lytiniais santykiais be papildomų kontraceptinių priemonių“, – aiškina urologas.
Svarbu pastebėti ir tai, kad atlikus šią operaciją kelio atgal nebėra – vyras tampa nevaisingas.
„Pasaulyje yra atliekamos tokios operacijos, kai galima bandyti sugrąžinti vaisingumą, bet iš esmės ši procedūra yra labai sudėtinga ir jos sėkmė yra labai abejotina. Todėl kiekvieną pacientą, kuris atėjęs sako, kad nori vazektomijos, mes informuojame, jog ši procedūra yra negrįžtama ir grąžinti vaisingumą būtų labai išskirtinis atvejis. Taigi pacientas šį sprendimą turi priimti sąmoningai ir viską gerai apgalvojęs“, – aiškina gydytojas.
Būtent dėl šios priežasties tokią procedūrą renkasi išskirtinai vyresnio amžiaus vyrai, turintys vaikų ir tvirtai apsisprendę jų daugiau neturėti.
„Tai gali būti porų, kurios nori ilgalaikės ir patikimos kontracepcijos, pasirinkimas. Mūsų tipinis pacientas – 40–50 metų vyras, turintis 2–3 vaikus ir daugiau jų nepageidaujantis. Šios procedūros niekada nerekomenduoju vyrams, kurie savo sprendimu dar nėra užtikrinti. Taip pat nerekomenduoju jauniems vyrams (iki 30–35 metų), ypač tiems kurie dar neturi vaikų. Metams bėgant nuomonė gali pasikeisti, o operacijos pasekmių atstatyti jau greičiausiai nepavyks.
Savo pacientams visada sakau, kad urologo darbas yra suteikti maksimalią informaciją apie šią procedūrą ir jos pasekmes (juokaujant pasakau, kad „atkalbėti“ nuo operacijos). Ir tik įsitikinus, kad pacientas supranta procedūros esmę ir jos negrįžtamumą – ją atlikti“, – aiškina pašnekovas.
Sugriauti mitai
Viešoje erdvėje galima rasti ir galybę įvairiausių mitų, apypinusių šią procedūrą. Dažniausiai vyrai baiminasi, kad jų lytinio gyvenimo kokybė suprastės – sumažės lytinis potraukis, atsiras erekcijos problemų, sumažės spermos kiekis, o to pasekoje nukentės ne tik vyras, bet ir jo partnerė. Tačiau visa tai, aiškina gydytojas, tėra mitas: „Pažymėtina, kad ši operacija neturi įtakos vyro lytiniam potraukiui, erekcijai ar ejakuliacijai.“
– Ar po vazektomijos suprastėja vyrų lytinio gyvenimo kokybė?
– Vazektomija neturi jokios neigiamos įtakos lytinio potraukio, erekcijos ar orgazmo pojūčiui. Kadangi procedūra neturi įtakos hormonų gamybai ar nervų sistemai, dauguma vyrų teigia, kad jų lytinio gyvenimo kokybė išlieka tokia pati arba net pagerėja dėl sumažėjusio nerimo dėl atsitiktinio apvaisinimo.
– Sumažėja vyriškojo hormono – testosterono – kiekis?
– Vazektomija neturi jokios įtakos hormonų gamybai. Operacijos metu sėklidės lieka nepažeistos, o perrišami tik sėkliniai latakai. Dėl šios priežasties testosterono kiekis kraujyje nepakinta.
– Atsiranda bėdų su erekcija?
– Vazektomija nepažeidžia nervų, atsakingų už erekciją, ir nėra susijusi su erekcijos sutrikimais. Taip pat vazektomija nesusijusi ir su varpos kraujotaka. Dėl to erekcija po procedūros išlieka tokia pati, kaip ir prieš ją.
– Sumažėja spermos kiekis?
– Spermos kiekis ejakuliacijos metu praktiškai nesikeičia, nes spermatozoidai sudaro tik apie 1–5 proc. sėklos tūrio. Spermatozoidai, kurie nebepatenka į ejakuliatą, natūraliai absorbuojami organizme ir suskaidomi. Tai yra normalus biologinis procesas, kuris nekelia jokios žalos.
– Padidėja rizika susirgti prostatos vėžiu?
– Daugelis tyrimų rodo, kad vazektomija nėra susijusi su padidėjusia prostatos vėžio rizika. Nėra jokių patikimų mokslinių įrodymų, kad procedūra galėtų sukelti šią ligą.
– Procedūra labai skausminga?
Pati procedūra nėra skausminga, kadangi yra atliekamas nuskausminimas (vietinė arba intraveninė nejautra). Dėl to dėl skausmo nereikia rūpintis. Po operacijos pacientas dažniausiai nejaučia nieko, tačiau kartais pasireiškia maudimo ar tempimo jausmas, praeinantis nuo paprasčiausių analgetikų per kelias dienas.