Trijų rūšių sutrikimai, vienas pasitaiko dažniausiai

Į klausimą, kokių sutrikimų būna, dr. Lina Mockevičienė atsako, kad šlapimo nelaikymas skirstomas į tris rūšis.

„Vienos rūšies pasitaiko dažniausiai ir šis sutrikimas vadinamas įtampos šlapimo nelaikymu. Jis susijęs su fiziniu krūviu, čiaudėjimu, kosėjimu, taip pat pasitaiko sportuojant, judant, keliant. Įtampos šlapimo nelaikymas būdingas jaunoms moterims, yra susijęs su gimdymais – kuo daugiau gimdymų, kuo jie sunkesni, kuo vaikučio svoris didesnis, tuo didesnė rizika.

Kita rūšis – dirglioji šlapimo pūslė, tai rečiau pasitaikantis sutrikimas, kai moteris staiga užsimano nusišlapinti ir nespėja nueiti iki tualeto. Šis tipas dažniausiai būna susijęs su amžiaus, įvairiais neurologiniais pakitimais, būdingas jautresnio būdo moterims.

Ir yra mišrus tipas, kai minėti abu susijungia į vieną“, – paaiškina gydytoja akušerė.

Pasak pašnekovės, praktiškai kiekviena gimdžiusi moteris turi didesnio ar lengvesnio laipsnio šlapimo nelaikymą. Aišku, su amžiumi senėjant visi organai slenka žemyn fiziologiškai kiekvienam žmogui, tad pasikeitus tiek gimdos, tiek šlapimo pūslės bei mažojo dubens organų padėčiai atsiranda šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu.

Delsimas gali privesti iki rimtos operacijos ir kitų ligų

„Jeigu moteris jaučia, kad pasikeitė šlapinimosi įpročiai, tai jokiais būdais nevalia delsti, reikia nueiti pas šeimos gydytoją ar ginekologą. Jis pasakys, kokia problema – ar tai šlapimo takų uždegimas, ar kokia kita. Tam ir yra gydytojai, kad išdiferencijuotų ir įvardytų aiškiai, kas yra“, – patikina dr. L. Mockevičienė.

Gydytoja akušerė Lina Mockevičienė

Pasak gydytojos, nereiktų numoti ranka į požymius, nes atsiradusi problema niekur nedings, o tik progresuos, stiprės, tad sutrikimą reikia gydyti, ir kuo moteris ilgiau dels, tuo sunkiau bus jai padėti.

„Jeigu moteris kreipsis anksčiau, gal jai užteks paprastesnio, neoperacinio gydymo, o jeigu delsiama, gali tekti pagalvoti apie operacinį, nes slenkant organams gali slinkti gimda, kaklelis, gali tekti pašalinti visą gimdą arba gali atsirasti lėtinių šlapimo takų uždegimų, kai reiks vartoti antibiotikus. Tai gali pereiti ir į lėtinius pilvo skausmus, jo uždegimą, sukelti nevaisingumą. Tad reikia gydyti nieko nelaukus“, – atkreipia dėmesį gydytoja akušerė.

Pasak pašnekovės, šiandien gydymas visuomet aptariamas su paciente, nėra taip, kad kaip gydytojas nori, taip ir daro, neklausdamas nuomonės. Ieškoma alternatyvų, kas moteriai būtų priimtina.

„Gydymo būdai yra keli. Jeigu šlapimo nelaikymas lengvo laipsnio, rekomenduojama daryti Kėgelio pratimus, bet jų moterys nedaro, mat kasdien reikia atlikti nuo 30 iki 50, kad būtų norimas efektas. Esant dabartiniam gyvenimo būdui tai sudėtinga. Yra tablečių. Dar – inovatyvių procedūrų, pavyzdžiui, lazerio terapija. Ir jeigu net ji nepadeda, tuomet – operacinis gydymas“, – vardina dr. L. Mockevičienė.

Lazerio terapija padės išvengti operacijos, vadinama pietų pertraukos procedūra

Gydytoja sako, kad lazerio terapiją ji pati atlieka daugiau nei 8 metus kasmet profilaktiškai. O per savaitę tokių procedūrų kitoms moterims padaro nuo 5 iki 10.

„Ką pastebiu, kalbant apie laikotarpį prieš aštuonerius metus ir šiandien, – išties daugėja moterų, kurios kalba apie tai, rūpinasi, domisi, vis daugiau atlieka tokias procedūras. Anuomet apie tai moterys išvis nekalbėdavo“, – prisimena gydytoja.

Dr. L. Mockevičienė sako, kad išsivysčiusiose užsienio šalyse kiekvienai moteriai po gimdymo netgi profilaktiškai atliekama lazerio terapija. Tai vyksta ir tokioje šalyje kaip Šveicarija. Ji daroma tam, kad moterys išvengtų šlapimo nelaikymo. Lietuvoje po gimdymo tokia procedūra nėra atliekama, tad tikrai svarbu, jog moterys žinotų, kad galima pašalinti šią problemą.

„Yra tokia nechirurginė, tarp moterų vadinama pietų pertraukos, procedūra. Ji užtrunka apie 15 minučių. Lazerio šviesa, spindulys turi labai stiprią gydomąją energiją ir poveikį. Terapijos metu stimuliuoja kolageno ir elastino sintezę, natūralius procesus, kurie vyksta mūsų organizme, jie dar labiau skatinami. Taip pakitusių organų padėtis atkuriama į normalią. Tai saugi, neskausminga procedūra, tad jaudintis ar bijoti tikrai nereikia; terapijos metu jaučiamas lengvas šilumos poveikis. Procedūra tinkama ne tik šlapimo nelaikymo atvejais, bet ir mažina makšties sausumą, atjaunina gleivinę“, – patikina gydytoja.

Prieš procedūrą reiktų padaryti gimdos kaklelio vėžio tyrimą

L. Mockevičienė sako, kad norint išgyti reikalingos trys procedūros. Palaikomoji procedūra būna po metų, nes simptomai gali sugrįžti jau vien dėl to, kad mes senstame. Taigi, kad neatsinaujintų, reiktų ją pakartoti. Po procedūros negalima kelias dienas sportuoti, maudytis, turėti lytinių santykių. Visa tai – dėl infekcinių ligų pavojaus. Procedūra atliekama ginekologijos kabinete, lazeris turėtų būti naujas, modernus. Lazerio terapijai nėra jokių amžiaus apribojimų, tik kuo jaunesnis žmogus, tuo lengviau padėti, išstimuliuoti natūralius procesus.

Gimdos kaklelio vėžio tyrimai

Prieš procedūrą rekomenduojama pasidaryti gimdos kaklelio vėžio tyrimą. Jeigu moteris nėra jo pasidariusi, tai galima atlikti pas tą patį ginekologą – nėra jokios problemos. Daugiau niekaip kitaip nereikia ruoštis.

Gydytoja dar kartą akcentuoja, kad tokia procedūra rekomenduojama ir profilaktiškai, o vos tik pajutus, kad nutekėjo bent keli lašai, reiktų nepamiršti: tai nesustos, o tik progresuos: „Jeigu lauksime, kol savaime praeis, tai vėliau nepadės ir lazeris. Operacinis gydymas irgi nėra išeitis, nes nereiškia, kad problema bus išguita su visam, juolab kad operacija turi komplikacijų bei pasekmių. Lazerio efektyvumas – 80 proc. teigiamas, daugiau nei 50 proc. moterų problema išnyksta visiškai. Tai puikūs rezultatai, tad tikrai nereiktų bijoti ar juo labiau delsti, iki kol padėti bus gerokai sunkiau.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją