Gydytojas pabrėžia nemalonią tiesą – vis jaunesni žmonės susiduria su hemorojumi, o pacientų padaugėjo būtent per koronaviruso pandemiją. Kodėl? Anot jo, kaltas lėtesnis gyvenimo būdas ir socialiniai tinklai, kuriuose laiką leidžiame net sėdėdami ant unitazo.
Liga, kuriai nesvarbi lytis ir amžius
Apie hemorojų girdėjęs turbūt kiekvienas. Vis dėlto šią ligą apipynę ir įvairūs mitai. Pavyzdžiui, internete galima rasti straipsnių, kuriuose teigiama, kad hemorojus kankina tik vyresnio amžiaus vyrus. Taip pat yra manančių, kad ši liga – paveldima, ir jei giminėje niekas ja nesirgo, nereikėtų baimintis. Mitai tegul ir lieka mitais, o patikimos, mokslu paremtos informacijos vertėtų paklausti ilgametę patirtį sukaupusio chirurgo. Gydytojas D. Narmontas paaiškina, kad hemorojus – išangės kraujagyslių audinių išvešėjimas, kuris sukelia itin nemalonių pojūčių.
„Skaičiuojama, kad pasaulyje šia liga serga 4,4 procentai visos populiacijos. Hemorojus nesirenka lyties – tiek moterys, tiek vyrai su juo susiduria. Dėl gyvenimo būdo suserga vis jaunesni žmonės, nuo 30 metų amžiaus būtina būti itin budriems, mat dėl fiziologinių priežasčių ima formuotis hemorojiniai mazgai“, – sako chirurgas.
Paklaustas, kodėl vieni žmonės susiduria su hemorojumi, o kiti – ne, pašnekovas paaiškina, kad įtakos šiai ligai turi sėslus gyvenimas, nevisavertė mityba, fizinio aktyvumo trūkumas, kasdieniai įpročiai tuštinantis. Šios ligos priežastys, anot mediko, gali būti ir kitos, pavyzdžiui: užkietėję viduriai, nėštumas ir gimdymas, gausus viduriavimas.
Blogos žinios mėgstantiems užtrukti tualete
Kaip manote, ar jums lengvai pavyktų rasti žmogų, kuris neturi paskyros nė viename socialiniame tinkle? Vargu ar ši užduotis būtų iš lengvųjų. Šiuolaikiniai žmonės įnikę į telefoną praleidžia ne vieną valandą per dieną: telefonu apsiperka, bendrauja su draugais ir šeimos nariais, skaito naujienas. Dažnas žmogus telefoną nešasi net į vonios kambarį. Tai, anot D. Narmonto, – didelė klaida.
„Jei norite pabūti vienumoje ir ramiai peržiūrėti savo socialinius tinklus, rekomenduoju to nedaryti vonios kambaryje, sėdint ant unitazo. Kad pabūtumėte ramiai, siūlyčiau rasti kitą erdvę. Pasakysiu buitiškai – nusimovus kelnes ir sėdint ant unitazo žmogui atsiranda natūralus noras stumti. Jei ant unitazo praleisite daug laiko, tikėtina, kad vis norėsis tuštintis, nors tai padarėte per keletą pirmųjų minučių tualete“, – įsitikinęs pašnekovas.
Jis sako, kad ilgai sėdint ant unitazo sutrikdoma kraujotaka, prisipildo ir išsitampo hemorojiniai mazgai. Būtent tai gali sukelti nemalonią ligą. Anot jo, žmogus, kuris nori tuštintis, turėtų vadovautis taisykle: „Atėjai, padarei ir išėjai.“ Mobiliojo telefono į vonios kambarį neštis visai nėra būtinybės.
„Nuo koronaviruso pandemijos pradžios padaugėjo su hemorojumi susiduriančių jaunų žmonių. Pacientai patys prisipažįsta, kad nuolatos būdami namuose daugiau laiko leisdavo socialiniuose tinkluose, tai darydavo ir sėdėdami ant unitazo. Padaugėjo ir tokių, kurie iki pandemijos aktyviai sportavo, o jai pasibaigus nesugebėjo grįžti į būtent jiems tinkamą aktyvaus gyvenimo ritmą“, – sako „Northway“ medicinos centro gydytojas.
Pašnekovas pasakoja, kad jo darbo praktikoje yra tekę padėti ne vienam vos 18 metų sulaukusiam žmogui, kuris buvo susidūręs su hemorojumi. Gydytojas pabrėžia, kad jo pacientai – tik pilnamečiai, tačiau kolegoms, kurie gydo nepilnamečius, yra tekę matyti ir visai mažų vaikų, kurie jau serga šia nemalonia liga.
Kada nebeverta švaistyti pinigų ir laiko gydantis namie
Neretai pajutę tam tikrus nemalonius ligos požymius neskubame kreiptis į gydytojus. Kadangi daug informacijos galima rasti internete, o ir vaistinių lentynos lūžta nuo įvairių preparatų, kurių reklamose žadamas greitas pagerėjimas, žmonės bando gydytis patys. Vis dėlto, susidūrus su tuštinimosi problemomis ir skausmu, svarbu neatidėlioti apsilankymo pas medikus.
Chirurgas paaiškina, kad hemorojus skirstomas į keturias ligos stadijas. Pirmoji nustatoma tuomet, kai hemorojiniai mazgai tik šiek tiek padidėję. Šios ligos stadijos galima nė nejausti. Esant antrajai stadijai vargina tuštinimosi problemos: sėdint ant unitazo į išorę išstumiami hemorojiniai mazgai, jie vėliau savaime grįžta į vidų. Visgi, jei šie mazgai į vidų negrįžta, galima įtarti, kad tai – jau trečioji hemorojaus stadija. Ketvirtoji, sudėtingiausia, stadija nustatoma tuomet, kai šių mazgų neišeina sugrąžinti į vidų.
Gydytojas pabrėžia liūdną tiesą – dažniausiai pas medikus pacientai apsilanko būtent tuomet, kai gyventi su šia problema pasidaro itin sunku. Dėl šios priežasties itin dažnai apžiūros metu tenka nustatyti, kad žmogų vargina jau ketvirtosios stadijos hemorojus.
Gėdai čia – tikrai ne vieta
D. Narmontas patikina: kuo anksčiau bus kreiptasi į medikus, tuo efektyvesnė gydymo priemonė galės būti paskirta.
„Liūdna, kad net ir jauni žmonės, kurie yra itin apsiskaitę ir išprusę, neskuba apsilankyti pas gydytojus. Dažniausiai to priežastys – gėda, drovumas. Vis dėlto hemorojus – liga, kurios tikrai nereikia gėdytis. Nuo jos niekas nėra apsaugotas. Pacientams visada norisi parinkti labiausiai tausojantį gydymo metodą“, – sako pašnekovas.
Anot jo, pajutus nemalonių pojūčių tuštinantis, kenčiant nuo išangės niežėjimo ar ant tualetinio popieriaus išvydus kraujo, panikuoti nebūtina.
„Ilgai gydytis namuose nerekomenduočiau. Neverta leisti pinigų vis naujiems vaistiniams preparatams, laukti pagerėjimo. Juk svarbu suprasti, kad varginti žmogų gali ne tik hemorojus, yra ir kitų ligų, kurias būtina nustatyti kuo anksčiau“, – pabrėžia pašnekovas.
Jo teigimu, pajutus nemalonių simptomų besituštinant, būtina atkreipti dėmesį ir į savo kasdienybę: valgyti daug skaidulų turinčio maisto, gerti daug skysčių, stengtis gyventi aktyvų fizinį gyvenimą, neužtrukti ilgai sėdint ant unitazo.
Hemorojaus gydymas: skalpelio gali nė neprireikti
Informacijos, kaip gydyti hemorojų, – apstu. Internete galima rasti straipsnių, kuriuose aprašytos liaudiškos priemonės, padedančios esant šiai ligai, nors į jas vertėtų žvelgti skeptiškai. Jei liga nėra itin pažengusi, gydytis galima vaistais bei propaguojant sveiką gyvenimo būdą. Visgi, jei situacija negerėja, pacientui prireikia chirurginės pagalbos. Šiuo metu, anot D. Narmonto, operacijas gydant hemorojų galima skirstyti į dvi rūšis.
„Per hemorojaus operaciją galima naudoti šviesolaidinį zondą „Infinite Ring“. Tai – unikalus technologijų derinys, kuris šiuo metu yra pažangiausias bei inovatyviausias gydymo būdas, naudojamas lazerinėje proktologijoje. Šiais laikais, kada visų gyvenimo tempas greitas ir intensyvus, tokios operacijos populiarios, mat iš tiesų žmonės nori greito ir gero rezultato. Po šios operacijos pacientui mažiau skauda, reikalinga mažesnė priežiūra, džiugina daug greitesnis ir lengvesnis gijimas. Pacientas iškart gali vaikščioti, grįžti į darbą ir tęsti įprastą veiklą“, – pasakojo gydytojas.
Tiesa, šis inovatyvus gydymo būdas negali būti taikomas visais atvejais. Jei pacientą vargina išoriniai hemorojaus komponentai, gali būti atliekama klasikinė operacija, kurios metu mazgai nupjaunami. Anot mediko, šios operacijos minusai – lieka gana didelės žaizdos, kurias būtina kruopščiai prižiūrėti. Žmogus patiria didelį skausmą, jam tenka gerti vaistų nuo skausmo. Lyginant su lazerine operacija, gyjant žmogus skausmą jaučia žymiai ilgesnį laiką.
„Hemorojus po operacijų beveik niekada neatsinaujina. Vis dėlto būtina profilaktika: svarbu sveikai ir subalansuotai maitintis. Taip pat verta aktyviai gyventi, dirbant sėdimąjį darbą – neužmiršti pramankštinti kojas vaikštant“, – pabrėžia medikas.