Laikas nuo danties netekimo iki implantacijos gali lemti, ar reikės priauginti kaulą

Pasak medikės, kaulo priauginimo operacija dažniausiai reikalinga danties implantacijos metu arba prieš ją: „Remiantis įvairiais moksliniais duomenimis, kaulo priauginimas, paruošimas vienokiu ar kitokiu būdu reikalingas beveik kas antros dantų implantacijos metu. Kaulo priauginimo sudėtingumą neretai apsprendžia tai, ar jo trūksta horizontalia, ar vertikalia kryptimi. Jei trūksta horizontalia, t.y. kaulo storio, dažniausiai tai paprastesnė procedūra, o kai trūksta vertikalaus aukščio – nusimato sunkesnės operacijos – kaulo blokas, sinuso dugno pakėlimas ir pan.“

Burnos chirurgė dr. Ieva Gendvilienė

Dr. I. Gendvilienės teigimu, egzistuoja įvairios chirurginės technikos. Gydytojas burnos chirurgas, periodontologas ar veido ir žandikaulių chirurgas, pakonsultavęs pacientą, gali numatyti, ar ir kokia kaulo priauginimo procedūra bus reikalinga. Dažniausiai tokios konsultacijos metu taip pat reikalingas papildomas rentgeninis ištyrimas, pavyzdžiui panoraminė rentgeno nuotrauka arba tūrinė kompiuterinė tomografija. Be to, anot pašnekovės, svarbu, kiek laiko praėjo nuo danties netekimo ar šalinimo iki to, kol pacientas kreipėsi dėl implantacijos. Jei po danties šalinimo praėjo apie 6 mėn. ir daugiau, tikimybė, kad reikės kaulo priauginimo procedūros, yra gana didelė, mat pašalinus dantį, po 6 mėn. netenkama apie 1 mm kaulo tūrio visomis kryptimis. Vėliau kaulo netekimo greitis mažėja, tačiau skaičiuojama, kad kas metus prarandama apie 0.5–1 proc. buvusio kaulo tūrio.

„Taip pat labai svarbu suteikti galimybę vėliau prarastą dantį atstatysiančiam gydytojui atlikti danties šalinimą. Kuo mažiau traumuojantis danties pašalinimas, kuo daugiau kaulo išsaugoma – tuo lengviau vėliau atstatyti prarastą dantį. Išvengti kaulo priauginimo procedūros gali padėti ir gidinė dantų implantacija, kai planavimas yra atliekamas prieš dantų implantaciją, parenkant geriausią danties implanto poziciją pagal esamą kaulo tūrį bei būsimą protezą. Mažai pacientų žino, bet danties implanto padėtis protezo atžvilgiu yra labai svarbi, kad vėliau būtų išvengta keramikos, įvairių implanto dalių ar net paties impalnto lūžių“, – komentuoja dr. I. Gendvilienė.

Pasiruošimas procedūrai, jos eiga ir kaip atrodys kelios dienos po to

Kaip vyksta tokia procedūra? Burnos chirurgės teigimu, kaulo priauginimo procedūrą galima atlikti tiek vietinėje, tiek bendrinėje nejautroje. Nuskausminimo pasirinkimas priklauso nuo procedūros apimties, paciento baimės, operacijos laiko. Kadangi kaulo priauginimo procedūra yra kompensuojama ligonių kasų, po konsultacijos pacientui išsamiai paaiškinama, kaip pasiruošti šiai operacijai: pacientui atliekami kraujo tyrimai, elektorkardiograma, taip pat įvertinamos rizikos, pavyzdžiui rūkymas ar negydyta periodonto liga, profesionalios burnos higienos atlikimo reikalingumas ir pasiruošimas prieš operaciją. Jei kaulo priauginimas atliekamas bendrinėje nejautroje, pacientas turi būti nevalgęs ir negėręs bent 6 val iki operacijos.

Jei kaulo priauginimas atliekamas bendrinėje nejautroje, pacientas turi būti nevalgęs ir negėręs bent 6 val iki operacijos.

„Dažnai kaulo priauginimo ir dantų implantacijų procedūroms bendrinė nejautra yra net nereikalinga. Šių procedūrų nuskausminimas ir paciento komfortas dažniausiai puikiai užtikrinami vietinio nuskausminimo metu. Na o pati kaulo priauginimo procedūra turi kelias sudedamąsias dalis – pjūvis, kaulinio defekto atidengimas ir įvertinimas, kaulo priauginimas nuosavu, dirbtiniu kaulu, fiksuojančios medžiagos ir varžtai, o galiausiai susiuvimas“, – procedūros eigą nupasakoja medikė.

Savijauta po kaulo priauginimo procedūros priklauso nuo paciento gijimo ypatumų, minkštųjų audinių būklės, sisteminių ligų, žalingų įpročių, pvz. rūkymo, procedūros apimties ir trukmės. Medikė sako, jog jei kaulo priauginimo apimtis nedidelė – vieno danties srityje – pacientas dažniausiai gali jaustis gerai ar net labai gerai, be didelio diskomforto, neprarasti darbingumo, o tinimas bus minimalus.

Visgi po didesnių kaulo priauginimo procedūrų, tinimas gali būti stiprus, o bene sudėtingiausia būna trečia para po procedūros. Tada gali išryškėti mėlynės, kai kuriais atvejais ir labai didelės, ypač jei pacientas vartojo kraują skystinančius vaistus ar turi padidintą kraujo spaudimą. Po operacijos, praeinant vietinių nuskausminamųjų poveikiui, skausmo pojūtis gali siekti 6–7 balus, tačiau pacientui suleidžiami vaistai nuo skausmo, taip pat paskiriami medikamentai, kuriuos žmogus vartos namuose.

Medikė neneigia, jog kaip ir kiekviena operacija, kaulo priauginimas taip pat turi savas rizikas ir komplikacijas.

„Keletą dienų po operacijos skausmas gali būti vos juntamas arba 2–4 balų skalėje, kas yra gana nesunkiai kontroliuojama. Dažniausiai po didesnės apimties operacijų arba jei paciento darbas reikalauja fizinių pastangų, buvimo lauke, suteikiamas nedarbingumas iki 7 dienų, kad užtikrintume sklandų gijimą ir pooperacinę sėkmę. Po kaulo priauginimo operacijos taip pat dažniausiai skiriami antibiotikai 6–7 dienoms. Priklausomai nuo situacijos, antibiotikų gali reikėti išgerti 1 val. iki operacijos, kartais net vieną dieną iki operacijos“, – pasakoja burnos chirurgė.

Galimos rizikos

Medikė neneigia, jog kaip ir kiekviena operacija, kaulo priauginimas taip pat turi savas rizikas ir komplikacijas, pavyzdžiui pooperacinė žaizdos infekcija, kraujavimas, nervo pažeidimas, kaulo bloko neprigijimas, priaugintos srities atsidengimas, kas gali lemti mažesnį kaulo atsistatymą, sinusitas, nes jei operuojamas viršutinis žandikaulis – atliekamas sinuso dugno pakėlimas ir t.t. Vienok, anot dr. I. Gendvilienės, bet kokias abejones ir baimes geriausiai aptarti su jus operuosiančiu gydytoju, kuris paaiškins visas didžiausias tikėtinas rizikas ir galimus gydymo būdus, įvykus vienai ar kitai komplikacijai.

„Jei pooperacinis gijimas yra sklandus – kaulo priauginimo procedūra yra sėkminga. Kiek gausime priauginto kaulo – individualu, vieniems kaulo tūris gaunamas didesnis, kitiems mažesnis. Reikia suprasti, kad tiek autogeninis (paciento) kaulas, tiek dirbtinis rezorbuojasi ir neretai yra pakeičiamas ar integruojamas į paciento nuosavą kaulą, todėl tam tikras įdėto kaulo nykimas, pasikeitimas yra privalomas. Tą operuojantys gydytojai dažnai numato ir atstato kaulinį defektą su kaulo pertekliumi tam, kad vėliau kaulo tūrio būtų pakankamai danties implantacijai atlikti“, – pokalbį pabaigia medikė.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją