Pirmasis teismo posėdis neįvyko, nes į teismą neatvyko vaikų motina. Šį kartą teismo posėdyje ji dalyvavo. Pats kaltinamsis dėl psichinės būklės teismo posėdžiuose nedalyvauja.

27 metų moteris turėjo teisę neduoti parodymų prieš sugyventinį, tačiau šios teisės atsisakė.

Išnagrinėti rezonansinę bylą pakako vieno posėdžio - ketvirtadienį parodymus davė nukentėjusieji ir visi liudininkai. Teismas savo verdiktą skelbs lapkričio 9-ąją.

Iš esmės jau dabar aišku, kad A. Beras bus pripažintas nepakaltinamu, jam bus skirtas priverstinis gydymas. Tokio verdikto prašo tiek prokurorai, tiek valstybės skirta kaltinamojo advokatė.

Prisiminė lemtingą naktį

Moteris pasakojo, kad tragišką naktį paguldė mažąjį berniuką miegoti, o A. Beras ją užpuolė su šakute. Tuomet moteris išbėgo į lauką kviesti policijos. Išbėgusi iš namų tai ir padarė. Iškvietus pareigūnus Lina norėjo grįžti į namus, tačiau A. Beras jai neleido to padaryti.

Moteris į lauką išbėgo basomis kojomis, kurias nušalo.

Galiausiai su pareigūnais ir medikais į namus atskubėjusi moteris puolė ieškoti vaikų, tačiau jų niekur nerado. Vaikai buvo rasti šulinyje, kuomet į šulinį prožektoriumi pašvietė pareigūnas.

Kalbėdama apie savo sugyventinį, Lina nieko blogo negalėjo pasakyti.

„Seniau pykdavomės, tačiau pastaruoju metu santykiai buvo normalūs“, - kalbėjo Lina.

Moteris pasakojo, kad A. Beras labai pasikeitė po tėvo mirties.

„Pasidarė labai nervuotas. Kai tėvukas mirė, mes pusmetį buvome išsiskyrę, vėliau vėl susitaikėme. Tačiau jis toks nebūdavo. Tą dieną viskas buvo gerai, jis sukrovė mano mamai malkas, o vakare taip viskas atsitiko“, - kalbėjo Lina.

Moteris pasakojo, kad kartą buvo patyrusi fizinį A. Bero smurtą, tačiau dažniausiai vyras apsiribodavo žodžiais. Vaikų vyras neliesdavo.

Lemtingą vakarą visi sugulė miegoti, o apie 1 val. nakties A. Beras ėmė siautėti. Lina miegojo su mažuoju berniuku, kai ją apsiginklavęs šakute puolė sugyventinis ir dūrė. Tuomet pačiupęs moterį už plaukų išvilko į koridorių ir ėmė badyti šakute.

„Puolė mane stiklinėmis akimis“, - kalbėjo Lina. Moters teigimu, išpuolio metu vyras buvo blaivus, nevartojo vaistų. Tačiau moteris prisiminė, kad puldamas vyras ją vadinu kitu vardu, galimai supainiojęs su kaimynu.

Tada Lina išbėgo už namo kampo kviesti policijos ir grįžo – moteris išvydo, kad A. Beras laiko mažąjį berniuką ant rankų. Tada moteris vėl puolė skambinti policijai bei skubėjo jos pasitikti, kad pareigūnai lengviau rastų nuošalią sodybą. Lina pasakojo, kad pareigūnams skambino eilę kartų.

Vyras dar bandė vytis Liną, tačiau grįžo atgal į namą, o moteris nubėgo į artimiausią sodybą. Lina pasakojo, kad su pareigūnais į namus grįžo tik po geros valandos. Visą šį laiką A. Beras namuose buvo vienas su vaikais.

Pirmiausia atskubėjo greitoji medicinos pagalba. Apžiūrėję moterį medikai laukė policijos pareigūnų, kad visi kartu vyktų į sodybą.

Grįžę į kiemą medikai ir pareigūnai išvydo A. Berą stovintį prie šulinio. Į policijos klausimus, kur vaikai, vyras nieko neatsakė.

Mama ėmė klausinėti jau atsikėlusių kitų vaikų, kur mažieji.

„Vaikai pasakė, kad tėtis išnešė vaikus tau“, - tokį atsakymą išgirdo Lina. Tuo tarpu A. Beras visą laiką stovėjo prie šulinio. Visos pajėgos – tiek medikai, tiek policija, net greitosios vairuotojas ėmė aktyviai ieškoti vaikų. Galų gale Lina priėjo prie sugyventinio ir paklausė, kur vaikai.

„Džiaukis, kad ir tavęs ten nepadėjau“, - mįslingai atsakė A. Beras.

Moteris pasakojo, kad išgėręs A. Beras pažerdavo priekaištų, esą mažiausi vaikai yra ne jo. Kartais konfliktas taip įsiplieksdavo, kad tekdavo kviesti policiją. Moteris siūlė vyrui pasidaryti DNR testą, tačiau tai nebuvo padaryta.

„Jis buvo nesvietiškai pavydus. Jei kur išvažiuodavau, tai skambindavo kas 5 minutes“, - prisiminė Lina. Tačiau be pavydo moteris nepastebėjo, kad jos sugyventinis keistai elgiasi ar gali turėti psichinių problemų.

Alkoholizmo pasekmė

Teisme ketvirtadienį liudijo ir medicios ekspertė, kuri dalyvavo atliekant A. Bero ekspertizę.

„Galiu patvirtinti išvadą, kad nusikalstamos veikos metu kaltinamasis negalėjo suvokti savo veiksmų“, - teigė ekspertė.

Medikams su kaltinamuoju kontaktą pavyko užmegzti tik po savaitės gydymo. Medikams A. Beras pripažino, kad alkoholį vartojo nuo 13 metų ir gėrė kone kiekvieną dieną. Medikės teigimu, tokius žmones dažnai apima ūmi psichozė.

Būtent tokia būklė A. Berą ištiko jau policijos komisariate, kur jis ėmė krapštyti sienas. Medikams A. Beras neatskleidė, kokie buvo žudynių motyvai.

„Jis tik kartoja, kad vaikai buvo ne jo“, - teigė medikė.

Vyras pasakojo, kad jam nubudus naktį „viskas pasidarė raudona, atrodė, kad jam kažkas gali atsitikti. Jam atrodė, kad visi vaikai aprengto raudonai“. Tai akivaizdus psichozės bruožas.

Medikės teigimu, A. Beras supranta tik patį faktą, ką padarė.

„Jo pasakojimas labai nenuoseklus, labai padrikas“, - kalbėjo medikė. A. Beras medikams pasakojo, kad įtarė jog vaikai ne jo, nes „Lina išeidavo į miestą ir grįždavo su pilvu, tai yra nėščia“.

Medikai rekomenduoja A. Berą laikyti griežto režimo sąlygomis, nes "jis nuolat neramus, nuolat kameroje kažko ieško, kilnoja daiktus, nors agresyvumo ir nerodo. Jam reikalingas ilgalaikis gydymas, nes jį veikia ne aplinka, o jo pačio būklė".

Vaizdas šokiravo

Kėdainių greitosios medicinos pagalbos medikė Vesta Vilčinskienė prisiminė, kad tą dieną gavo pranešimą apie sumuštą moterį. Dar bevažiuojant medikai perskambino moteriai ir pasitikslino, kur tiksliai ją rasti. Lina buvo rasta basa ir sušalusi bei kruvina galva.

„Ji iškart ėmė rėkti, kur policija. Ji papasakojo, kad ją sužalojo vyras ir patarė, kad reikia laukti policijos, nes vyras gali užpulti ir mus. Paskambinome policijai ir sužinojome, kad patruliai jau atvyksta iš Šėtos. Sutvarkėme galvą ir šildėme kojas. Patarėme, kad jai reikėtų vykti į ligoninėje – ji griežtai atsisakė ir pasakė, kad namuose yra keturi vaikai“, - prisiminė V. Vilčinskienė.

Pareigūnai važiavo pirmi, o iš paskos sekė medikų automobilis, kuriame važiavo Lina. Nos medikai neleido jau lipti, moteris iššoko iš mašinos ir nuskubėjo į namus.

„Ji klykdama išbėgo iš namo, kad nėra dviejų vaikų. Apibėgome visus namus – vienas vaikas žiūrėjo pro langą, o mergaitė gulėjo lovoje užsiklojus galvą. Visą namą aplakstėme, net šaldiklius apžiūrėjome. Visi aplakstė viską, net tvartą. Išbėgusi iš tvarto pamačiau, kad pareigūnai jau atidengę šulinį. Pribėgusi pamačiau daug malkų ir kūdikio kojytes. Sauskelnės vaiką iškėlė į viršų. Aš mačiau tik vieną vaiką. Tada paskirstėmė jėgas – pareigūnai ieškojo šulinyje, mes apžiūrėjome šalia esančią kūdrą. Šiaip ne taip radome kopėčias, o kol atvyko gelbėtojai praėjo pusvalandis. Tikėjomės, kad dar rasime kitą vaiką. Privažiavę gelbėtojai pašvietė ir pamatėme antrą vaiką“, - žiaurią patirtį prisiminė medikė.

Gelbėtojai gana greitai ištraukė vaikus. Medikai ir ugniagesiai dar bandė šildyti, gaivinti vaikus, tačiau jokių gyvybės požymių nebuvo. Po 10 minučių atvyko dar vienas medikų ekipažas, buvo nuolat palaikomas ryšys su Kauno klinikų reanimatologais. Vaikai buvo gaivinami apie 45 minutes – dukart ilgiau, nei reikalauja taisyklės. Deja, pastangos buvo bevaisės.

Medikė prisimena, kad klausinėjo A. Bero, kur vaikai, tačiau šis tik šypsojosi ir juokėsi.

„Elgėsi neadekvačiai, tad aš nemačiau prasmės su juo kalbėti. Klausiau, kur antras vaikas, o jis atsakė, kad motina išsivedė pas kaimyną“, - prisimena medikė.

Pirmieji kontaktą su A. Beru užmezgė į įvykio vietą atvykę pareigūnai – policininkai liepė vyrui klauptis ir iškelti rankas. A. Beras pakluso, jo rankos buvo surakintos antrankiais ir jis nuvestas į policijos automobilį.

Pareigūnai dar ikiteisminio tyrimo metu teigė, kad bevedant A. Berą į policijos automobilį išgirdo vaiko verksmą. Pareigūnai suprato, kad garsas sklinda iš šulinio, kuris buvo uždarytas.

Patruliai puolė ieškoti kopėčių ar kitų priemonių kaip pasiekti vaikus. A. Beras pasakė, kur galima rasti kopėčias, tačiau jos į šulinį netilpo. Tuo metu nutilo ir garsai šulinyje.

Iš pradžių manyta, kad šulinyje yra tik vienas vaikas, tad visi puolė ieškoti antrojo. Atvykę ugniagesiai-gelbėtojai su galingu prožektoriumi apšvietę šulinio vidų pamatė, kad jame yra ne vienas, o du vaikučiai.

Teisme buvo pagarsinti ir likusio gyvo broliuko duoti parodymai. Vaikas pasakojo, kad tėvas išsinešė iš kambario jo broliuką ir sesutę. Tėvas vaikams pasakė, kad mažuosius neša pas mamą.

Medikų išvada

Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Andrius Kiuršinas priėmė nutarimą perduoti bylą teismui dėl priverčiamųjų medicinos priemonių taikymo A. Berui. Jis šių metų sausio 2 dieną į šulinį įmetė du savo mažamečius vaikus, kurie dėl bendro kūno atšalimo ir prigėrimo vandenyje mirė.

Pagrindu taikyti priverčiamąsias medicinos priemones tapo Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos ekspertizės akte nurodyti duomenys, kad vyras tiek nusikaltimo padarymo metu, tiek šiuo metu negalėjo ir negali suprasti savo veiksmų esmės ir jų valdyti.

Remiantis ekspertizės išvadomis, A.Berui reikalingas priverčiamųjų medicinos priemonių taikymas, rekomenduojamas stacionarus stebėjimas specializuotoje psichikos sveikatos priežiūros įstaigos griežto stebėjimo sąlygomis.

Šis nutarimas kartu su visa baudžiamosios bylos medžiaga perduotas Kauno apygardos teismui. Anksčiau prokuroras A.Kiuršinas yra sakęs, kad atlikus ikiteisminį tyrimą „surinkta pakankamai duomenų, kurie pagrindžia kaltinamojo kaltę“. Detalesnės informacijos, susijusios su asmens psichine būkle, prokuratūra neteikia, tačiau prokuroras yra minėjęs, jog „alkoholis šiems psichikos sutrikimams turėjo įtakos“.

Lietuvą metų pradžioje - sausio 2-ąją - sukrėtė tragedija, kuomet viename vienkiemyje tėvas į šulinį sumetė du vaikus. Paaiškėjo, kad nusikaltimą įvykdęs tėvas pripažintas nepakaltinamu, o likę gyvi du vaikai jau neauga su mama. Kokias priemones skirti A. Berui spręs Kauno apygardos teismas.

DELFI primena, kad iškart po Naujųjų Saviečių kaime nutiko kraupi tragedija: būdamas blaivus A. Beras įmetė savo 2 metų berniuką ir kelių mėnesių mergaitę į šulinį. Prieš tai vyras iš namų išvarė sugyventinę Liną. Atvykę pareigūnai ir medikai į šulinį sumestiems vaikams niekuo nebegalėjo padėti.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (49)