Tokias aplinkybes ikiteisminio tyrimo metu nustatė Vilniaus apygardos prokuratūra. Ar iš tikrųjų 54 metų S. Jaura verslininkams žadėjo padėti išvengti gresiančių nemalonumų Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnų atliekamoje baudžiamojoje byloje, ketvirtadienį pradėjo aiškintis Vilniaus apygardos teismo teisėjas Stasys Lemežis.
Byloje valstybinį kaltinimą palaikantis Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Giedrius Tarasevičius teisme pagarsino, kad S. Jaura kaltinamas prekyba poveikiu – pažįstamiems verslininkams aiškino, jog padeda žmonėms, turintiems problemų su teisėsaugos institucijomis.
Pasak prokuroro, S. Jaura nurodė, jog jo pusbrolis Kęstas dirba prokuratūroje ir galėtų padėti įtariamaisiais pripažintiems verslininkams – iš vieno jis per du kartus kaltinamas paėmęs 35 tūkst., nors reikalavo 50 tūkst. Lt. Tuo metu kitas verslininkas S. Jaurai teigia sumokėjęs 35 tūkst., nors šis irgi reikalavo 50 tūkst. Lt.
Partija dėkojo už surastus naujus narius
Šiuo metu Darbo biržoje registruotas S. Jaura nepripažįsta jam pateiktų kaltinimų, tačiau teisme nepanoro aiškinti savo pozicijos – esą pirmiausiai norėtų išgirsti, ką papasakos nukentėjusiaisiais pripažinti verslininkai ir ikiteisminio tyrimo metu apklausti liudytojai. Be to, jis įsitikinęs, jog būtina išklausyti visus slapta darytus pokalbius, kurių metu buvo tariamasi dėl pinigų pareigūnų papirkimui sumokėjimo.
Bandydamas švelninti savo padėtį partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys teismui pateikė įvairius diplomus ir padėkos raštus – Antakalnio skyriaus pirmininkas S. Jaurai dėkoja už tai, kad šis padėjo gausinti partijos gretas. Kaltinamajam padėkas yra išrašę ir įvairių labdaros fondų vadovai bei renginių organizatoriai.
Šioje baudžiamojoje byloje nukentėjusiaisiais pripažinti bendrovių „Asvi“ ir „Emis“ vadovas Marius Alyta bei įmonės „KRK Baltic“ direktorius Rolandas Vasiliauskas. Jie S. Jaurai yra pareiškę civilinius ieškinius – siekia susigrąžinti už tariamą pagalbą sumokėtus pinigus.
Tiesa, S. Jaurai atstovaujantis advokatas Stasys Zabita įsitikinęs, kad verslininkai nepagrįstai pripažinti nukentėjusiaisiais – esą jie turėtų būti tik liudytojais, nes patys kaltinamajam davė kyšį.
Pusbrolis Kęstas iš pastato su „kreivais langais“
Ši istorija prasidėjo dar prieš kelerius metus, kai FNTT pareigūnai sulaikė 30 bendrovių vadovus, įtariamus sukčiavimu – buvo įtariama, kad pasinaudodami netikromis sąskaitomis-faktūromis jie iš valstybės susigrąžindavo PVM už atliktus darbus ar suteiktas paslaugas.
Į šių bendrovių sąrašą pakliuvo ir M. Alytos bei R. Vasiliausko vadovaujamos įmonės.
Kaip teisme pasakojo dviem bendrovėms vadovaujantis M. Alyta, kartą jis vieno pokalbio metu savo pažįstamam S. Jaurui prasitarė, jog yra atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl sukčiavimo.
„S. Jaura sakė, kad turi ryšių teisėsaugoje, jau ne vienam yra padėjęs, nes jo pusbrolis yra prokuroras, – pasakojo M. Alyta. – Kas tas pusbrolis, nežinojau, jis tepasakė vardą – Kęstas. Supratau, jog jis dirba tame kreivais langais pastate (čia įsikūrusios Vilniaus apygardos ir Generalinė prokuratūros – aut. past.)“.
Verslininko teigimu, S. Jaura paprašė ant lapelio užrašyti visus savo ir ikiteisminį tyrimą atliekančių pareigūnų duomenis.
„Jis neminėjo, kad jam už pagalbą reikės atsilyginti“, – M. Alyta teigė manęs, jog S. Jaura padės tiesiog dėl to, kad yra pažįstamas.
Pasak jo, vėliau S. Jaura paprašė 5 tūkst. Lt. „Jis sakė, kad byloje mano padėtis yra geresnė nei pas kitus įtariamuosius“, – kalbėjo verslininkas. Jis teigė manęs, kad būtent už šią sumą jam pavyks išvengti gresiančios griežtos atsakomybės.
Pareikalavo 50 tūkst. Lt
Verslininkas teigė, kad sumokėjęs pinigus jokių pokyčių nesulaukė – nebuvo kviečiamas į apklausas, be to, nesulaukė žinių, jog jam būtų sušvelninti įtarimai.
„Po kažkiek laiko S. Jaura pasakė, kad mano bylą perkels į šalia esančią apylinkės prokuratūrą, apie tai turės man pranešti, bet taip niekas ir nepranešė“, – tikino jis.
Vėliau, M. Alytos teigimu, S. Jaura pareiškė, kad „pasikeitė situacija“ ir reikės sumokėti 50 tūkst. Lt.
„Sakiau, gal galima mažiau ar po visko kažkokią dalį sumokėti, nes ir tuos 2 metus buvo tylu ramu, o čia – dideli pinigai“, – pasakojo jis. Kadangi jau buvo sumokėti 5 tūkst., M. Alytai kaina buvo sumažinta iki 45 tūkst. Lt.
Verslininkas prisipažino, kad tuo metu suabejojo S. Jauros žodžiais, todėl nusprendė įrašyti vieną pokalbį. Po jo su kompaktine plokštele jis nuvyko į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) ir agentams papasakojo, kaip S. Jaura reikalauja pinigų.
„Nuo to laiko visi mūsų pokalbiai buvo įrašinėjami ir kontroliuojami“, – kalbėjo jis.
M. Alyta taip pat sakė, kad vieno pokalbio metu S. Jaurai užsiminė, jog pats asmeniškai norėtų dalyvauti susitikime, kai prokurorui bus perduodami pinigai. „Jis sakė, kad pasidomės, ar taip bus galima, bet paskui pasakė, jog prokuroras nesutinka“, – teisme aiškino verslininkas.
Jis pažymėjo, kad S. Jaura jam taip pat užsiminė, kad 50 tūkst. Lt šis galėtų sumokėti kartu su kitu verslininku, kuris taip pat yra patrauktas įtariamuoju. Tiesa, šis verslininkas šios informacijos nepatvirtino ir nurodė, kad niekas iš jo neprašė pinigų.
Nenorėjo būti apkvailintas: kreipėsi į STT
Galop M. Alyta su S. Jaura sutarė, kad dalį pinigų – 30 tūkst. Lt – perduos kovo 7-ąją. Tiesa, STT agentų pažymėtų pinigų perdavimas įvyko diena anksčiau – pareigūnai nusprendė paankstinti operaciją. S. Jaura buvo sulaikytas, kai paėmė pinigus.
Tuo metu STT agentai jau žinojo, kad už tariamą „prokuroro Kęsto“ pagalbą M. Alytos kolega R. Vasiliauskas iš kitos bendrovės jau yra sumokėjęs dalį reikalaujamos sumos – 35 tūkst. Lt. Tačiau ir jis nesulaukė jokios pagalbos ikiteisminio tyrimo metu – apie tai vyras pranešė su M. Alyta atvykęs į STT.
M. Alyta įsitikinęs: S. Jaura jį mulkino ir nė neketino padėti iki šiol dar vykstančiame ikiteisminiame tyrime.
„Kartą jis man sakė, kad galiu pinigus perduoti per R. Vasiliauską, nes jam irgi padeda, tačiau nesutikau – norėjau būti ramus, kad pinigai tikrai nukeliautų ten, kur reikia, pasakiau, kad nebūsiu kvailas ir neduosiu“, – patikino jis.
Šioje byloje R. Vasiliauskas kol kas neapklaustas – tai teismas planuoja padaryti gruodžio pradžioje.