Šiuo metu Lietuvos apeliaciniame teisme yra nagrinėjama kita byla, kurioje J. Dačka dar neįsiteisėjusiu nuosprendžiu yra nuteistas 16 metų laisvės atėmimo bausme.
Kai ši byla buvo nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme, J. Dačka buvo už grotų, tačiau užsitęsus posėdžiams Lietuvos apeliacinis teismas nutarė vyrą paleisti į laisvę – esą kaltinamasis nepateisinamai ilgai buvo laikomas nelaisvėje be apkaltinamojo nuosprendžio.
O į laisvę išėjęs J. Dačka nesėdėjo rankų sudėjęs – neprabėgo nė pusmetis, kai vyras dar kartą buvo sulaikytas dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų laikymo ir platinimo. Tačiau dabar vienas „Lapinų“ grupuotės vadeivų laisve nesimėgauja – vyras nuo praėjusių metų gruodžio 15 d. yra suimtas.
J. Dačkos baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas paskelbė, kad J. Dačka veikė ne vienas, o kartu su savo bendru Edvardu Petrovičiumi – šiam skirta 12 metų 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmė, ją atliekant ne pataisos namuose, o kalėjime.
Bylos duomenimis, J. Dačka ir E. Petrovičius praėjusių metų gruodį už 310 eurų (šiuos pinigus nutarta konfiskuoti) pardavė daugiau kaip 2 gramus heroino kartu su jais prieš teismą stojusiam anksčiau taip pat dėl narkotinių medžiagų įgijimo baustam vilniečiui Egidijui Končauskiui. Už tai jam teismas skyrė vienerių metų trejų mėnesių laisvės atėmimo bausmę.
Be to, J. Dačka narkotines medžiagas vartojusiai Julijai Gubanovai neatlygintinai davė metamfetamino – problemų dėl narkotikų turinčiai jaunai moteriai skirta vienerių metų laisvės apribojimo bausmė su įpareigojimu dalyvauti elgesio pataisos programose.
Pas J. Dačką ir E. Petrovičių namuose ir automobilyje taip pat buvo rasta kanapių, kurias vyrai greičiausiai ketino patys suvartoti.
„Lapinams“ priklausiusiam vyrui grėsė ir didesni nemalonumai, tačiau teisme nepavyko įrodyti, kad J. Dačka yra susijęs su daugiau kaip 138 g metamfetamino, kuris buvo rastas E. Petrovičiaus namo rūsyje.
Anot baudžiamąją bylą išnagrinėjusio teisėjo Audriaus Cinino, šis kaltinimas buvo grindžiamas tik prielaidomis – esą jeigu kartu pardavinėjo hašišą, tai ir metamfetaminą.
Ikiteisminį tyrimą atlikusiems pareigūnams neteisėtu narkotikų platinimu užsiimančių nuteistųjų veiklą pavyko išaiškinti atliekant operatyvinius veiksmus, be to, jie slapta klausėsi vyrų pokalbių telefonu, taip pat stebėjo susirašinėjimą SMS žinutėmis. Nors J. Dačka jau turėjo skaudžios patirties, tačiau vis tiek nevengė bendrauti telekomunikacijos priemonėmis. O šie slapta daryti įrašai ir buvo svarbus įrodymas baudžiamojoje byloje.
Nors pirmadienį paskelbtas nuosprendis dar nėra įsiteisėjęs, teismas nuteistiesiems paliko galioti griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą. Už grotų J. Dačka ir E. Petrovičius turės pakankamai laiko apmąstyti savo elgesį – ginkluotų konvojaus pareigūnų į teismą atvežti vyrai vengė fotografų ir savo veidus slėpė ne tik po striukių gobtuvais, bet ir žurnalais. Fotografuotis nepanoro ir laisvėje nuosprendžio laukusi J. Gubanova ir E. Končiauskas, kurį nuo žurnalistų net ėmė ginti jo draugė. Tuo metu J. Dačką atvykę palaikyti artimieji patys prašė, kad juos fotografuotų – juos galite matyti nuotraukų galerijoje.
Kitoje byloje teismas yra paskelbęs, kad narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu užsiėmusiai „Lapinų“ nusikalstamai grupuotei vadovavo Justas Belousovas, kuris pareigūnams iki šiol nepasiekiamas – yra pasislėpęs. Lyderiams taip pat yra priskiriami J. Dačka, iki suėmimo nušalintojo prezidento Rolando Pakso vadovaujamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ Vilniaus Šeškinės skyriuje dirbęs Genrikas Lisovskis bei Andrejus Denisovas.
Vilniaus apygardos prokurorų surašytame kaltinamajame akte buvo teigiama, kad grupuotės nariai nuo 2007-ųjų vidurio iki 2010-ųjų pradžios organizavo, vadovavo šaunamaisiais ginklais ginkluotam nusikalstamam susivienijimui ir neteisėtai disponavo narkotinėmis bei psichotropinėmis medžiagomis, turėdami tikslą jas platinti, neteisėtai įgijo ir laikė šaunamuosius ginklus bei šaudmenis.
Pareigūnai nustatė, kad nusikalstamo susivienijimo nariai yra išplatinę ne mažiau kaip 63 kg amfetamino ir metamfetamino, apie 10 kg kanapių ir jų dalių, apie kilogramą kokaino, maždaug 400 g heroino ir per 13 tūkst. psichotropinio poveikio tablečių.
Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai sostinėje aptiko patalpas, kuriose veikė šio nusikalstamo susivienijimo laboratorija – čia buvo gaminamas amfetaminas. Per kratas buvo rasta 15 įvairių kalibrų ir kategorijų šaunamųjų ginklų, priklausiusių nusikalstamo susivienijimo nariams, taip pat apie 120 šovinių.
Su pareigūnais sutikęs bendradarbiauti dabar jau buvęs nusikalstamo susivienijimo narys Dmitrijus J. teisme yra sakęs, kad gaujoje galiojo nerašytos labai griežtos taisyklės.
„Jeigu gavęs nurodymą iš karto neatvažiuodavau pas savo vadą, būdavau baudžiamas – ne kartą buvau sumuštas“, – sakė vilnietis, kuris buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Pasak Dmitrijaus J., „Lapinų“ grupuotė buvo paskirsčiusi savo veiklą po visą Vilnių. Jis įvardijo ne vieną atvejį, kai amfetaminas ir marihuana buvo atvežta iš Ispanijos.
„Aš turėdavau paskirstyti narkotikus, juos paslėpti ir visada pristatyti, kai tik man nurodydavo“, – teigė liudytojas. Jis neslėpė, kad „Lapinų“ grupuotėje galiojo griežtos nerašytos taisyklės.
„Aš visada privalėjau atsiliepti į telefono skambučius ir skubiai atvykti man nurodytu adresu bet kuriuo paros metu, – sakė Dmitrijus J. – Už nepaklusnumą buvo numatytos fizinės bausmės, pats ne kartą buvau sumuštas“.
Vyras sakė, kad kartą grupuotės nariai papuolė į susišaudymą Naujininkuose. Juos užpuolę asmenys pabėgo, tačiau vieną jiems šiaip ne taip pavyko pasivyti.
„Jis buvo visas sudaužytas, G. Lisovskis jam kojas ir užpakalį supjaustė peiliu“, – prisiminė Dmitrijus J.
Pasak jo, po šio įvykio buvo „pravestas instruktažas“ – esą jeigu ateityje per kokį nors susišaudymą pas ką nors ras likusių kulkų, jos bus „suvarytos“ tam asmeniui. Liudytojas taip pat teigė, kad narkotikus paskirstydavo juos platinusiems asmenims, iš kurių taip pat surinkdavo pinigus.
Jo teigimu, „Lapinų“ grupuotės nariai palaikė glaudžius ryšius su kitomis sostinės nusikalstamomis grupuotėmis ir netgi vieni iš kitų pirkdavo narkotikų, kai jų pritrūkdavo.
Pasak jo, kiekvienas grupuotės šulas turėjo savo platintojus ir buvo pasiskirstę teritorijomis Vilniuje.