Baudžiamosios bylos nagrinėjimui pirmininkaujantis teisėjas Arūnas Kisielius paskelbė, kad dėl didelės apimties ir teisėjų užimtumo kitose bylose atideda nuosprendžio paskelbimą dviem savaitėms.
„Valio, keliausime namo“, – išgirdę teisėjo žodžius, džiūgavo kai kurie kaltinamieji.
Nuosprendžio išklausyti susirinkę kaltinamieji ir jų bičiuliai vos tilpo teismo salėje, dar prieš nuosprendžio paskelbimą jie skirtingai demonstravo dėmesį jiems parodžiusiems fotografams: viena mergina rodė nepadorius gestus, kiti laidė užgaulias replikas, o treti net siūlė kartu vykti į kalėjimą.
Keli kaltinamieji į teismą atvyko su didžiuliais krepšiais ir lagaminais – jie neabejoja, kad iš karto po nuosprendžio paskelbimo bus suimti teismo salėje ir pasiųsti atlikti bausmės. „Kodėl tiek mažai?“ - žiūrėdamas į vos panešamus krepšius, iš kurių sklido rūkytų mėsos gaminių kvapas, juokaudamas klausė vienas konvojaus pareigūnų.
„Aš čia į kaimą planuoju važiuoti, tai ir užsukau su krepšiais“, – juokavo vienas pagrindinių kaltinamųjų grupuotės vadeivų Jonas Dačka.
„Lapinų“ nusikalstamo susivienijimo vadovybei priskiriamas J. Dačka už grotų yra praleidęs net puspenktų metų – nuosprendį teismas ketina skelbti ir dar 26 grupuotės nariams.
Vilniaus apygardos teisme byla nagrinėjama nuo 2010-ųjų gruodžio. Tiesa, nesėkmingai – vasarį pasikeitė teisėjų kolegija, todėl teismas buvo priverstas daugiau kaip 86 tomuose surašytus nusikaltimus aiškintis iš naujo.
Tuo metu pagrindiniu „Lapinų“ grupuotės vadeiva laikomas Justas Belousovas pareigūnams iki šiol nepasiekiamas – jis yra pasislėpęs, jo pėdsakų neužčiuopa ir tobulos teisinės sistemos Europoje atstovai.
Vilniaus apygardos prokurorų surašytame kaltinamajame akte teigiama, kad J. Dačka su J. Belousovu, Remigijumi Byčiumi, Andrejumi Denisovu ir Genriku Lisovskiu dėl savanaudiškų paskatų – turėdami tikslą nusikalstamai praturtėti, nuo 2007-ųjų vidurio iki 2010-ųjų pradžios organizavo, vadovavo šaunamaisiais ginklais ginkluotam nusikalstamam susivienijimui ir neteisėtai disponavo narkotinėmis bei psichotropinėmis medžiagomis, turėdami tikslą jas platinti, neteisėtai įgijo ir laikė šaunamuosius ginklus bei šaudmenis.
Vienas šios grupuotės lyderių G. Lisovskis iki suėmimo dirbo nušalintojo prezidento Rolando Pakso vadovaujamos partijos „Tvarka ir teisingumas“ Vilniaus Šeškinės skyriuje.
Pareigūnai yra nustatę, kad nusikalstamo susivienijimo nariai yra išplatinę ne mažiau kaip 63 kg amfetamino ir metamfetamino, apie 10 kg kanapių ir jų dalių, apie kilogramą kokaino, maždaug 400 g heroino ir per 13 tūkst. psichotropinio poveikio tablečių.
Ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai sostinėje aptiko patalpas, kuriose veikė šio nusikalstamo susivienijimo laboratorija – čia buvo gaminamas amfetaminas.
Su pareigūnais sutikęs bendradarbiauti dabar jau buvęs nusikalstamo susivienijimo narys Dmitrijus J. teisme yra sakęs, kad gaujoje galiojo nerašytos labai griežtos taisyklės. „Jeigu gavęs nurodymą iš karto neatvažiuodavau pas savo vadą, būdavau baudžiamas – ne kartą buvau sumuštas“, – sakė vilnietis, kuris buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės.
Pasak Dmitrijaus J., „Lapinų“ grupuotė buvo paskirsčiusi savo veiklą po visą Vilnių. Jis įvardijo ne vieną atvejį, kai amfetaminas ir marihuana buvo atvežta iš Ispanijos.
„Aš turėdavau paskirstyti narkotikus, juos paslėpti ir visada pristatyti, kai tik man nurodydavo“, – teigė liudytojas.
Jis neslėpė, kad „Lapinų“ grupuotėje galiojo griežtos nerašytos taisyklės. „Aš visada privalėjau atsiliepti į telefono skambučius ir skubiai atvykti man nurodytu adresu bet kuriuo paros metu, – sakė Dmitrijus J. – Už nepaklusnumą buvo numatytos fizinės bausmės, pats ne kartą buvau sumuštas“.
Vyras sakė, kad kartą grupuotės nariai papuolė į susišaudymą Naujininkuose. Juos užpuolę asmenys pabėgo, tačiau vieną jiems šiaip ne taip pavyko pasivyti. „Jis buvo visas sudaužytas, G. Lisovskis jam kojas ir užpakalį supjaustė peiliu“, – prisiminė Dmitrijus J.
Pasak jo, po šio įvykio buvo „pravestas instruktažas“ – esą jeigu ateityje per kokį nors susišaudymą pas ką nors ras likusių kulkų, jos bus „suvarytos“ tam asmeniui.
Liudytojas taip pat teigė, kad narkotikus paskirstydavo juos platinusiems asmenims, iš kurių taip pat surinkdavo pinigus.
Jo teigimu, „Lapinų“ grupuotės nariai palaikė glaudžius ryšius su kitomis sostinės nusikalstamomis grupuotėmis ir netgi vieni iš kitų pirkdavo narkotikų, kai jų pritrūkdavo.
Pasak jo, kiekvienas grupuotės šulas turėjo savo platintojus ir buvo pasiskirstę teritorijomis Vilniuje.
Teisme jau yra išnagrinėta viena baudžiamoji byla, kurioje kaltinimai dėl narkotikų platinimo buvo pateikti 33 grupuotės nariams – tik 23 kaltinamieji buvo nuteisti.
Baudžiamajame kodekse tam, kas organizavo ar vadovavo šaunamaisiais ginklais, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis ginkluotam nusikalstamam susivienijimui, numatyta laisvės atėmimo nuo 10 iki 20 metų arba įkalinimo iki gyvos galvos bausmė.