Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) galutine ir neskundžiama nutartimi paliko galioti Klaipėdos apygardos teismo nuosprendį, kuriuo M. Skiudului buvo skirta vienerių metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant vieneriems metams.
Be to, nuteistajam skirta auklėjamojo poveikio priemonė – elgesio apribojimas 12 mėnesių, jis taip pat įpareigotas per šį laikotarpį tęsti mokslą arba dirbti.
Tačiau ne vien teistumas turėtų slėgti M. Skiudulą – teismas nusprendė, kad skuodiškis taip pat Valstybinei ligonių kasai privalės sumokėti 13 067 eurus. Tiek kainavo nukentėjusiojo gydymas.
Dar 1 688 Eur jis turėtų sumokėti nukentėjusiajam už padarytą turtinę bei 11 584 Eur – neturtinę žalą.
Bylos duomenimis nustatyta, kad dar 2013-ųjų gegužės 17-ąją, apie 22.40 val. Skuode, sodų bendrijoje, M. Skiudulas, norėdamas, kad šašlykinėje esančios prigesusios malkos įsidegtų, pylė iš plastikinio butelio degųjį skystį ant šašlykinėje buvusių malkų, kai staiga kilus ugnies pliūpsniui užsidegė pilamas iš butelio degusis skystis.
Staiga atitraukdamas butelį nuo šašlykinės M. Skiudulas netyčia degančiu iš butelio degiu skysčiu apipylė netoliese buvusį bendraamžį Martyną Jušką. Šis užsidegė – jam buvo padaryti veido, kaklo, krūtinės ląstos, pilvo, abiejų rankų ir kairės šlaunies nudegimai.
Jau po nelaimės liudytojai pasakojo, kad M. Skiudulas degų skystį į šašlykinę pylė du kartus: pirmą kartą įpylus vienoj šašlykinės pusėje, ugnis neužsidegė, todėl vaikinas po kurio laiko įpylė dar kartą ir tada pakilo ugnis, nuo jos pliūpsnio užsidegė netoliese šašlykinės buvęs jaunuolis.
Neatmetama, kad nuteistasis taip pat savo bičiulį buvo apipylęs degančiu skysčiu – nukentėjusysis sakė, kad jo marškinėliai užsidegė arba nuo ugnies pliūpsnio, arba dėl to, kad į jį buvo mestas užsidegęs butelis.
„Nuo užpilto skysčio pakilo liepsna, užsidegė marškinėliai, nuo liepsnos pliūpsnio ištirpo bridžai, skysčio kliuvo ant rankų ir jos pradėjo degti“, – sakė nukentėjusysis.
Po nelaimės degaus skysčio butelis nebuvo rastas.
„Kas užkūrė laužą, neprisimenu, tačiau ugniai užgesus užpyliau degaus skysčio į vieną šašlykinės galą, ugnis neužsidegė, tada pyliau į kitą galą, antrą kartą kilo pliūpsnis, netikėtai užsidegė šalia buvęs M. Juška“, – M. Skiudulas teigė, kad degų skystį buvo atsinešė iš namų garažo.
Jis įsitikinęs, kad atsakomybę dėl nelaimės turi prisiimti ir nukentėjusysis – reikėjo jam būti atsargesniam.
Kreipdamasis į galutinius sprendimus priimantį teismą M. Skiudulas siekė, kad būtų išteisintas dėl nusikaltimo – esą ikiteisminį tyrimą atlikę Skuodo policijos tyrėjai buvo šališkai, vertė jį prisipažinti kaltu ir net nenorėjo girdėti jo pasakojimo.
„Jie sukūrė savo versiją ir ja vadovavosi“, – teisme sakė nuteistasis. Jis pažymėjo, kad degiajame skystyje negalėjo būti acetono, o jo dėmė buvo rasta ant nukentėjusiojo marškinėlių, todėl esą būtent dėl to M. Juška ir galėjo užsidegti.
„Aš tokių skysčių neturėjau, jų nėra ir mano namuose“, – aiškino skuodiškis.
Nuteistasis taip pat pabrėžė, kad dėl nelaimingo atsitikimo kaltę turi prisiimti ir nukentėjusysis – jis esą privalėjo atsitraukti nuo šašlykinės, kai buvo pilamas skystis.
„Mano marškinėliai buvo trumpi, bet nudegė abi rankos, nemanau, kad ant jų rastas kažkoks acetonas turėjo įtakos mano užsidegimui – užsidegė ir kitos kūno vietos“, – su M. Skiudulo teiginiais nesutinka nukentėjusysis.
M. Juška sakė, kad M. Skiudulas į šašlykinę degųjį skystį pylė vieną kartą, tačiau ugnis neįsiplieskė.
Sunkiai sužalotas M. Juška po nelaimės savaitę praleido Reanimacijos skyriuje.
„Man buvo atliktos audinių šalinimo operacijos, po to persodinta oda, nudegė apie 38 proc. kūno“, – prisipažino jis.
Kurį laiką jis negalėjo būti saulėje – turėjo saugotis tiesioginių spindulių. Po nelaimės, kai nukentėjusįjį paleido iš ligoninės, M. Skiudulas atėjo į jo namus ir atsiprašė, žadėjo atlyginti žalą, bet suma buvo tokia menka, kad net nebūtų atlygintos visos patirtos išlaidos.
„Nežinau, kaip jis jaučiasi, bet mes abu žinome situaciją, žinoma, man pikta, kad jis kažką bando įrodyti, juk dėl jo kaltės mano gyvenimas sugriautas“, – sakė M. Juška.
Tragediją sodų bendrijoje skuodiškiui iki šiol primena ant jo kūno nusėti randai, maža to, dėl subjauroto kūno jis sulaukė ir patyčių.
Nuo nudegimų randais nusėtas kūnas gali atbaidyti klientus. Taip vieną dieną kavinėje padavėju dirbęs M. Juška išgirdo iš savo darbdavio – vaikinui buvo pasiūlyta iš darbo išeiti savo noru.
„Savininkas pakvietė pasikalbėti ir pasakė, kad nenori manęs įžeisti, bet mano randai gali neįtikti žmonėms – jis kaip ir atsiprašė, prašė suprasti, nenorėjo, jog dėl manęs nukentėtų jo verslas, – prisipažino M. Juška. – Žinote, jį suprantu, todėl sutikau išeiti – negalėjau dirbti.“