Visgi atkaklių prokuroro pastangų dėka prieš aštuonerius metus teismo paskelbta mirusia moteris pripažinta esanti gyva ir sveika.
Prokuratūros duomenimis, 2001 m. sausio mėn. iš savo namų Šilutės r. išėjo ir negrįžo 42 m. Loreta, palikusi tris savo dukras, viena iš kurių tuo metu buvo nepilnametė.
Moters vyras tuo metu buvo miręs. Ketverius metus artimųjų pastangos surasti dingusią moterį buvo bevaisės, todėl 2005 m. kovo 17 d. Šilutės r. apylinkės teismo sprendimu moteris buvo pripažinta mirusia.
2012 m. Loreta netikėtai atsirado kaimyninėje valstybėje, t. y. Rusijos Federacijos Kaliningrado srityje, kai kreipėsi į Kaliningrado miesto generalinį konsulą, prašydama išduoti jai asmens dokumentą, nes turėtą Lietuvos Respublikos pasą ji prarado.
Bandant nustatyti moters tapatybę, paaiškėjo, jog ji yra paskelbta mirusia. Atpažinimo procedūros patvirtino, kad į konsulatą iš tiesų kreipėsi ta pati moteris, kuri 2001 m. dingo iš namų Lietuvoje, Šilutės r.
Klaipėdos apygardos prokuratūroje gavus Lietuvos užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento prašymą atnaujinti procesą, Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras Aivaras Velutis, nuodugniai išstudijavęs pareiškėjo prašymą ir surinkęs visą būtiną medžiagą, inicijavo proceso atnaujinimą civilinėje byloje.
Prokuroras su pareiškimu kreipėsi į Šilutės rajono apylinkės teismą, kad būtų pakeistas ankstesnis, 2005 m. kovo 17 d. Šilutės r. apylinkės teismo sprendimas, kuriuo moteris pripažinta mirusia. Šilutės rajono apylinkės teismas prokuroro pareiškimą patenkino.
Prokuroro Aivaro Velučio komentaras:
LR įstatymai numato, kad fizinis asmuo gali būti paskelbtas mirusiu, kai jo gyvenamojoje vietoje trejus metus nėra duomenų apie jo buvimo vietą, arba jei jis dingo be žinios tokiomis aplinkybėmis, kurios duoda pagrindą spėti jį mirus ar žuvus dėl nelaimingo atsitikimo – jeigu apie asmenį nėra duomenų šešis mėnesius. Asmuo gali būti paskelbiamas mirusiu tiktai teismo sprendimu, o sprendimo priėmimas tokio asmens civilinių teisių ir pareigų atžvilgiu prilygsta jo mirčiai.
Šituo konkrečiu atveju procesą dėl dingusiosios paskelbimo mirusia inicijavo prokuroras, visų pirma, siekdamas apsaugoti nepilnametės dingusios moters dukros turtinius ir neturtinius interesus, o priėmus teismo sprendimą paskelbti dingusiąją mirusia, atsirado galimybė nustatyti nepilnametei globą.
Įstatymas taipogi numato, kad tam tikrais atvejais aplinkybės, kuriomis rėmėsi teismas priimdamas sprendimą paskelbti asmenį mirusiu, gali pasikeisti, o mirusiu paskelbtas asmuo gali atsirasti, kaip atsitiko ir šiuo atveju. Tokiu atveju yra numatyta įstatyminė galimybė inicijuoti bylos, kurioje buvo priimtas sprendimas paskelbti asmenį mirusiu, atnaujinimą, o tai padarius ir pasitvirtinus, kad atsiradęs asmuo yra tas pats, kuris buvo paskelbtas mirusiu, teismui – ankstesnį savo sprendimą panaikinti.
Kadangi, kaip minėta, moteris teismo buvo pripažintas mirusia, tenkinant prokuroro, gynusio nepilnamečio vaiko interesus, prašymą, o atsiradusi moteris dėl prarastų asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų pati inicijuoti teisminio proceso Lietuvoje negalėjo, tai pareiškimą teismui dėl proceso atnaujinimo pateikė prokuroras.
Teikiant pareiškimą teismui taip pat buvo atsižvelgta į Lietuvos Respublikos Konstitucijoje įtvirtintas nuostatas, kurios suteikia Lietuvos piliečiams, esantiems užsienyje, valstybės globą, neleidžia drausti piliečiui grįžti į Lietuvą bei numato valstybės pareigą ginti piliečio teises, o kartu įpareigoja prokurorą ginti viešąjį interesą.