Atsako advokatų kontoros „Žlioba & Žlioba“ advokatas Arūnas Žlioba:
Situacija spręstina vadovaujantis Įmonės kolektyvine sutartimi ir Darbo kodeksu. Jei įmonėje nėra kolektyvinės sutarties, darbo dienos perkeliamos pagal Darbo kodeksą.
Darbo kodekso (DK) 161 straipsnio 8 dalis nurodo, kad derinant darbuotojų poilsio laiką su švenčių dienomis, poilsio dienos iš valstybės ir savivaldybių biudžetų finansuojamose įmonėse, įstaigose ir organizacijose gali būti perkeliamos Vyriausybės nutarimu, kuris kitoms įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms būtų rekomendacinio pobūdžio.
Ir be detalesnės DK 161 str. 8 d. analizės akivaizdu, kad šios nuostatos aiškiai neatsako, kokia tvarka darbo dienos turėtų būti perkeliamos privačiame sektoriuje, t. y. ar perkeliant darbo dienas užtenka direktoriaus įsakymo viešo paskelbimo įmonės stende, ar su direktoriaus įsakymu būtina individualiai supažindinti įmonės darbuotojus.
Išankstinio paskelbiamo reikalavimas atitinka protingumo principą, kadangi darbuotojams negali būti atimama galimybė planuoti savo poilsį ir laisvalaikį. Vadinasi, perkeliant darbo dieną, nėra reikalingas įmonės darbuotojų rašytinis patvirtinimas, kad su direktoriaus įsakymu susipažino ir sutinka, tačiau yra būtinas išankstinis viešas darbo grafikų bei jų pakeitimų paskelbimas.
Ne vienerius metus Lietuvos teisininkų komentarus įvairiomis temomis publikuojantis naujienų portalas DELFI savo skaitytojams siūlo užduoti klausimus Jums aktualiais ir svarbiais klausimais – tikimės, kad profesionalių teisės ekspertų požiūris padės ne tik pasirinkti optimaliausią problemos sprendimo variantą, bet ir suteiks žinių, kaip ateityje išvengti nemalonių rūpesčių.
Savo klausimus prašome siųsti elektroniniu paštu: teise@delfi.lt. Aktualiausi atsakymai bus išspausdinti DELFI.