Vilniaus apygardos teismo teisėja Leonarda Gurevičienė ketvirtadienį paskelbė, kad finansinius nusikaltimus FNTT tyrusi Ramunė Šlaičiūnienė piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, kai vienam dėl sukčiavimo įtariamam verslininkui sutiko padėti sušvelninti padėtį viename ikiteisminiame tyrime.
Teismas nutarė, kad ilgą laiką nuo pareigų nušalinta tyrėja į valstybės biudžetą privalės sumokėti 596 MGL dydžio (77 tūkst. 480 litų) baudą.
Tuo metu R. Šlaičiūnienės sutuoktinis Vilius Šlaičiūnas, nusikaltimo padarymo metu dirbęs Lukiškėse, pripažintas kaltu dėl bendrininkavimo prekyba poveikiu. Jam teismas skyrė 346 MGL dydžio (44 tūkst. 480 Lt) baudą.
Dėl bendrininkavimo prekyba poveikiu nuteistas ir buvęs Vilniaus ekonominės policijos tyrėjas Algis Jančiauskas – jam teismas skyrė 396 MGL dydžio (51 tūkst. 480 Lt) baudą.
Taip rezonansinėje byloje į valstybės biudžetą turėtų patekti daugiau kaip 170 tūkst. Lt – baudas teisėja nuteistiesiems leido per metus. Ar nuosprendį skųs apeliacine tvarka, nuteistieji po paskelbimo nebuvo linkę atskleisti.
Šioje byloje ikiteisminį tyrimą atlikę Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos pareigūnai nustatė, kad prekyba poveikiu kaltinti V. Šlaičiūnas ir A. Jančiauskas reikalavo iš vilniečio Vlado V. 20 tūkst. Lt kyšio ir pusę jo priėmė už tai, kad būtų priimtas palankus sprendimas R. Šlaičiūnienės atliekamame ikiteisminiame tyrime Vlado V. sugyventinės Vitos K. atžvilgiu.
Pareigūnai buvo sulaikyti 2011 m. spalio 26 d., ikiteisminio tyrimo teisėjas buvo leidęs jų atžvilgiu atlikti slaptus operatyvinius veiksmus. Būtent slapto tyrimo duomenys ir atskleidė nesąžiningus pareigūnus.
Baudžiamąją bylą išnagrinėjusi teisėja L. Gurevičienė konstatavo, kad R. Šlaičiūnienė dar 2011 m. birželio 15-ąją Vladui V. pažadėjo neteisėtai veikti savo atliekamame ikiteisminiame tyrime. Visus reikalus įtariamasis turėjo tvarkyti per savo pažįstamą, kadaise ekonominėje policijoje dirbusį A. Jančiauską, kuris gerai pažinojo R. Šlaičiūnienės sutuoktinį V. Šlaičiūną. Būtent jo vardu su įtariamuoju kalbėdavosi A. Jančiauskas.
Nustatyta, kad rugpjūčio 28-ąją iš Vlado V. buvo pareikalauta 20 tūkst. Lt kyšio. Už tai tyrėja įtariamojo sugyventinei rekomendavo atsisakyti akistatos su vienu asmeniu, o dar vėliau melagingai nurodė, kad gali moteriai pakenkti, jai inkriminuodama veikimą organizuotoje grupėje.
Operatyvinius veiksmus atlikę pareigūnai užfiksavo nemažai pokalbių, taip pat nufilmuotas ir pinigų perdavimas – 5 tūkst. Lt įtariamasis A. Jančiauskui perdavė spalio 24-ąją, dar tokią pačią sumą jis sumokėjo spalio 26-ąją. Tądien įtariamieji ir buvo sulaikyti. Areštinėje jie praleido po dvi paras.
Iš slapta užfiksuotų pokalbių yra aišku, kad V. Šlaičiūnas nenorėjo bendrauti su Vladu V., nes esą bijojo. Tačiau vieno pokalbio metu A. Jančiauskas pažadėjo verslininką su juo suvesti.
Taip pat Vladas V. nurodė, kad jam ant popieriaus buvo užrašyta 20 tūkst. Lt suma – tiek kainuos galimų nemalonumų išvengimas.
Pasak bylą išnagrinėjusio teismo, R. Šlaičiūnienė asmeninius interesus iškėlė aukščiau valstybės, kurios tarnyboje dirbo, pažadėdama priimti priešingus tarnybai sprendimus ne tik sumenkino FNTT autoritetą, bet ir diskreditavo valstybės vardą.
Teismo teigimu, R. Šlaičiūnienės padarytas nusikaltimas sukėlė didelį rezonansą visuomenėje – pasinaudodama tarnybine padėtimi tyrėja nesiekė ikiteisminio tyrimo metu keliamų tikslų atskleisti ir nubausti galimą nusikalstamą veiką padariusius asmenis, o veikė priešingai.
„Valstybės tarnautojas privalo tarnauti visiems vienodai“, – pažymėjo teisėja.
Teismo teigimu, nuteistiesiems skirtos baudos, nes turtinė bausmė juos turėtų paveikti labiausiai, be to, tai geriausiai atitiktų teisingumo principą.
Kol nuteistieji baudų nesumokės, V. Šlaičiūno ir A. Jančiausko valdomiems žemės sklypams ir namams bus taikomas areštas.