Kaip dėmesį atkreipė G. Bagdonas, vyksta ir tam tikros informacinės atakos.

„Tam tikra prasme, rusai pasiekė savo. Dabar visas pasaulis, mūsų Vakarų spauda jau kalba, kad čia galimai didžiulis puolimas prasidėjo. Iš tikrųjų, tai netiesa. Vyksta iškonstruota informacinė ataka“, – teigė jis.

Apskritai, politikos analitiko teigimu, reikia suprasti, kad dabar kare yra siekiama išsekinimo.

„Reikia į viską žiūrėti per šitą perspektyvą. Kadangi vyksta išsekinimo karas, mano įsitikinimu, nei viena pusė, deja, neturi pajėgų jokiam didesniam miestui. Jie, artimiausiu laiku, iš to, ką dabar galiu vertinti ir imti kaip faktą, o ne improvizaciją, neturi pajėgų, kad keltų grėsmę vienam ar kitam miestui. Juo labiau, Charkivas – tai kaip du Vilniai dydžio miestas. Net neįsivaizduojama, čia būtų nesąmonė. Jie net nepriartės prie Charkivo labai arti. Tai yra neįmanoma“, – teigė G. Bagdonas.

Karas Ukrainoje

Su iššūkiais susiduria abi pusės

Pasigirsta ir spėlionės, kad jei antras pagal dydį Ukrainos miestas Charkivas kristų – gali išsekti ir Vakarų ryžtas remti Ukrainą. Tokius svarstymus G. Bagdonas laidoje taip pat įvertino.

„Jeigu tai pasakyta tariamąja nuosaka, tai yra „kas būtų, jeigu būtų?“, su tuo, kas pasakyta, sutinku. Bet čia tik teorija. Taip negali įvykti, todėl, kad jis nekris. Tai yra neįmanoma. Rusai tokių pajėgų rezervų šiai dienai, artimiausiems keliems mėnesiams, tikrai neturi“, – pabrėžė pašnekovas.

Pasak atsargos pulkininko, problemų turi ir Ukraina, tačiau, nepaisant to, ukrainiečiai gina ir gins savo šalį.

„Jie negali išvystyti ne tik jokio puolimo, bet ir tik labai nedideles kontratakas gali daryti, nes taip pat neturi pajėgumų“, – teigė G. Bagdonas.

Rusijos ataka Charkive

Kalbant apie Charkivą, anot pašnekovo, svarbu paminėti, kad ten ukrainiečiai sėkmingai vykdo savo nesimetrinio karo veiksmus prieš okupantą.

„Jie naikina įvairius reikšmingus objektus. Pirmiausia, naftos perdirbimo gamyklos – kiekvieną savaitę po keletą sėkmingų smūgių. Kai kurie partneriai ar sąjungininkai siūlė, ar prašė, kad nustotų tai daryti ukrainiečiai, nes tai, menamai, kels naftos kainas. Tai netiesa“, – teigė G. Bagdonas.

Gerų naujienų fronte, pasak G. Bagdono, yra ir daugiau. Šią savaitę ukrainiečių pajėgoms pavyko sėkmingai atakuoti Kryme esančią tolimojo nuotolio radiolokacinę stotį.

„Svarbiausia, kad yra naikinama brangi įranga ir, drįsiu spėti, prognozuoti, kad yra ruošiamasi tolimesnėms atakoms prieš kitus svarbius objektus okupuotame Kryme arba šalia Krymo, pavyzdžiui, tiltas“, – teigė jis.

Mobilizacijos klausimas turi būti sprendžiamas greičiau

Dar prieš mėnesį Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė mobilizacijos įstatymą, tačiau, kad ji būtų vykdoma – kol kas negirdėti. Pasak G. Bagdono, mobilizacijos klausimas – tai skaudama vieta, tačiau jį visais įmanomais būdais reikia kuo greičiau spręsti.

„Turime linkėti ukrainiečių politikams, vadovams ir pareigūnams spręsti mobilizacijos klausimus. Pirmiausia, ukrainiečiai turi rasti būdų, kaip mobilizuoti daugiau žmonių į kariuomenę, nes, kaip sakiau, vyksta alinimo karas“, – teigė jis.

Anot pašnekovo, kaip ir kiekviename kare, taip ir šitame, karo baigtį lemia du esminiai dalykai.

„Tai yra resursai, ištekliai, o čia įeina ir materialiniai dalykai, ginkluotė. Antras yra valia. Valia, ryžtas, moralinis faktorius, kuris yra neapčiaupiamas. Matyt, kai vieno nebėra – paveikia ir kitą. Kaip ukrainiečiai beprašytų Vakarų materialinės pagalbos – čia ir aš pats, ir visi kritikuojame, kad mes nesame pakankamai atsakantys, suprantantys problemą“, – teigė G. Bagdonas.

Karas Ukrainoje

Kaip bebūtų, pasak pašnekovo, dabar ukrainiečiai turi spręsti jautriausią klausimą – karių ir personalo mobilizavimo klausimą.

„Čia dar reikia turėti omenyje, kad civilis žmogus, pakviestas į kariuomenę – jį reikia paruošti, mokyti. Tai neįvyksta per 1-2 dienas. Aš drįsiu manyti ir viliuosi, tikiuosi, kad jie jau mobilizuoja, kad vyksta kažkur mokymai, parengimas, nes tai užtrunka tikrai ilgai. Kelių savaičių tam neužtenka“, – pastebėjo G. Bagdonas.

Karas tęsis dar ilgai

Vizito Ukrainoje metu A. Blinkenas dalijo pažadus, kad karinė pagalba – jau pakeliui ir, kad ji esą padės pakeisti padėtį mūšio lauke. Pasak G. Bagdono, žinutė – gera, tačiau svarbu, kad žinutė būtų pagrįsta veiksmais, darbais arba, kitaip tariant, daiktais – ginkluote.

„Dar svarbiau – iki šiol to nebuvo, kad karinė, materialinė pagalba Ukrainoje turi būti orientuota į pergalę. Vakaruose netikima pergale, o padedama tik tiek, kad ji nepralaimėtų. Todėl ir turime karą, ir dar turėsime labai ilgą, ir su labai dideliais nuostoliais. Ta problema nesibaigs“, – teigė politikos analitikas.

Karas Ukrainoje

Tiesa, gera žinia, pasak G. Bagdono, yra ir tai, kad Kongreso patvirtintame ir prezidento pasirašytame teisės akte dėl paramos yra straipsnis, kad per 45 dienas Baltieji Rūmai turi pateikti Kongresui strategiją, kaip padės Ukrainai, jai siekiant pergalės. Jo manymu, reikia tikėti, kad tai nėra vien į vidaus politiką orientuotas pareiškimas.

„Kas iš to, kad tankus duoda, jeigu oro gynyba nesprendžiama, jeigu nepakanka logistikos, amunicijos ar oro gynybos, ar inžinerijos ir kitų dalykų? Vienos ar kitos ginkluotės davimas – neišsprendžia to. Dabar norėtųsi, kad tai būtų visapusiška. Jeigu yra brigada – ta brigada nuo A iki Z viską turi turėti. Ir oro gynybą, ir aviaciją, taip pat tinkamus ginklus, taip pat turi nuimti tas raudonas linijas, draudimus naikinti priešo taikinius Rusijos teritorijoje. Rusija praloš karą tik tada, kai karas liks Rusijos teritorijoje“, – teigė G. Bagdonas.

Visą pokalbį rasite Žinių radijo portale: