„Ne viešumoje vien tik tas klausimas turėtų būti – ir spaudžiant laike vieną ar kitą šalį ar instituciją – o darant tai konsultacijų su partneriais keliu. Tai ir darysime, konsultuosimės“, – žurnalistams po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdžio sakė K. Budrys.
Pasak jo, diskutuojant dėl Otavos konvencijos reikia įsivertinti tiek saugumo, tiek ir tarptautinės humanitarinės teisės dėmenis.
„Matydami, kaip vyksta karas prieš Ukrainą ir kokias priemones naudoja prieš Ukrainą Rusijos pajėgos, tai mes to negalime ignoruoti, matome, turime turėti savo arsenale viską, ko mums reikės stabdyti tiek šarvuotą techniką, tiek pėstininkus – to niekas nekvestionuoja“, – sakė K. Budrys.
„Tačiau lygiai taip pat turime konsultuotis, nes tarptautinė humanitarinė teisė yra svarbus dalykas, yra įsipareigojimai valstybių prisiimti. (...) Tik norėtųsi vis dėlto išmokti pamokas, kurias patyrėme išeidami iš Oslo konvencijos dėl kasetinių šaudmenų – tai ne feisbuke tie klausimai yra sprendžiami, o konsultacijų keliu ir viską darant paeiliui“, – akcentavo jis.
Visgi, greitų sprendimų, pasak ministro, šiuo klausimo greičiausiai nebus.
„Tai aš tikrai nesitikėčiau čia staigiai kažkokio apsisprendimo, galų gale viskas pasibaigia 3/5 Seimo balsų“, – sakė K. Budrys, pažymėdamas, kad apie galimybę trauktis iš Otavo konvencijos bus diskutuojama ir Valstybės gynimo taryboje (VGT).
Krašto apsaugos ministerija (KAM) antradienį pranešė teikianti politinį-karinį patarimą ir siūlo VGT aptarti galimą pasitraukimą iš priešpėstines minas draudžiančios Otavos konvencijos. Tokio žingsnio siūloma imtis siekiant sustiprinti krašto gynybą ir atgrasymo priemones.
Apie tai, jog Lietuvai reikėtų denonsuoti Otavos konvenciją, pirmasis užsiminė buvęs krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas. Antradienį apie galimybę inicijuoti pasitraukimą iš konvencijos užsiminė ir krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
1999 metų Otavos konvenciją, kuria siekiama eliminuoti priešpėstines minas, yra pasirašiusios daugiau kaip 160 šalių, įskaitant ir daugumą Vakarų valstybių. Sutartimi įsipareigota nenaudoti, nekurti, negaminti, neįsigyti, nekaupti, nelaikyti ir neperduoti priešpėstinių minų.
Lietuva prie konvencijos prisijungė 2004 m.
Kaip ir visas tarptautines sutartis, sprendimą denonsuoti Otavos konvenciją prezidento teikimu turėtų priimti Seimas.