„Mes su tuo neturime nieko bendra – nei leidome, nei draudėme. Kaip aš suprantu, dėl to vyksta nepriklausomas teisinis tyrimas, ir aš palieku tai teisėsaugai – tai kelias, kuriuo eina mūsų šalys. Žinoma, buvo tam tikrų sunkumų, dėl kurių jie nebuvo labai laimingi, kad mūsų ambasadorius Minske įsitraukė į žmogaus teisių gynimą ir kitus panašius dalykus. Toks gyvenimas. Tai parodo režimo apimtį šalyje“, - spaudos konferencijoje antradienį sakė C. Bildtas.

Klausiamas, ar tai pakeis Europos Sąjungos santykius su autoritarinio prezidento Aleksandro Lukašenkos vadovaujama Baltarusija, C. Bildtas teigė, kad Europos Sąjungos politika Minsko atžvilgiu yra pastarųjų dvejų metų šios šalies pokyčių rezultatas. Jis pažymėjo, kad pokyčiai Baltarusijoje prasidėjo nuo 2010 m. Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, bei atkreipė dėmesį, jog tai vienintelė Europos šalis, turinti politinių kalinių.

„Europos Sąjungos politika Minsko atžvilgiu yra pastarųjų dvejų metų pokyčių Baltarusijoje rezultatas. Atkreiptinas dėmesys, kad tai prasidėjo po prezidento rinkimų 2010 m., o faktas, jog tai Europos šalis, kurioje esama politinių kalinių, yra visiškai nepriimtinas. Mes ėmėmės visų priemonių remdami Baltarusijos demokratines jėgas, stengėmės įsitraukti ir siekti, kad politiniai kaliniai būtų paleisti bei sukurti priimtinas sąlygas artėjantiems parlamento rinkimams“, - teigė C. Bildtas.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis savo ruožtu pridūrė, kad „meškiukų“ incidentą tiria Generalinė prokuratūra, kuri bendradarbiauja su kolegomis iš Švedijos.

„Pirmiausia turėtume sulaukti šio tyrimų rezultatų ir tik po to galėsime ką nors konkrečiai komentuoti“, - teigė A. Ažubalis.

DELFI primena, kad Švedijos viešųjų ir reklamos firmos „Studio Total“ pranešė, kad liepos 4 d. jos atstovai neteisėtai įskrido į Baltarusiją ir ten išmėtė šimtus pliušinių meškiukų su mažais parašiutais ir raginimais suteikti žodžio laisvę bei užtikrinti žmogaus teises.

Iš pradžių Baltarusijos pareigūnai neigė šį incidentą, bet vėliau autoritariškai valdantis prezidentas Aleksandras Lukašenka atleido karinių oro pajėgų vadą ir pagrasino Lietuvai, be to, Baltarusija išvarė Švedijos ambasadorių. Baltarusija taip pat oficialiai kreipėsi į Lietuvos generalinę prokuratūrą su teisinės pagalbos prašymu padėti ištirti incidentą.

Lietuvos Generalinė prokuratūros pranešė, jog Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT) pradėjo tyrimą dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo ir tarptautinių skrydžių taisyklių pažeidimo.

Iš pradžių Lietuva sakė nieko neturinti informacijos apie šį incidentą, tačiau Civilinės aviacijos administracijos direktoriaus pavaduotojui pareiškus, jog dėl skrydžio gali būti inicijuota administracinė byla, pasikeitė ir kariškių pozicija. Karinių oro pajėgų vadas generolas majoras Edvardas Mažeikis pareiškė manantis, kad toks skrydis tikriausiai buvo, nors pažeidimas ir nebuvo užfiksuotas.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (158)