Sąmokslo teoriją dėl propagandistų teiginių

Vilniaus universiteto (VU) Komunikacijos fakulteto Komunikacinių įtakų ir propagandos tyrimų centro vadovas doc. dr. Viktoras Denisenko laidoje sutiko, kad Kremliaus propagandą skleidžiantis propagandistas Vladimiras Solovjovas skleidžia tiesiog absurdiškus pasakojimus. Bet tame mato ir galimą gynybinę reakciją.

„Paminėsiu, man visą laiką, kai aš matau tuos pasisakymus, teiginius, naratyvus ir istorijas, man visą laiką viena mintis mane aplanko – ar tai nebūtų ir tų pačių propagandistų gynybinė reakcija. Kai vienaip arba kitaip Vladimiro Putino režimas baigsis, vienaip ar kitaip mes iš šios situacijos išeisime, nereiškia, kad rytoj, gal po kelių metų, gal po dešimtmečio, tai visi tie žmonės, kurie dirbo Kremliaus propagandos sistemoje gali užimti labai paprastą gynybinę poziciją.

Ir sakyti, kad mes specialiai viską bandėme suvesti iki absurdo ir mes nesuprantame, kodėl jūs Vakaruose taip rimtai į tai žiūrėjote, kad tai lyg buvo jų asmeninė rezistencija. Tokia savotiška sąmokslo teorija mano protą nuolat aplanko“, – įžvalgomis Žinių radijo eteryje dalijosi V. Denisenko.

Rusiškoje žiniasklaidoje daugėja priešiškos Lietuvai informacijos

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas, dr. Nerijus Maliukevičius irgi sutiko, jog Kremliaus aparato išsakomi teiginiai mūsų ausims skamba kaip ligonio sapalionės.

„Mūsų auditorijai, mūsų ausims, jų teiginiai atrodo absurdiški, tarsi iš kitos alternatyvios realybės. Bet tai auditorijai, kuri yra nuolat indoktrinuojama kiek kitokios propagandos, tokios uždaros autoritarinės propagandos sistemos, kuriai reikia vis tokių agresyvesnių epitetų, terminų...Agresijos naujas etapas Ukrainoje buvo pradėtas nuo kovos su fašistais ir naciais, suprask, dabar retorikoje vis dažniau kovojama su satanistais, su Europos iškrypėliais. <...>

Mūsų ausims tai atrodo kaip kažkokio ligonio sapalionės, o jų ausims tai atrodo kaip norma. Užtat ir yra tas toks atotrūkis. Ir sutikčiau su Viktoru, yra išlikęs klaustukas, ar jie tikrai turi omenyje tai, ką jie sako. Ar tai yra tiktai kažkoks cirkas, drama ir spektaklis. Nes atrodo, kai kuriais atvejais teiginiai yra visiškai tokie absurdiški“, – kalbėjo N. Maliukevičius.

„Putinas toliau maitina visuomenę atbukinančiu naratyvu“

Toliau VU TSPMI dėstytojas dr. N. Maliukevičius pasakojo tikinti, jog kiekvienoje propagandinėje strategijoje yra dvi svarbios dedamosios.

„Visų pirma yra technologinė sudedamoji: tie įrankiai, kurie vienu atveju leidžia tau manipuliuoti informacija, širdimis ir protais tam tikros auditorijos. Bet kitu atveju yra ta psichologinė sudedamoji. Ir dažnai yra klaidingas įsivaizdavimas, kad ryšys tarp propagandos ir auditorijos yra vienkryptis, nukreiptas nuo manipuliuotojo į auditoriją. <...>

Tai ta psichologinė sudedamoji yra tikrai komplikuota. Tyrimuose, gyvenimo realybėje žmonės dažnai atsiduria tuose burbuluose todėl, kad jiems jie suteikia jiems tam tikrą komforto jausmą. Jie renkasi tuos šaltinius, kurie atitinka jų vertybines nuostatas ir panašiai.

Tai dabar pagalvokime, kas rusams svarbu. Ar jiems dabar svarbu psichologiškai ištrūkti iš to informacinio burbulo ir pamatyti visą šios situacijos tragizmą. Ta visuomenė savo konformizmu privedė prie to, ką dabar vykdo Kremlius, jo elitas. Ar yra labiau komfortiška pasilikti toje zonoje, apsimesti, kad tiki kova su satanistais, nacistais Ukrainoje. Ir nematyti savo paties vidinių klaidų ir priežasčių, kurios galiausiai privedė prie agresijos“, – klausimą Žinių radijo laidoje „Atviras pokalbis“ kėlė N. Maliukevičius.

Kremlius

Jis teigė, jog Vakarų kontrpropaganda Rusijos piliečiams neveiktų ir dėl paties visuomenės barjero.

„Jeigu jis pasuka šituo keliu, kai įsiklauso į alternatyvią informaciją, pamato realius faktus, supranta savo kaltę, atsakomybę. O psichologiškai tai yra tiesiog šokas, socialinė trauma. Aš sakyčiau, ir V. Putinas tą labai puikiai išnaudoja. Jisai toliau maitina šitą visuomenę, tam tikru tokiu atbukinančiu propagandiniu naratyvu – kodėl reikia žudyti savo kaimynus Ukrainoje“, – tikino VU TSPMI dėstytojas N. Maliukevičius.

„Stipriai nesikeis“

VU Komunikacijos fakulteto Komunikacinių įtakų ir propagandos tyrimų centro vadovas doc. dr. V. Denisenko priminė, jog Ukrainos kariuomenė yra Rusijos teritorijoje, bet tai Kremliaus propagandos aparatas paprasčiausiai ignoruoja.

„Bandant pasakyti, kur link juda Rusija, aš visai sutikčiau su Nerijumi, kad tikslas yra palaikyti režimą, jo tam tikrą stabilumą. O propaganda pirmiausia reaguos į tai, kas vyksta. Pačioje Rusijoje, kiek teko domėtis, ar kiek galima sužinoti, vyksta labai įdomūs dalykai. Teko skaityti, kad Maskva ir Sankt Peterburgas gyvena lyg karo nebūtų, regionai, taip, pagrinde (į karą, aut. p.) žmonės siunčiami iš neturtingų regionų. Kuriuose dalyvavimas kare yra lyg ekonominis ramstis. Ir visuomenė iš esmės daugiau mažiau yra patenkinta tuo, kas vyksta.

Žinoma, režimo užduotis yra palaikyti tą būvį. Mes kartu galime prisiminti, kad ukrainiečiai dabar yra Rusijos teritorijoje, Kursko srityje. Tačiau propagandiniuose naratyvuose apie tai labai mažai kalbama ir faktiškai ignoruojama. Ignoruojamas visiškai skandalingas dalykas, kad dalis Rusijos teritorijos yra okupuota“, – įžvalgomis Žinių radijo eteryje dalijosi V. Denisenko.

Karas Ukrainoje

Jis prognozavo, kad ir šiemet Rusijos propaganda stipriai nesikeis.

„Ji reaguos į įvykius, ji bandys viską išsukti taip, kad vis vien Maskva laimi. O jeigu ir nelaimi, tai priežastis yra ta, kad kovoja ne prieš Ukrainą, bet prieš visą NATO bloką. <...>

Patys žmonės jie nenori pamatyti tiesos, nes tiesa yra labai skaudi. Pripažinti, kad tu esi pilietis valstybės, kuri vykdo agresyvų karą prieš kaimyninę valstybę, kad dalis kaltės vienaip arba kitaip tenka ir tau, netgi tavo tyliu palaikymu ar nesipriešinimu. Tai yra psichologiškai labai sudėtingas dalykas. Ir tai padeda veikti pačiai Kremliaus propagandai“, – laidoje „Atviras pokalbis“ sakė pašnekovas V. Denisenko.