Lietuvos pirotechnikų asociacijos pirmininkas Ovidijus Barkauskas teigė, kad remiantis tyrimų centro „Vilmorus“ duomenimis, apie 80 proc. Lietuvos gyventojų patinka fejerverkai, nes jie kuria šventinę nuotaiką ir yra švenčių sutikimo tradicijų dalis. Anot jo, apklausa taip pat parodė, kad 64,4 proc. gyventojų pritaria švenčių sutikimui su fejerverkais, tam nepritaria 23,7 proc., beveik 12 proc. atsakė, kad neturi nuomonės.
„73 proc. Lietuvos gyventojų teigia, kad profesionalūs fejerverkai kuria šventinę nuotaiką. Labai panašiai fejerverkus vertina tiek sostinės, tiek kaimo gyventojai: profesionalius fejerverkus, kaip šventinę nuotaiką kuriantį renginių akcentą, apibūdina 76 proc. Vilniaus miesto ir 77 proc. kaimiškų vietovių gyventojų“, – ketvirtadienį spaudos konferencijos metu teigė O. Barkauskas.
Pasak O. Barkausko, gyventojai išreiškė savo nuomonę ir dėl fejerverkų poveikio gyvūnams. Jo pateiktais duomenimis, 64,5 proc. gyventojų mano, kad naudojant fejerverkus gyvūnai gali patirti neigiamą poveikį, tačiau tai jiems nesukelia ilgalaikių pasekmių.
„Mūsų tikslas – kad renginys ar šventė, kurių metu naudojami profesionalūs fejerverkai, keltų kuo mažiau streso tiek naminiams, tiek gamtoje gyvenantiems gyvūnams, todėl renginiuose vis daugiau yra naudojami tylieji fejerverkai, taikomos naujos technologijos, ieškoma ir kitų sprendimų“, – sakė jis.
Jis taip pat teigė, kad asociacijos iniciatyva profesionalių fejerverkų gaminiuose jau atsisakyta toksiškų medžiagų, bei plastiko, kuris pakeistas į aplinkai draugiškas medžiagas. Taip pat, anot jo, kalbant apie oro taršą nuo fejerverkų, spalvos yra sutirštinamos.
„Oficialūs Aplinkos apsaugos agentūros reguliariai atliekamų tyrimų duomenys patvirtina, kad didžiausių renginių ar švenčių metu paros norma neviršijo žmonių sveikatos apsaugai nustatytų ribinių verčių. (…) Fejerverkų tarša, palyginti su kitais taršos šaltiniais, yra mažareikšmė, trumpalaikė ir koncentruota dideliame aukštyje, tad pristatyti tai, kaip didžiulį taršos šaltinį yra mažų mažiausiai neteisinga“, – teigia LPA vadovas.
Kaip alternatyva draudimui, LPA ragina eiti daugelio valstybių jau pramintu keliu – užuot uždraudus tik profesionalų naudojamus fejerverkus, įvertinti galiojantį reglamentavimą dėl taip vadinamo buitinių fejerverkų (F2 ir F3 kategorijų) platinimo ir naudojimo.
M.A.M.A asociacijos pirmininkas: Lietuvoje negalėtų vykti koncertai
M.A.M.A asociacijos pirmininkas Martynas Tyla teigė, kad profesionalūs fejerverkai naudojami įvairiuose pramogų ir kultūros renginiuose Lietuvoje, „Eurovizijos“ dainų konkurse ir po atviru dangumi vykstančiuose atlikėjų koncertuose. Jis pabrėžė, kad apie 70 proc. „Eurovizijos“ dainų konkursuose naudojamų efektų yra profesionali pirotechnika.
„Daugelis pasaulinio lygio žvaigždžių koncertuose naudoja pirotechnikos efektus“, – sakė M. Tyla.
„Jei Lietuvoje būtų uždrausti profesionalūs fejerverkai, net ir laimėjimo atveju, Lietuvai nebūtų leista organizuoti „Euroviziją“ mūsų šalyje. Galbūt būtų pasiūlyta organizuoti konkursą, tarkime, Lenkijoje. Ir labai tikėtina, kad Lietuvoje dėl to nevyktų ne tik „Eurovizija“, bet ir garsių pasaulinių grupių koncertai“, – tvirtino jis.
Renginių paslaugų grupės vadovas: nepritariu šalyje vyraujančiai draudimų kultūrai
Renginių paslaugų grupės „ReKūrai“ vadovas Aurimas Kamantauskas teigė, kad fejeverkai yra tapę neatsiejama renginių dalimi. Pasak jo, profesionalių fejerverkų uždraudimas atimtų iš žiūrovų didelę dalį pojūčio.
„Būtinos kokybiško renginio sąlygos yra gerai išvystyta dramaturgija ir taip vadinami nuostabos efektai, kurie traukia žmones ateiti į renginį, būti nustebintais jo atidarymu ir laukti renginio kulminacijos. Olimpinės žaidynės, Pasaulio futbolo čempionatas, Naujieji metai didžiausiose pasaulio sostinėse – viską vainikuoja įspūdingi fejerverkai. Net tvarumo pirmūnai danai Kopenhagos centre kiekvieną šeštadienį leidžia fejerverkus”, – kalbėjo A. Kamantauskas.
Pasak jo, fejerverkus galima mėgti arba jų nemėgti, bet pasirinkimo galimybė turi išlikti.
„Nepritariu mūsų šalyje įsivyraujančiai draudimų kultūrai, kai, užuot ieškant būdų, kaip suderinti interesus, skubama eiti radikalių draudimų keliu. Galima uždrausti ir rūkymą, alkoholį, valgyti mėsą ar kepti šventinius tortus – draudimų sąrašą taip galima plėsti iki begalybės“, – sakė jis.
ELTA primena, kad gegužės mėnesį Seimo Aplinkos komitete pristatytas siūlymas nuo 2023 m. liepos 1 d. uždrausti F4 kategorijos fejerverkus. Šios kategorijos fejerverkai yra patys galingiausi, juos įsigyti, naudoti ir tiekti rinkai gali tik pirotechnikai.
„Patys taršiausi, pavojingiausi, garsiausi pirotechnikos gaminiai turėtų būti draudžiami Lietuvos teritorijoje. Tiems, kuriems reikia pirotechniko kvalifikacijos, Lietuvoje nebūtų iš viso eksploatuojami“, – komiteto posėdžio metu teigė L. Jonauskas.
Komitete taip pat buvo siūloma uždrausti F2 kategorijos fejerverkus įsigyti jaunesniems nei 16 metų asmenims. Siūlant buvo pažymėta, kad Belgijoje, Vokietijoje, Danijoje, Airijoje, Prancūzijoje F2 kategorijos civilinių pirotechnikos priemonių galima įsigyti tik nuo 18 metų.
Naujausias visuomenės nuostatas profesionalių fejerverkų atžvilgiu atskleidžianti reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa buvo atlikta šių metų balandžio 14–22 d., jos metu Lietuvos pirotechnikų asociacijos (LPA) iniciatyva apklausta tūkstantis šalies gyventojų.